|
Кременчуцька ГЕС. Кременчуцька ГЕС - другий після Дніпрогесу за величиною енергетичний гігант у Дніпровському каскаді, їй належить особливе місце у комплексному використанні енергетичних ресурсів Дніпра.
Кременчуцька ГЕС має найбільше на Дніпрі водосховище. Його довжина 172 км, ширина у окремих місцях досягає 40 км, а середня глибина - 6 м. У створі гідровузла ширина долини Дніпра сягає 12 км.Будівництво.
Будівництво ГЕС було розпочате у травні 1954 року. На протязі 1954-1957 рр. створено комплекс підсобних промислових підприємств – склади, гаражі, кар’єри, каменедробильне і бетонне господарство, під’їзні шляхи, ЛЕП та інше. Одночасно з намиванням перемичок гідромеханічним способом розроблювався котлован основних споруд. Відмова від металевого шпунту в перемичках дозволило зекономити 4000 тонн металу.

1 листопада 1957 року в донну плиту будівлі ГЕС було укладено перший кубометр бетону. Проектом передбачалось укласти у всі споруди 1,2 мільйона кубометрів бетону і залізо-
бетону, але будівельники разом з проектувальниками розробили ряд раціональних рішень, які дозволили скоротити цей об’єм на 200 тисяч кубометрів. Крім того, при спорудженні гідровузла виконано 73 мільйона кубометрів земляних робіт, змонтовано більше 60 тисяч тонн технологічного устаткування і металоконструкцій.

