Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
05/29/2009
Рада суддів України звертає увагу Президента України, парламенту та уряду України на катастрофічний стан фінансування судової системи

Таке рішення було одноголосно прийнято на засіданні найвищого органу суддівського самоврядування 29 травня 2009 року
-
-
Поділяючи занепокоєння членів Ради суддів України, Голова Верховного Суду України Василь Онопенко повідомив, що найближчим часом планує зустрітися з Прем’єр-міністром України Юлією Тимошенко і обговорити, зокрема, питання фінансування судової влади. Він наголосив на потребі вирішення цієї нагальної проблеми спільними зусиллями. Його підтримав і голова Ради суддів України Петро Пилипчук. Він звернувся до присутнього на засіданні керівника Служби з представництва у судах України інтересів Президента України та створених ним консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів і служб Секретаріату Президента України Руслана Кирилюка з проханням повідомити главу держави про загрозу зупинення відправлення правосуддя через катастрофічне недофінансування судової системи.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» на утримання судів та установ Державної судової адміністрації України (ДСА) передбачено 1 млрд 984,2 млн грн, що фактично становить приблизно 22 % від потреби, з яких на здійснення судочинства припадає лише 2,6 % (56,4 млн грн), нагадав заступник Голови ДСА Олександр Лощихін. Станом на 1 травня 2009 року недофінансування видатків для здійснення судочинства становить 9,6 млн грн (40,5 % від запланованих на січень—квітень). Коштів не вистачає на відправлення кореспонденції, оплату винагороди народним засідателям, оплату послуг з ведення та експлуатації Єдиного реєстру судових рішень, охорону приміщень судів тощо. Члени Ради суддів України застерегли, що такий стан фінансування найближчим часом може призвести до зупинення роботи судів у частині виконання ними їх головної конституційної функції — відправлення правосуддя, і доручили ДСА розробити пропозиції до законопроекту про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».

Наголошуючи на тому, що належне матеріальне та соціальне забезпечення суддів є однією з гарантій їх самостійності та незалежності, учасники засідання взяли активну участь і в обговоренні питання про внесення змін до нормативно-правових актів стосовно оплати праці суддів. За результатами цього Рада суддів України визнала за доцільне доручити ДСА доопрацювати проект Закону України «Про внесення змін та доповнень до Закону України «Про статус суддів» та проект постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці суддів».

Заступник Голови ДСА Ольга Булка ознайомила присутніх із новою редакцією Методичних рекомендацій про порядок розгляду питань та підготовки матеріалів щодо призначення чи обрання на посаду професійного судді, переведення судді до іншого суду, звільнення з посади судді. Розробка цих рекомендацій була зумовлена змінами, внесеними до чинного законодавства, зокрема, до Положення про порядок розгляду питань та підготовки матеріалів щодо призначення на посаду професійного судді та Закону України «Про порядок обрання на посаду та звільнення з посади професійного судді». Крім того, як зазначила доповідач, у процесі підготовки документів була врахована відповідна практика Вищої ради юстиції (ВРЮ), Секретаріату Президента України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККСУ). Рада суддів рекомендувала ДСА винести проект Методичних рекомендацій на обговорення ВККСУ під час засідання 11–12 липня 2009 року.

Рада суддів України також розглянула питання щодо призначення суддів на посади голів та заступників голів апеляційних та місцевих судів. Зокрема, головою Апеляційного суду Автономної Республіки Крим призначено Сергія Луніна, а головою Київського апеляційного господарського суду — Сергія Бондаря, які раніше обіймали посади перших заступників голів цих судів.

Учасники засідання затвердили проект Положення про призначення та виплату щомісячного грошового утримання працюючим суддям, погодили зарахування до кадрового резерву на посади начальників територіальних управлінь ДСА і призначення на посаду начальника територіального управління ДСА в Херсонській області, прийняли рішення про заохочення суддів, а також визначилися з низки інших питань внутрішньої діяльності судів.

Засідання Ради суддів України відбулося за участю в.о. Голови ДСА Віктора Лиханського, представника Секретаріату Президента України Руслана Кирилюка, першого заступника Голови Вищого адміністративного суду України Миколи Сіроша, голови ВККСУ Віталія Бойка, радника голови ВРЮ Юрія Полтавця, ректора Академії суддів України Ірини Войтюк.