|
Модернізація та реконструкція
Гідроенергетика України с невід'ємною частиною енергетичного комплексу країни.
Основними функціями ГЕС є покриття пікових навантажень в добовому графіку енергосистеми, регулювання частоти і потужності, а також забезпечення аварійного резерву в об’єднаній енергосистемі України, що підвищує рівень її безпеки та надійності постачання.
Головною гідроенергогенеруючою компанією ОЕС України є ПАТ „Укргідроенерго", до складу якої входить 10 гідроелектростанцій (ГЕС), в т.ч. дві ГАЕС на річках Дніпро та Дністер, на яких експлуатується 101 гідроагрегат. Їх загальна встановлена потужність на даний час становить 4922,3 МВт. Виробництво електроенергії в середній за водністю рік - 10 млрд.кВт.год
У зв'язку з тим, що за роки експлуатації ГЕС - 35 і більше років (крім Дністровської ГЕС), обладнання значною мірою виробили свій ресурс прийнята програма реконструкції гідростанцій, яка включає в себе реконструкцію гідроагрегатів, заміну обладнання та встановлення систем управління і моніторингу на гідростанціях та безпеки гребель.
Для відновлення гідрогенеруючих потужностей і гідротехнічних споруд, продовження терміну їх експлуатації, збільшення обсягів виробництва електроенергії та підвищення безпеки гребель було розпочато реконструкцію ГЕС ПАТ „Укргідроенерго”.
Протягом 1995-2005 рр. здійснено 1-й етап реконструкції ГЕС Дніпровського каскаду (у 1995-2002 рр. із залученням кредиту МБРР та Гранту Швейцарії у розмірі $45 млн.). На першому етапі реконструкції модернізовано 16 гідроагрегатів та 10 гідроагрегатів модернізовано за кошти компанії.
На даний час починаючи з 2006 року ведуться роботи в рамках 2-го етапу реконструкції, які у 2006-2011, які також співфінансуються за рахунок кредиту МБРР ($160,5 млн.). В рамках другої черги реконструкції (2006-2017 рр.) передбачається виконати модернізацію ще 64 гідроагрегатів.
Модернізація передбачає заміну окремих вузлів гідроагрегатів:
- Заміну обмотки статора;
- Перешихтовку сердечника статора;
- Заміну підп'ятників;
- Заміну ізоляції котушок полюсів ротора;
- Заміну сердечників і ізоляції полюсів ротора;
- Заміну приладів термоконтролю;
- Установку датчиків часткового розряду в обмотці статора, та інше.
Також передбачається заміна високовольтного та електротехнічного обладнання. Станом на середин 2010 року вже проведено заміну 430 одиниць.
Заходами модернізації передбачається досягти підвищення потужності гідрогенераторів. На Київській та Канівській ГЕС передбачається збільшити генераторну напругу з 3,15 кВ до 6,3 кВ. Також на другому етапі реконструкції гідроагрегатів передбачається виконати заміну системи збудження генераторів на нові тиристорні (статичні).
|