укрeng
головна | карта сайту | контакти
пошук
 
Компанія|Діяльність|Станції|Розвиток|Партнери|Міжнародна співпраця|Нормативна база|Безпека|Закупівлі|Контакти
 


Дніпродзержинська ГЕС є 4-ою ступінню каскаду ГЕС на Дніпрі.
Будівництво ГЕС розпочато в 1956 році, на повну потужність ГЕС введена в 1964 році. Будівництвом Дніпродзержинської ГЕС вирішилася комплексна задача використання гідроенергетичних ресурсів ділянки Дніпра між Кременчуцькою ГЕС і Дніпровською ГЕС у м.Запоріжжя. Створено глибоководний шлях для плавання крупнотоннажних суден, що має особливо важливе значення для Дніпровських горнозбагачувальних і металургійних комбінатів.

Дніпродзержинська гідроелектростанція потужністю 352 тис.кВт оснащена 8 гідроагрегатами по 44000 кВт кожний, об'єднаних у 4 енергоблоки через 4 головні підвищувальні трансформатори потужністю 125 МВА кожний.
Пуск перших гідроагрегатів відбувся у 1963 році. Введення на повну потужність - у 1964 році.
Водоймище добового регулювання має корисну ємність 0,5 млрд.м3.

Средньобагаторічне виробництво електроенергії складає 1млрд. 250млн.кВт/годин.
Рекордне виробництво досягнуте в 1998 році і склало більш 1,77 млрд.кВт/годин.
Режим роботи – покриття пікової частини добового графіка навантаження в енергосистемі і базисній частині при пропуску весняної повені.
У зв'язку з відпрацюванням розрахункового терміну служби, з фізичним зносом і моральним старінням, втратою надійності основного технологічного і допоміжного устаткування, будівельних і металевих конструкцій споруди ГЕС і водозливної греблі актуальним стало питання реконструкції і реабілітації гідроелектростанції.
У 1994 році за участю персоналу ГЕС, проектувальників ПАТ «Укргідропроекту» і фахівців світового банку реконструкції і розвитку (СБРР) було проведене обстеження ГЕС для визначення обсягів і термінів реабілітації і реконструкції станції. За рахунок кредитів СБРР і Швейцарського Гранду була розроблена програма реабілітації, підготовлені тендерні документи і проведений добір постачальників імпортного устаткування на конкурсній основі, укладені контракти на постачання цього устаткування на Дніпродзержинську ГЕС.
Розробку технічної і проектно-кошторисної документації виконано ПАТ «Укргідропроект» (м.Харків). У проекті реконструкції і реабілітації передбачена заміна електротехнічного устаткування, що не виробляється в Україні (імпортна частина проекту) і реконструкція гідротурбінного і генераторного устаткування зі створенням нової турбіни екологічно безпечної, з більшою на 10% потужністю (українська частка проекту). До української частки проекту залучений ВАТ «Турбоатом» (м.Харків) і НВО «Електроважмаш» (м.Харків), що здійснюють розробку проекту виготовлення і постачання гідротурбінного і генераторного устаткування.

У першу чергу була зроблена заміна зовсім зношених блокових повітряних вимикачів ПВН-154 у відкритому розпредпристрої ВРП-154 на нові 170 кВ виробництва GEC-Alstom (Швейцарія) з дугозгасним середовищем SF6 (елегаз). Це дозволило забезпечити високу надійність включення і відключення блоків і домогтися економії електроенергії на власні потреби за рахунок демонтажу компресорної ВРП і системи повітрязабезпечення повітряних вимикачів (115,2 тис.кВт/год).
Крім вимикачів на ВРП-154 були встановлені нові роз'єднувачі 170 кВ фірми ALPHA (Швейцарія) і трансформатори напруги 170 кВ класу 0,2 фірми Haefely Trench (Швейцарія) із зовсім новими експлуатаційними якостями, які привели до скорочення витрат на техобслуговування і ремонт до мінімуму.

