Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення у господарських справах у касаційному порядку 2005 Постанова у справі за позовом ТОВ “Акцепт” до Коростенської об’єднаної державної податкової інспекції

Відповідно до ч.ч. 1,3 ст.1 Закону "Про систему оподаткування" встановлення і скасування податків і зборів (обов’язкових платежів) та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюється відповідно до цього Закону та інших законів України про оподаткування.Постанова Судової палати у господарських справах Верховного Суду України
16 серпня 2005 р. м. Київ


Верховний Суд України, розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Коростенської об’єднаної державної податкової інспекції Житомирської області на постанову Вищого господарського суду України від 21 квітня 2005 р. у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Акцепт” до Коростенської об’єднаної державної податкової інспекції Житомирської області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,
в с т а н о в и в:

У червні 2004 р. товариство з обмеженою відповідальністю “Акцепт” (далі - Товариство) подало позов у господарський суд Житомирської області до Коростенської об”єднаної державної податкової інспекції ( далі - Інспекція) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень:
-№ 0000711600/0/394 від 20 лютого 2004 р. в частині донарахування податку на додану вартість в сумі 44277554,00 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі2213877,70 грн.;
-№ 0000381600/0/258 від 5 лютого 2004 р. про донарахування податку на додану вартість у сумі 22812185,00 грн. та штрафних санкцій у сумі 1140609,25;
-№ 0000841600/0/471 від 4 березня 2004 р. про донарахування податку на додану вартість у сумі 23003529,00 грн. та штрафних санкцій у сумі 1150176,45 грн.;
-№ 0001121600/0/ 636 від 8 квітня 2004 р. про донарахування податку на додану вартість у сумі 3917334,00 грн. та штрафних санкцій у сумі 195866,70 грн.;( зазначене повідомлення-рішення рішенням начальника Коростенської Інспекції за скаргою Товариства було залишено без змін , а також з тих самих підстав прийнято податкове повідомлення рішення за № 0001121600/1-159/АС від 29 квітня 2004 р.);
-№ 0001251600/0/814 від 21 травня 2004 р. про донарахування податку на додану вартість у сумі 15743047,00 грн. штрафних санкцій у сумі 787152,35 грн.

Позовні вимоги мотивовані безпідставністю донарахування вказаної суми податку на додану вартість на підставі ст. 7 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”, згідно якої підприємства, об’єднання, організації, колгоспи, радгоспи, розташовані у зонах гарантованого добровільного відселення та посиленого радіологічного контролю, звільняються від оподаткування, крім платежів і відрахувань до місцевих бюджетів.

Відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що ставки податків і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватись іншими законодавчими актами України, крім законів про оподаткування. А норми Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” діють лише в частині, що не суперечить Закону України “Про податок на додану вартість”.

Рішенням господарського суду Житомирської області від 17 червня 2004 р. позов задоволено з мотивів обґрунтованості позовних вимог ,оскільки Товариство розташовано в м. Коростень Житомирської області, яке згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 р. № 106 “Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” та “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи” ( додаток №1), віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, а тому згідно ст.7 Закону України від 27 лютого 2001 р. “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” звільняється від оподаткування податком на додану вартість.

Система оподаткування та пільг щодо оподаткування підприємств, об’єднань, організацій, колгоспів і радгоспів, які розташовані у зонах гарантованого добровільного відселення та посиленого радіоекологічного контролю, визначена ст. 7 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відповідає вимогам Конституції України та Закону України “Про систему оподаткування”.

Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 7 грудня 2004 р. зазначене рішення суду першої інстанції залишено без змін з тих самих підстав.

Постановою Вищого господарського суду України від 21 квітня 2005 р. зазначені рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі залишені без змін з тих самих підстав. У постанові суд касаційної інстанції послався також на п.п.4.4.1 п.4.4 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
№ 2181 від 21.12.2000 р., де зазначено, що у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне трактування прав та обов’язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

У касаційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Вищого господарського суду України від 21 квітня 2005 р. у справі з підстав неправильного застосування судом норм матеріального права.

Ухвалою колегії суддів Верховного Суду України від 30 червня 2005 р. порушено провадження з перегляду Верховним Судом України в касаційному порядку постанови Вищого господарського суду України від 21 квітня 2005 р. у справі №11/94 “НА”, справу передано на розгляд Судової палати у господарських справах Верховного Суду України.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників відповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України, вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, місцем реєстрації та місцезнаходження Товариства є м. Коростень Житомирської області, яке віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ст. 7 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 р. № 795-ХІІ, підприємства, що розташовані у зоні гарантованого добровільного відселення, звільняються від оподаткування.

Господарські суди всіх інстанцій дійшли висновку, що Товариство не повинно сплачувати податок на додану вартість на підставі зазначеного Закону.

Але з таким висновком погодитися не можна.

Преамбулою Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що його норми регулюють питання поділу території на відповідні зони, режим їх використання та охорони, умови проживання та роботи населення, господарську, науково-дослідну та іншу діяльність у цих зонах. Закон закріплює і гарантує забезпечення режиму використання та охорони вказаних територій із метою зменшення дії радіоактивного опромінення на здоров’я людини та на екологічні системи. Тобто цей Закон не є законом України про оподаткування.

Натомість, згідно п. 11.2, 11.4 ст. 11 Закону “Про податок на додану вартість”, зміни порядку оподаткування податком на додану вартість можуть здійснюватися лише внесенням змін до цього Закону. До приведення інших законодавчих актів у відповідність з нормами цього Закону вони діють у частині, що не суперечить його нормам.

Крім того, при прийнятті рішень судами попередніх інстанцій, не було враховано та надано належної правової оцінки тому факту, що Товариство яке, є правонаступником Товариства з обмеженою відповідальністю Науково - виробниче об’єднання “Північне Полісся”, що було створено у квітні 2003 р., створено і зареєстровано виконавчим комітетом Коростенської міської ради Житомирської області 22 березня 2004 р. , а ст. 16 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” містить заборону будівництва нових, розширення діючих підприємств, безпосередньо не пов’язаних із забезпеченням радіологічного, соціального захисту населення, а також умов його життя та праці.

За таких обставин, ухвалені у справі судові рішення не можуть вважатися законними й обґрунтованими і підлягають скасуванню, а справа - передачі на новий розгляд до суду першої інстанції. При новому розгляді справи суду необхідно врахувати викладене та вирішити спір відповідно до закону.
Керуючись ст.ст. 11117 - 11120 ГПК України, Судова палата Верховного Суду України

п о с т а н о в и л а :

Касаційну скаргу Коростенської об’єднаної державної податкової інспекції Житомирської області задовольнити.

Постанову Вищого господарського суду України від 21 квітня 2005 р., постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 7 грудня 2004 р., рішення господарського суду Житомирської області від 17 червня 2004 р. у справі № 11/94 “НА” скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.