укрeng
головна | карта сайту | контакти
пошук
 
Компанія|Діяльність|Станції|Розвиток|Партнери|Міжнародна співпраця|Нормативна база|Безпека|Закупівлі|Контакти
 

ПРОЕКТ РЕАБІЛІТАЦІЇ ГІДРОЕЛЕКТРОСТАНЦІЙ

У 2007-2010 роках Україна збільшила виробництво гідроелектроенергії з 5,2% до 6,9% у загальній структурі виробництва електроенергії і виробляє 13,0 млрд. кВт-год (зі 188 млрд. кВт-год загального виробництва електроенергії). Ці інвестиції дозволили енергосистемі зберегти на низькому рівні витрати на енергопостачання, оскільки відновлення гідроенергетичних активів було малозатратним варіантом для енергопостачання.

Мета проекту полягає у тому, щоб підвищити стабільність роботи і надійність енергопостачання шляхом підвищення регулюючої потужності, ефективності та безпеки гідроелектростанцій і таким чином сприяти безперешкодній діяльності і відкриттю ринку електроенергії в Україні. Додаткова ціль полягає у підтримці зусиль Міністерства енергетики та вугільної промисловості України(колишнього Мінпаливенерго) та Національної комісії регулювання електроенергетики (НКРЕ) щодо підготовки і виконання Програми реформування та розвитку енергетичного сектора, включаючи концепцію Оптового ринку електроенергії (ОРЕ).

Проект
допомагає розв’язати низку взаємопов'язаних проблем сектора шляхом:
- реабілітації гідроелектростанцій за допомогою відновлення 46 гідроагрегатів та відповідного обладнання на дев'яти гідроелектростанціях;
- відновлення та модернізації існуючих, а також установки нових систем моніторингу безпеки гідроспоруд та відновлення дренажних споруд та затворів водозливу на шести греблях на Дніпрі та на одній греблі на Дністрі;
- інституційного розвитку компанії ПАТ "Укргідроенерго" за допомогою створення інформаційної системи управління (ІСУ) в масштабах усієї компанії;
- проведення Програми реформування і розвитку енергетичного сектора;
- впровадження нової Концепції ОРЕ.

Ключові дати
Затвердження: 21 червня 2005 року
Набуття чинності: 3 лютого 2006 року
Закриття: 30 червня 2012 року

Фінансування в млн. дол. США*:
Організація, що фінансуєФінансуванняОсвоєноНе освоєно
Позика МБРР
Позичальник
166 000
274 500
46,0
120,0
Загальна вартість проекту
440 500
*Джерело: Світовий банк, станом на 20 березня 2011 року.
Примітка: Обсяги освоєних коштів можуть відрізнятися від обсягів фінансування через коливання обмінного курсу на момент освоєння.

Досягнуті результати

У 2006 році в рамках цього проекту було надано допомогу Міністерству палива та енергетики України у розробці Комплексної стратегії гармонізації українського енергетичного сектора з внутрішнім енергетичним ринком ЄС та Плану дій щодо реформування і розвитку енергетичного сектора.

На сьогоднішній день завершено відновлення 45 гідроагрегату на чотирьох ГЕС. Встановлена потужність реабілітованих ГЕС збільшилася приблизно на 100 МВт станом на березень 2011 року. Енергетичний ресурс, який виробляється гідроелектростанціями України, є найдешевшим джерелом електроенергії (22,43 коп. за кВт-год у порівнянні з більш ніж 1 гривнею за кВт-год на вітрових електростанціях).

В рамках проекту також було розроблено концепцію вуглецевого фінансування в Україні, оскільки цей проект був першим проектом спільного впровадження у рамках Кіотського протоколу в країні. Буде скорочено антропогенні викиди парникових газів шляхом заміщення електроенергії, яка виробляється в результаті спалювання викопного палива на електростанціях. Прогнозується, що за період з 2006 року по 2012 рік завдяки цьому проекту буде скорочено викиди загальним обсягом у 1 402 712 тонн в еквіваленті CO2. Проект допоміг придбати і запустити Систему диспетчерського контролю та збору даних (SCADA) для підвищення ефективності працюючих гідроелектростанцій в Україні.

Дослідження допомагають вдосконалити правову базу у сфері енергетики. НКРЕ успішно завершила роботу над створенням нової моделі Оптового ринку електроенергії (ОРЕ) і почала поступово впроваджувати цю модель. Нова модель ОРЕ принесе багато переваг, таких як: нові інвестиції і безпека енергопостачання, реальна конкуренція, можливості для участі з боку споживачів, інвестиції у власне виробництво, більш ефективне використання потужностей з генерування і передачі електроенергії.

Команда фахівців Світового банку тісно співпрацювала з
- Міністерством палива та енергетики, відповідальним за загальне визначення політики;
- ПАТ "Укргідроенерго", кінцевим бенефіціарієм позики і установою, відповідальною за впровадження проекту;
- Національною комісією регулювання електроенергетики, відповідальною за впровадження нової моделі Оптового ринку електроенергії;
- групою координування енергетичної програми в Міністерстві палива та енергетики, відповідальною за виконання Програми реформування і розвитку енергетичного сектора.

Ключовими партнерами з розвитку є, зокрема, ЄБРР та ЄІБ, які також працюють з ПАТ "Укргідроенерго" над реабілітацією гідроелектростанцій, та Європейська комісія, з якою фахівці Світового банку тісно координували питання політики.


Зроблено в компанії: Віадук-Телеком