Іншою великою роботою сталося здійснення проекту заміни електрогідравлічних регуляторів швидкості гідротурбін радянського виробництва типу ЕГРК-150.
Ці регулятори вже не забезпечували гарантованого регулювання частоти, допускали великі внутрішні перетоки масла за рахунок зношеності гідравлічної частини, що приводило до перевитрати електроенергії в процесі регулювання гідротурбінами.
Розроблювачем і постачальником нових регуляторів швидкості гідротурбін типу Neyrpic 1500 є фірма Alstom (Франція), що разом з НДІгідропривід і ХЕМЗ (м.Харків) налагодила випуск цих регуляторів на Україні для всіх гідроелектростанцій.
Сучасна комп'ютерна база нових регуляторів забезпечує точне відпрацьовування і виконання заданої програми керування гідротурбіною, а принципово нова гідравлічна частина більш, ніж у 22 рази зменшила витрату турбінного масла на керування регулювальними органами гідротурбіни.
Введені в роботу нові регулятори швидкості (РШ) на всіх гідроагрегатах дозволяють зменшити витрата електроенергії на власні потреби на 1,2 млн.кВт/год щорічно.

Ще однією важливою роботою стало впровадження тиристорної системи збудження на всіх гідрогенераторах виробництва АВВ (Швейцарія).
Існуюча дотепер електромашинна система збудження з трифазним асинхронним двигуном напругою 10,5 кВ і потужністю 1500 кВт також фізично і морально застаріла, а запуск її здійснюється у важкому режимі з великими динамічними навантаженнями в двигуні.
Керування новою системою статичного збудження серії UNITROL здійснюється на основі комп'ютерної системи і регулює напругу генератора, керує електронними схемами тиристорного перетворювача, самим перетворювачем, а також виконує функції захисту і контролю.
Значення обмірюваних величин, стан і режими роботи повідомлення про несправності відображаються на контрольній панелі з дисплеєм.
Упровадження на всіх гідроагрегатах нової системи збудження тільки за рахунок своєї економічності заощадило 900 тис.кВт/год на рік.
Дніпродзержинська ГЕС входить до складу ПАТ «Укргідроенерго» (м.Вишгород) у числі інших ГЕС: Каховська, Дніпровська, Кременчуцька, Канівська і Київські ГЕС і ГАЭС, а також Дністровська ГЕС.
Для запобігання можливих важких наслідків при подальшій експлуатації відпрацювавшого свій установлений ресурс обладнання компанією «Укргідроенерго», ДДГЕС, «Укргідропроектом» з залученням спеціалістів Світового банку реконструкції та розвитку (СБРР) в 1995р. була розроблена програма реконструкції ДДГЕС розрахована на два етапи.

I етап реконструкції 1997÷2002 р.р.
В першу чергу проводилася заміна електротехнічного обладнання, що знаходилося в аварійному стані.
Для запобігання можливого руйнування розпочалося виготовлення та заміна основних затворів водозливної греблі.
На I етапі було освоєно 35,091 млн.грн., з них 22,24 млн.грн. за рахунок коштів кредиту СБРР на приведення імпортного обладнання.
В період 2003÷2005р.р. реконструкція виконувалась за рахунок компанії «Укргідроенерго».
Капітальні вкладення склали 65,3 млн.грн.
За цей період було розпочато реконструкцію гідротурбінного обладнання та генераторів.

      В обсяг реконструкції гідроагрегату (ГА) ввійшло:
      · заміна камери робочого колеса з нержавіючої сталі;
      · заміна обмотки генератора;
      · заміна робочого колеса на екологічно безпечне;
      · заміна торових сервомоторів на прямовісні;
      · підсилення жорсткості хрестовини.
Потужність ГА після проведення реконструкції зросте на 10%
      · заміна силових трансформаторів.

Другий етап реконструкції розпочато в 2005 році і розрахований до 2016 року.
За цей період планується:
    - заміна всіх гідроагрегатів
    - продовжено заміну силових трансформаторів на більш потужні
    - заміна обладнання КРУ 6/10кВ
    - повній заміні підлягає гідромеханічне обладнання (основні затвори водозливної греблі, аварійно-ремонтні затвори щитової стінки, ремонтні затвори НБ, сміттєутримуючі грати і т.ін.) .
    - 2008÷2009р.р. завершено реконструкцію дренажу правобережної земляної греблі.

До 2016 р. планується реконструювати:
    v загально станційних власних потреб 10/0,4кВ;
    v щит постійного струму з підзарядними пристроями;
    v акумуляторну батарею;
    v завершити роботи по заміні гідротурбін та силових трансформаторів, гідромеханічного обладнання, частини козлових кранів.


Зроблено в компанії: Віадук-Телеком