Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
05/22/2008
Не відшкодував збитків — не сподівайся на прихильність Феміди
Голова Верховного Суду України Василь Онопенко звернувся до Президента України Віктора Ющенка з пропозицією внести на розгляд Верховної Ради України в порядку законодавчої ініціативи підготовлений Верховним Судом України проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (щодо відшкодування шкоди при звільненні особи від кримінальної відповідальності та покарання).

Розробка такого законопроекту зумовлена тим, що відповідно до Декларації основних принципів правосуддя для жертв злочинів та зловживання владою, схваленої резолюцією Генеральної Асамблеєї ООН від 29 листопада 1985 р. № 40/34, особи, яким внаслідок злочинного діяння було заподіяно шкоду, включаючи тілесні ушкодження, повинні мати право на доступ до механізмів правосуддя і якнайшвидшу компенсацію заподіяної шкоди.

Відмовляючись від кримінального переслідування окремих категорій осіб внаслідок амністії або інших видів звільнення від кримінальної відповідальності чи покарання, держава не повинна обмежувати непорушні конституційні права людини і громадянина, у тому числі право на судовий захист, які згідно зі статтею 64 Конституції України не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією.

Законопроектом пропонується відмовитися від застосування інституту звільнення від кримінальної відповідальності на підставі закону про амністію, залишивши можливість такого звільнення лише від покарання після судового розгляду кримінальної справи.

Крім того, з метою реального забезпечення відшкодування потерпілому шкоди, що була заподіяна вчиненим злочином, законопроектом пропонується внести низку змін до Кримінального кодексу України. Вони передбачають визнання такого відшкодування однією з умов, за яких може бути застосовано звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з передачею особи на поруки та звільнення від відбування покарання з випробуванням, замінено невідбуту частину покарання більш м’яким, звільнено від відбування покарання вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, звільнено особу від покарання на підставі закону про амністію або акта про помилування.

Аналогічні зміни запропоновані також до Закону України від 1 жовтня 1996 р. № 392/96-ВР “Про застосування амністії в Україні”.

Реалізація цього законопроекту, на думку його розробників, дасть можливість Україні виконати взяті на себе міжнародні зобов’язання у сфері захисту прав людини і громадянина, а також забезпечить потерпілому від злочину право на відшкодування шкоди або заподіяних злочином збитків.