Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
11/24/2009
Представники Верховного Суду України та Міжнародної асоціації юристів обговорили можливі напрями співпраці

Нещодавно у Верховному Суді України відбулася зустріч представників цього Суду з Президентом Міжнародної асоціації юристів (IBA) паном Фернандо Пелаз-П’єром та членами цієї організації — Томашем Вардинські, Генріком Хагом, спів-головою Європейського форуму ІВА, представником російської юридичної фірми “Ал Руд” Василем Рудоміно, а також Президентом Асоціації правників України Сергієм Конновим.

Від Верховного Суду України у заході взяли участь заступники голови Ради суддів України Олександр Волков та Василь Гуменюк, заступник керівника апарату–начальник правового управління Микола Хавронюк, а також в.о. начальника відділу міжнародного співробітництва Оксана Гунько.



На початку зустрічі Фернандо Пелаз-П’єр повідомив, що IBA це — провідна всесвітня організація, яка об’єднує 35 тис. індивідуальних членів та 197 асоціацій правників та правових товариств з усього світу. ІВА складається з двох підрозділів: секції юридичної практики, яка створює умови для обміну інформацією та спілкування її членів з питань права, практики і професійної відповідальності, та секції розвитку правничої професії. Крім того, з 2005 р. у складі ІВА функціонує Інститут прав людини (IBAHRI), що сприяє захисту та дотриманню прав людини відповідно до принципу верховенства права і допомагає зберігати незалежність судової влади і фахівців у галузі права в усьому світі. Фернандо Пелаз-П’єр зауважив, що, на його думку, наслідком цього першого візиту представників IBA в Україну стане розвиток ефективного співробітництва з українськими правниками.

У свою чергу Олександр Волков повідомив гостям, що в Україні кожен суддя є членом організації суддівського самоврядування. Рада суддів України, до складу якої входить 77 суддів різного рівня, в період між з’їздами суддів України є вищим органом суддівського самоврядування. Він також констатував наявність певних проблем у здійсненні судово-правової реформи в Україні, зазначивши, що однією із основних є відсутність ефективного механізму законодавчого забезпечення незалежності суддів, який би відповідав визнаним стандартам, закріпленим, наприклад, у Рекомендації Ради Європи № (94)12 “Незалежність, дієвість та роль суддів” і Бангалорських принципах поведінки суддів. На його думку, вирішення цих проблем потребує спільних зусиль представників як судової і законодавчої влади, так і громадських організацій, таких, як Всеукраїнська незалежна суддівська асоціація, Спілка юристів України та ін. Серед основних напрямів можливої співпраці з IBA Олександр Волков назвав обмін досвідом у навчанні та доборі суддів.

Торкнувшись теми захисту прав юристів, Микола Хавронюк зауважив, що допомога ІВА може стосуватися запровадження мораторію на притягнення судді до відповідальності на період виборчих перегонів.

Детальніше на питаннях співробітництва зупинився Василь Гуменюк. Він, зокрема, запропонував започаткувати обмін досвідом на рівні ІВА та громадських організацій України, співпрацю між Верховним Судом України та ІВА у сфері визначення критеріїв добору суддів, підвищення кваліфікації суддів та інших правників.

У ході зустрічі Василь Гуменюк також наголосив на проблемі реформування адвокатури, яка є досить актуальною для держави, що намагається привести свою правову систему до європейських стандартів. Недосконалість закону України “Про адвокатуру” не дає можливості ефективно вирішити питання про захист обвинуваченого. А пропонований сьогодні законопроект про адвокатську діяльність також має неоднозначні відгуки.

На завершення сторони відзначили необхідність проведення спільних зустрічей та висловили сподівання на довготривалу та продуктивну співпрацю.