Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
12/03/2010
Завершив роботу Українсько-канадський проект судової співпраці

1 грудня 2010 р. у Верховному Суді України Керівний комітет Українсько-канадського проекту судової співпраці (далі — Проект) провів засідання під головуванням заступника Уповноваженого з федеральних судових справ Канади Марка Жиру та судді Верховного Суду України Василя Гуменюка. Метою заходу було підбиття підсумків другого етапу роботи Проекту в Україні.

Засідання відбулося за участю партнерів Проекту з боку України: представників Верховного Суду, Ради суддів, Державної судової адміністрації, Академії суддів України, голів модельних судів (Апеляційного суду м. Києва, Дніпровського районного суду м. Києва, Малиновського районного суду м. Одеси), та з боку Канади: працівників Офісу Уповноваженого з федеральних судових справ Канади, представників Канадської агенції з міжнародного розвитку, Національного судового університету.

Проект, який тривав останні чотири роки, здійснювався з метою сприяння зміцненню верховенства права, демократичному розвитку та удосконаленню системи державного управління шляхом формування професійного і незалежного суддівського корпусу, а також ефективності, доступності та прозорості судів.

Учасники засідання зійшлися на тому, що визначені планом Проекту цілі були досягнуті, а завдання повністю виконані, незважаючи на внутрішні зміни, що відбулися як у Канаді, так і в Україні, зокрема обрання нового Президента та прийняття Закону «Про судоустрій і статус суддів» в Україні. Зі зміною законодавства про судоустрій та статус суддів змістилися і деякі акценти. Маємо знайти вихід із цієї ситуації, і в цьому нам допоможе Проект, реалізований в Україні, оскільки його реалізація не припинилася, вона й надалі допомагатиме нам у щоденній практиці, зазначив Василь Гуменюк.



Голови модельних судів — Антон Чернушенко, Володимир Хіміч, Леонід Лічман — висловили вдячність від імені колективів їхніх судів за зусилля, докладені канадською стороною для позитивних зрушень в окреслених Проектом напрямах, і висловили намір підтримати інші подібні починання канадських колег. Це завершення Проекту тільки де юре. Він матиме відповідне продовження, адже модельні суди відповідальні за поширення серед інших судів досвіду, набутого завдяки Проекту, зауважив Володимир Хіміч. Голова Ради суддів загальних судів Павло Гвоздик зазначив, що спільними зусиллями можна зробити дуже багато, в чому переконують результати Проекту, адже реалізовано багато тих речей, про які ми тільки колись мріяли.

Спільна робота над Проектом була корисною і важливою не лише для української сторони, на чому наголошували канадські колеги, зокрема керівник пiдроздiлу міжнародного спiвробiтництва Національного судового інституту Канади Дональд Чіасон: «Це вулиця не з одностороннім, а з двостороннім рухом, кожен суддя, кожен співробітник нашого Національного інституту суддів Канади набули неабиякого досвіду. Світ стає все меншим і меншим, нам треба знати більше одне одного. Ця спільна праця збагатила і нашу власну практику в Канаді. Ми ставимо собі питання, чому робимо цю справу так, а не інакше, і відповіді виникають в мультикультурному контексті. Маємо пишатися тим, що дуже успішно попрацювали».

Доказом неоціненного здобутого досвіду є плідні результати численних робочих зустрічей, навчальних семінарів, що проводилися під час реалізації Проекту з метою покращення доступу до судової системи через модельні суди, інформування громадськості про роль судочинства, покращення якості правосуддя та досягнення гендерної рівності в Україні. Вагомим надбанням є велика кількість методичних та навчальних видань, які побачили світ завдяки Проекту, зокрема «Посібник з організації роботи модельних судів». Крім того, за підтримки Проекту було здійснено базову комп’ютеризацію в модельних судах.

Під час зустрічі учасники заслухали виступи колег щодо різних аспектів проведеної роботи, досягнень Проекту, а також звіт його директора Олега Шакова про результати роботи за 2009–2010 рр. й висловили своє бачення подальших шляхів співпраці.