Будівлю ГЕС споруджено без машинного залу з установленням генераторів під захисними металевими ковпаками. Здійснено безбаштовий варіант шлюзу, а передбачений проектом залізобетонний хвилелом аванпорту замінено і виконано з піску.
Як експеримент будівельниками була застосована широкошовна циклопічна кладка, що дає значну економію цементу. Значної економії металу досягнуто в результаті відмовлення від металевої естакади для перевезення бетону. Мостовий перехід, зведений з попередньо напружених залізобетонних балок вагою до 65 тонн, на період будівництва служив естакадою для бетоноукладальних кранів, а після закінчення будівництва використовується як постійний міст для залізничного і автомобільного транспорту.
При зведенні споруд і монтажі агрегатів застосовано потоковий метод, який істотно скоротив строк і вартість будівництва гідровузла.
На будівництві успішно застосовувався новий спосіб укладання бетону в напірні укоси земляних споруд за допомогою бульдозерів, що зекономило більше 0,5 мільйона карбованців.
Впровадження прогресивної технології і раціональних конструкцій дозволило гідробудівельникам довести збірність будівлі ГЕС до 25%. Це досягнуто, головним чином, за рахунок впровадження залізобетонних перекрить, безштрабного бетонування пазів плоских затворів, тощо.
Будівельний майданчик Кременчукгесбуду був живою творчою лабораторією, де створювалось, а також застосовувалося в практику все нове і прогресивне, що створено вітчизняною наукою і технікою.
3-го жовтня 1959 року затоплено котлован основи споруд і перекрито основне русло Дніпра. Це дозволи зробити необхідний підпір води і 5 грудня поставити перший гідроагрегат під промислове навантаження.
За роки будівництва Кременчуцького гідровузла раціоналізаторами було внесено і впроваджено близько 1000 пропозицій, що дало економічний ефект в сумі 2,7 мільйона карбованців.
В результаті впровадження нової техніки були введені в дію перші агрегати гідростанції — на рік раніше директивного строку, а через 11 місяців — в систему Гідроенерго дав струм останній, дванадцятий агрегат.
Таким чином, Кременчуцька ГЕС почала давати струм на повну потужність на два роки раніше встановленого строку.
ОСНОВНІ ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ.
Тип ГЕС | руслова |
рік введення агрегатів:
першого
останнього | 1959
1960 |
Кількість агрегатів | 12 |
Встановлена потужність тис.кВт | 625 |
Виробіток електроенергії млн.кВт.год/рік | 1506 |
Розрахунковий напір, м | 14,2 |
Максимальний скид через турбіни. м3/сек. | 5880 |
Вид регулювання стоку | річне з переходом на
багаторічне |
Рік введення в експлуатацію водосховища
Нормальний підпірний горизонт (НПГ), м
Горизонт мертвого об’єму (ГМО), м | 1961
81.0
75,75 |
Площа дзеркала при НПГ, км2 | 2250 |
Об'єм водосховища, км3
повний
корисний | 13,52
8,97 |
Середній багаторічний стік у створі греблі км3 | 47,8 |
ЗАМІНА ОБЛАДНАННЯ, МОДЕРНИЗАЦІЯ І РЕКОНСТРУКЦІЯ.
Упродовж усього часу експлуатації на Кременчуцькій ГЕС велися значні роботи по удосконаленню, заміні та модернізації основного електричного та механічного обладнання.
Так, у зв'язку з прийняттям у період будівництва рішення про збільшення потужності ГЕС, виникла необхідність в заміні блочних трансформаторів потужністю 180000 кВА на трансформатори потужністю 250000 кВА. Така заміна була здійснена упродовж 1974-1983 рр.
З причини динамічної нестійкості обмоток силових трансформаторів типу ТМ 1800/35 системи збудження генераторів їх обмотки були замінені в 1964 році. У зв'язку з недостатньою ефективністю дії системи електромашинного збудження на трьох генераторах була введена в дослідну експлуатацію іонна система збудження.
Протягом 1981-1989 рр. введено на всіх генераторах тиристорну систему збудження типу СТС - 400-2000-2,5.
Величезними за значенням у період з 1982 по 1993 рік були здійснені роботи на всіх 12 генераторах по заміні обмоток статорів з компаундною ізоляцією на обмотки з термореактивною ізоляцією. Одночасно була замінена корпусна ізоляція полюсів ротора генератора.
В 1986-1993 рр. були модернізовані підп'ятники на десяти генераторах шляхом заміни сегментів з бабітовим покриттям на сегменти з еластично-металево-пластиковим покриттям.
У 1992-1993 рр. замінена вся підвісна фарфорова ізоляція на ВРП-154/330 і перекидках на скляну. Вперше у 1994 році були замінені лопатки направляючого апарата на гідротурбіні № 8, а в 1996 і в 1999 роках були модернізовані лопатки направляючого апарата відповідно на гідротурбінах № 9 і № 1.
Протягом 1991-1994 рр. модернізовані гальмівні системи на генераторах № 1,2,8,10.
У зв'язку з інтенсивним розвитком місцевого регіону і значним попитом на електроенергію в період 1985-1989 рр. на Кременчуцькій ГЕС була розширена підстанція 154/330 шляхом будівництва додаткових комірок і встановленням другої групи автотрансформаторного зв'язку шин 154/330 кВ.
Одночасно було замінено ошиновку на підстанції 154 кВ, розширено релейний зал. За час експлуатації виконано значні роботи по модернізації і удосконаленню систем управління, захисту і впровадженню протиаварійних устроїв станційного і системного значення.
У період становлення України, як самостійної держави, гостро постало питання про додаткове вироблення електроенергії, а підтримання її якості вимагало відповідної участі в регулюванні частоти. Гідроенергетичний комплекс у таких умовах отримав пріоритет. З 1994 року почала реалізовуватися ''Програма реконструкції і розвитку гідроенергетики України". Першою чергою проведених робіт у частині реалізації вказаної Програми на Кременчуцькій ГЕС здійснено:
Ñ заміну захисту, автоматики на шести генераторах і двох блоках;
Ñ заміну генераторних роз'єднувачів і вимикачів;
Ñ часткову заміну роз'єднувачів і встановлення елегазових вимикачів на ВРП 154/330;
Ñ замінено систему збудження на шести генераторах;
Ñ заміну регуляторів швидкості на шести гідротурбінах;
Ñ заміну трансформаторів струму на підстанції 330 кВ.
Загалом замінено в період першої черги реконструкції 164 одиниці електротехнічного обладнання.
У цей же період введено автоматизовану систему обліку електроенергії.
В реалізації заходів по виконанню програми реабілітації брали участь, окрім вітчизняних фірм і заводів, також іноземні фірми "АLSТНОМ", "АВВ", "НАЕFELY ТRЕNСН", "АLРНА".
З метою кардинального поліпшення якості керування та вирішення завдань щодо підвищення якості, надійності та ефективності управління технологічними процесами як на станційному рівні, так і оперативно-диспетчерською службою НЕК "Укренерго", розроблена французькою фірмою "АLSТНОМ" система управління "SCADA" (Supervisory Control and Data Acquisition).
Система успішно впроваджується в експлуатацію.
Впроваджена автоматизована система контролю безпеки гідротехнічних споруд Кременчуцької ГЕС, що значно підвищило її надійність.
Останнім часом було реконструйовано перший генераторний блок – впроваджено сучасну систему управління фірми «EMERSON» та проведено повну реконструкцію силового обладнання генераторів №2,3 з підвищенням потужності кожного до 60 мВт.
На ВРП 154/330 повністю замінені вимикачі на елегазові фірми «AREVA» та всі роз’єднувачі.
На ВРП 154 замінені трансформатори струму на трансформатори фірми «АВВ», що дозволило відділити систему комерційного обліку по реалізації електроенергії від схеми захисту та вимірювань.
Було проведено реконструкцію інспекторської дороги, де повністю відновлено дорожнє покриття, бетонні споруди, шляхи під’їзду та освітлення.
Реалізація всієї Програми реабілітації Кременчуцької ГЕС розрахована до 2017 року. Буде збільшена потужність ГЕС, додатково зросте виробництво електроенергії, буде вирішено низку екологічних проблем, тощо.
Після реалізації програми реабілітації, термін експлуатації Кременчуцької ГЕС буде подовжено на 30-40 років.



Фото В.Стригуна
|