Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку В органах суддівського самоврядування Рада суддів України актуально <i>Щодо незадовільного фінансування діяльності судів </i><br>ЗВЕРНЕННЯ Ради суддів України до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України від 29 травня 2009 р.</br>

ЗВЕРНЕННЯ
Ради суддів України
до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України


Щодо незадовільного фінансування
діяльності судів

Обговоривши питання щодо стану фінансування діяльності судів України, Рада суддів України відзначає, що в державі виникла реальна загроза масового порушення конституційних прав і свобод громадян, інтересів юридичних осіб. Її зумовлено вкрай незадовільним фінансуванням потреб судів на здійснення правосуддя. Суди не мають коштів на здійснення найнеобхідніших процесуальних дій (зокрема, на поштові відправлення, придбання паперу, засобів для фіксування судового процесу) та не можуть забезпечити оплату комунальних послуг, оренди приміщень судів, їх охорони, виплатити відповідні кошти народним засідателям, потерпілим, свідкам.

Станом на 1 травня 2009 року фактично зупинили судову діяльність апеляційні суди Харківської, Закарпатської, Запорізької областей, Шевченківській районний суд міста Києва, майже всі окружні адміністративні суди, Львівський і Луганський апеляційні адміністративні суди. Найближчим часом цей перелік зростатиме, що може призвести до паралічу всієї судової системи.

Окремі судді практикують придбання необхідних витратних матеріалів за власні кошти, залучають до їх придбання учасників судових процесів, що є неприпустимим і може сприяти втягненню суддів у корупційні діяння.

У зв’язку з відсутністю видатків розвитку у 2009 році повністю зупинено роботи на об’єктах незавершеного будівництва приміщень судів, що призводить до розкрадання будівельних матеріалів та руйнування споруд.

З тієї ж причини унеможливлюється виплата вихідної допомоги суддям, звільненим у відставку у 2009 році, що може призвести до збільшення кількості звернень до Європейського суду з прав людини.

Крім того, залишається непогашеною кредиторська заборгованість судів за 2008 рік, яка також виникла внаслідок системного недофінансування судової гілки влади. Державна судова адміністрація України змушена фінансувати погашення цієї заборгованості з коштів бюджету цього року.

Судді та працівники апаратів судів України, розуміючи складність економічної ситуації в Україні, докладають усіх можливих законних зусиль для функціонування судової влади. Разом з тим, очевидним є те, що невжиття найближчим часом рішучих заходів з метою забезпечення належного фінансування судової діяльності може призвести до катастрофічних і непрогнозованих наслідків.

Рада суддів України вважає, що для продовження нормальної діяльності судів України необхідно невідкладно внести відповідні зміни до Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» або збільшити видатки на забезпечення діяльності судів в інший спосіб (наприклад, шляхом виділення частини коштів із Стабілізаційного фонду відповідно до статті 76 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік»).

Щонайменше видатки на здійснення судочинства у 2009 році необхідно збільшити на 446,4 млн грн, зокрема:

видатки на безпосереднє здійснення судочинства, погашення кредиторської заборгованості з поточних видатків – на 237,5 млн грн (зокрема, на придбання предметів постачання і матеріалів для фіксування судового процесу – на 52,2 млн грн, на послуги зв’язку – на 67,6 млн грн, на оплату транспортних послуг – на 12,1 млн грн; на орендну плату – на 2,0 млн грн, на поточний ремонт обладнання – на 27,1 млн грн, на оплату праці народних засідателів, виплату потерпілим і свідкам, оплату за охорону приміщень судів, послуг судової експертизи, адвокатів та інших послуг – на 65,8 млн грн, на видатки по відрядженням – на 5,1 млн грн);

видатки розвитку – на 144,8 млн грн, що дозволить у 2009 році придбати для судів 1500 систем фіксування судового процесу технічними засобами, 2000 програмно-апаратних комплексів, ввести в експлуатацію 6 приміщень судів загальною площею 12174 кв. м, провести капітальний ремонт ряду приміщень, розміщених у будівлях, які потребують негайного капітального ремонту, погасити кредиторську заборгованість минулого року з капітальних видатків;

– видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв на 40,2 млн грн;

– видатки на виплату вихідної допомоги суддям при виході у відставку на 23,6 млн грн;

– видатки на забезпечення роботи рад суддів і кваліфікаційних комісій на 281,9 тис. грн (зокрема, на оплату праці – 143,9 тис. грн, нарахування на заробітну плату – 52,1 тис. грн, поточні видатки – 85,9 тис. грн).

Рада суддів України просить Президента України, Голову Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України в межах повноважень вжити необхідних заходів з метою вирішення зазначених питань.

Рада суддів України

29 травня 2009 року