Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
07/06/2012
Судді Верховного Суду України ознайомилися з практикою застосування в  Німеччині Конвенції про захист прав людини

Із 25 червня по 1 липня 2012 року судді Судової палати Верховного Суду України у кримінальних справах здійснили робочий візит до Німеччини в рамках консультаційної програми Федерального уряду (колишня ТРАНСФОРМ) за дорученням Федерального міністерства юстиції та за сприяння Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва.

Делегація Верховного Суду України, до складу якої входили судді Леонід Глос, Тетяна Гошовська, Володимир Заголдний, Микола Короткевич, Валентин Косарєв, Олена Кузьменко, Володимир Пивовар, Богдан Пошва, Анатолій Скотарь, Віктор Школяров та начальник відділу міжнародного співробітництва Ліна Губар, перебувала у містах Бонн, Кельн та Майнц і мала можливість обговорити з німецькими експертами широке коло питань щодо урахування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі – Конвенція) у національній судовій практиці.

Директор Німецького Фонду міжнародного правового співробітництва Дірк Міро, вітаючи делегацію, наголосив, що для Фонду співпраця з Верховним Судом України є почесною і приємною. Пан Міро відзначив високий рівень проведення міжнародного круглого столу «Роль верховного суду в захисті прав людини на національному рівні», який відбувся у Верховному Суді України у вересні 2011 року в рамках головування України в Раді Європи, подякував за гостинність і висловив сподівання, що подібна співпраця – у формі фахових обговорень – триватиме й надалі.

У свою чергу керівник делегації суддів Верховного Суду України Анатолій Скотарь, подякувавши Фонду міжнародного правового співробітництва за запрошення взяти участь у робочому візиті до Німеччини делегації Судової палати у кримінальних справах ВСУ, зауважив, що перелік спільних напрацювань Верховного Суду України і Фонду упродовж 20 років його діяльності є досить об’ємним і за формою, і за змістом.

Зокрема, у Верховному Суді України проведено ряд робочих зустрічей керівництва та суддів Верховного Суду України із представниками Німецького Фонду Міжнародного співробітництва з метою обговорення напрямів співробітництва у галузі цивільного, кримінального та адміністративного процесу. За підтримки Фонду налагоджено партнерські контакти з Федеральним Верховним судом Німеччини, і продовження такого співробітництва, враховуючи процеси реформування судової системи України, зокрема, прийняття нового КПК, є нагальною потребою, наголосив Анатолій Скотарь.

Судді Верховного Суду України висловили зацікавленість також в обговоренні питань, пов’язаних із практикою Європейського Суду з прав людини, повноваженнями Федерального Верховного суду Німеччини, забезпеченням єдності судової практики тощо.

Анатолій Скотарь висловив подяку від імені керівництва Верховного Суду України керівнику проектів Фонду в Україні п. Штефану Хюльсхьорстеру, якого, за словами керівника делегації, знають і шанують юридичні кола в Україні за послідовне й активне сприяння реалізації спільних проектів.

У рамках візиту судді ВСУ обговорили з німецьким експертом доктором Єнсом Майєром-Ладевігом, колишнім Уповноваженим з прав людини у Федеральному міністерстві юстиції таку важливу тему, як право на справедливий розгляд справи судом на основі Конвенції. Під час фахової дискусії йшлося, зокрема, про розгляд справи у належний строк та інші аспекти справедливого розгляду справи судом, відповідну судову практику Європейського суду з прав людини, про рішення Європейського суду з прав людини проти Німеччини відповідно до статті 6 Конвенції, про виконання рішень Європейського суду з прав людини.

Загальна тенденція є такою, що у Німеччині рішення Європейського суду не є самодостатнім юридичним документом для процедури примусового виконання. Заявник, який отримав рішення Європейського суду на свою користь, має право звернутися до національного суду Німеччини з метою отримання “визнання” такого рішення компетентним судом за аналогією із процедурою визнання рішень іноземних судів.

Про право на справедливий розгляд справи судом з точки зору німецького судді українські судді спілкувалися з Віце-президентом Федерального Верховного суду у відставці проф. Д-р Буркхардом Єнке. У ході зустрічі було обговорено відповідні норми Основного закону Німеччини, основне право на законного суддю, роль Плану розподілу справ у суді, основне право – бути заслуханим у суді, врахування Конвенції у національній судовій практиці.

Суддя Дільничного суду м. Бонна Александр Фюлінг ознайомив суддів Верховного Суду України із засадами діяльності слідчого судді, його повноваженнями згідно з Кримінальним процесуальним кодексом, зокрема – при прийнятті розпорядження про попереднє ув’язнення, про конституційно-правові та кримінально-правові критерії для прийняття або відхилення такого розпорядження. Обговорювалися також інші заходи у рамках розслідування кримінальних справ, які потребують залучення слідчого судді.

Слідчий суддя в Німеччині уповноважений забезпечувати законність та обґрунтованість обмеження конституційних прав і свобод людини на досудовому провадженні по кримінальній справі, до його компетенції належить прийняття рішення про застосування заходів кримінально-процесуального примусу, проведення слідчих та інших процесуальних дій, що обмежують конституційні права людини, розгляд скарг на дії (бездіяльність) та рішення особи, яка проводить дізнання, слідчого та прокурора.

Всі слідчі та інші дії, які обмежують конституційні права людини, проводяться в Німеччині виключно за рішенням слідчого судді. Тому й у тих невідкладних випадках, коли слідчий має право провести процесуальні дії без відповідного рішення слідчого судді, останній має бути негайно повідомлений про них із урахуванням конкретних обставин прийняття рішення про визнання отриманих фактичних даних допустимими доказами.

Під час відвідування Вищого суду землі в м. Кельні делегацію вітав Президент Вищого суду землі п. Йоганнес Рідель. Пан Рідель, а також судді Першого та Другого сенатів поінформували про компетенції Вищого суду землі з кримінальних справ у першій і другій інстанції.

А під час відвідування Дільничного суду м. Кельну судді ВСУ були присутні у судовому засіданні.

-
-
-
-
-
-
У м. Майнці судді Верховного Суду України ознайомилися з діяльністю Установи органу юстиції з виконання покарань „Франкенталь” та зустрілися з керівником Установи п. Клаусом Шіппером, а також зі старшим прокурором на керівній посаді прокуратури м. Франкенталь Лотаром Лібіх, керівником відділу Міністерства юстиції та з питань захисту прав споживачів землі Рейнланд-Пфальц Урсулою Декер.

Оцінюючи результати візиту, Анатолій Скотарь зазначив, що таке змістовне ознайомлення з практикою застосування в Німеччині Конвенції з прав людини і основоположних свобод, а також із повноваженнями слідчого судді, діяльність якого передбачена і в новому КПК України, є надзвичайно корисним. Подібні фахові візити до інших країн дають можливість більш глибоко і детально зрозуміти новели національного законодавства. Зокрема, на думку керівника делегації суддів Верховного Суду України, на прикладі Німеччини, Україні необхідно вдосконалювати систему виконання рішень Європейського суду з прав людини.

Верховний Суд України висловлює подяку Посольству України у ФРН, і, зокрема, Відділенню Посольства України у Бонні та Генеральному консульству України у Франкфурті-на-Майні.