|
КИЇВСЬКА ГАЕС
Київська ГАЕС – перша в країнах СНД гідроакумулююча електростанція, розташована на правому березі Дніпра на відстані 2,5 км від Київської ГЕС. ГАЕС споруджена для збільшення пікової потужності в об'єднаній енергосистемі України, сприяння рівномірному навантаженню теплових та атомних електростанцій, а також для поліпшення умов експлуатації і підвищення економічності їх роботи.
До складу основних об'єктів ГАЕС входять: верхній гідроакумулюючий басейн, будівля електростанції. Нижнім водосховищем являється Київське море.
Верхній басейн, створений на висоті 70 м над рівнем Київського водосховища, з корисним обсягом 3,7 млн.м , куди в період нічного зниження електрона – вантаження в енергосистемі закачується вода.
Широке впровадження гідроакумулюючих електростанцій почалося в 60-роках XX століття. Їх функції в енергосистемі являються наслідком їх технічних властивостей і з розвитком генеруючих потужностей поступово змінюються.
Раніше ГАЕС застосовували тільки для рішення задач акумулювання енергії, а в останні 30-35 років поступово перейшли до виконання їх маневрових властивостей. ГАЕС оперативно приймають участь у виконанні регулюючих і резервних функцій в енергосистемі.
ЕЛЕКТРИЧНА СХЕМА
Кожні 3 гідроагрегати підключені до одного блочного трансформатору.
Кожний блок – 3 генератори – трансформатор підключений до лінії ПО кВ через вимикач 110 кВ. Кількість блоківліній – 2.
Генератори підключені до трансформаторів через генераторні вимикачі 10,5 кВ.
ОБЛАДНАННЯ
Транформатор
Тип ТДЦ-125000/110
Кількість, шт. – 2
Напруга обмоток, кВ – 10,5/121
Потужність, тис.кВа – 125
Завод-виготовлювач – електромеханічний завод м.Тольяті.
Тип | РО115/697 | ОРО75В455 |
Потужність, МВт | 43 | 45/38 |
Розрахунковий напір, м | 65 | 69,5/65 |
Витрати води, м /сек. | 74,3 | 50,5/63 |
Швидкість обертання, об/хвил. | 166,7 |  |
Завод-виготовлювач – Харківський завод «Турбоатом »
Гідрогенератор
Гідрогенератор/двигун
ТИП СВО 733-36 30
Потужність, МВт – 41,5 37,43
Напруга, кВ – 10,5 10,5/10
Збудження – електромашинне від збуджувача на одному валу гідроагрегата
Завод-виготовлювач – Харківський завод «Електроважмаш».
РЕКОНСТРУКЦІЯ
Уже на початковій стадії експлуатації насос-турбінних агрегатів виникли ускладнення із-за значної вібрації лопаток напрямного апарату. Вібрація у різних точках гідроагрегату навіть з оптимальним відкриттям напрямного апарату досягла вище дозволеної.
Вібраційні досліджування головних насос-турбінних гідроагрегатів Київської ГЕС виявили необхідність реконструкції гідротурбінного обладнання.
В 1987-1989 р.р. виконана реконструкція насос- турбінного обладнання, а саме:
– встановлено нове робоче колесо з реконструкцією камери робочого колеса;
– замінені лопатки напрямного апарату та його регулююче кільце;
– встановлені нові сервомотори напрямного апарату;
– встановлено масляний турбінний підшипник замість гумового;
– встановлена нова кришка турбіни.
Після проведення зазначеної реконструкції вібраційні характеристики гідроагрегатів знизилися до норми. Була підвищена номінальна потужність насосотурбінного агрегату в генераторному режимі з 33,4 Мвт до 37 Мвт.
Одночасно була виконана заміна механічних регуляторів швидкості типу РМ-100 на всіх гідроагрегатах на сучасні електрогідравлічні регулятори типу ЕГР-21М-100-11. Це значно підвищило надійність керування гідроагрегатами.
В 1997-2002 р.р. проведена реконструкція електротехнічного обладнання і встановлено:
– 9 елегазових (замість масляних) вимикачів 10,5 кВ;
– додатково 2 блочних елегазових вимикачі 110 кВ;
– на всіх агрегатах і блоках сучасні системи захисту і керування.
НАРОДНО-ГОСПОДАРСЬКЕ ЗНАЧЕННЯ КИЇВСЬКОЇ ГАЕС
Київська ГАЕС працює біля 40 років.
Одержаний за цей час досвід дає підставу зробити висновок, що електростанція виправдала покладені на неї надії і інтенсивно використовується в енергосистемі України при формуванні електричних режимів як ефективний регулятор потужності і частоти.
В умовах формування єдиного енергоринку ефективність ГАЕС буде укладатися не тільки із різниці нічних і денних тарифів, але в значній мірі із вартості системних послуг, що вона їх робить.
В перспективі тарифікація кожного виду системних послуг та різниці між нічними та денними тарифами на електроенергію ГАЕС безумовно будуть високоприбутковими.
|