Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
04/01/2013
Судді Верховного Суду України ознайомилися з системою альтернативного вирішення спорів у Сінгапурі

Судді Верховного Суду України ознайомилися з системою альтернативного вирішення спорів у Сінгапурі


Робочий візит делегації Верховного Суду України до Сінгапуру відбувся на запрошення Голови Верховного Суду Сінгапуру Сундареша Менона.

У рамках візиту українська делегація відвідала суд першої інстанції Сінгапуру та Верховний Суд країни. Приймаюча сторона презентувала роботу установ та надала відповіді на низку запитань української сторони.

За інформацією суддів Сінгапуру, у 90-х роках минулого століття судова система цієї країни перебувала в надзвичайно складному становищі. Суди потерпали від тяганини (деякі справи розглядалися по 10 років). Тож проведення упродовж 1990–1995 років судової реформи було вкрай необхідним і дало змогу здійснити важливі для ефективного функціонування судової системи кроки:

– запроваджено єдині судові правила (раніше для звернення до суду першої інстанції і до Верховного Суду існували різні судові правила);

– запроваджено в судах та установах пенітенціарної системи відеоконференцзв’язок;

– введено електронну систему звернення до суду та збереження інформації на спеціальному сервері суду;

– тимчасово збільшено кількість суддів суду першої інстанції й Верховного Суду;

– направлено найкращих випускників юридичних вузів до судів для надання практичної допомоги суддям;

– запроваджено правило – якщо справа не розглядається протягом року, то вона анулюється (закривається);

– введено для кримінальних справ досудове обговорення справи.

Таким чином, проведена в Сінгапурі судова реформа суттєво підвищила ефективність судочинства, зняла проблему судової тяганини, зробила судові процедури більш прозорими та зрозумілими, внаслідок чого суттєво зросла довіра громадян до суду. Так, згідно із соціологічним опитуванням населення, проведеним у 2010 році, довіра до судів країни становила майже 99%. При цьому 100% респондентів визнали, що управління судами здійснюється прозоро й неупереджено.

У 1994 році в Сінгапурі було дано старт пілотному проекту з медіації, а у 1999-му в суді першої інстанції створено Первинний центр з альтернативного вирішення спорів. Для української делегації було презентовано процедуру такого вирішення спорів.

Переваги вирішення суддею спорів шляхом медіації полягають у тому, що:

– вирішення справи проводиться у більш комфортній обстановці (у спеціально обладнаному кабінеті);

– економляться бюджетні кошти й час;

– зберігаються стосунки між сторонами процесу;

– досягається результат – угода, яка влаштовує обидві сторони.

Якщо справа не вирішується в Первинному центрі з альтернативного вирішення спорів Сінгапуру, то її направляють для розгляду до суду по суті.

Під час розгляду шляхом медіації справа проходить певні стадії:

– загальне обговорення суддею ситуації з адвокатами;

– обговорення ситуації із залученням сторін;

– обговорення справи суддею наодинці з кожною зі сторін по черзі;

– вивчення суддею пропозицій сторін щодо шляхів вирішення спору;

– укладання угоди або спрямування матеріалів до суду першої інстанції для розгляду спору по суті.

Таким чином, у 2010 році шляхом проведення медіації в Первинному центрі з альтернативного вирішення спорів суду першої інстанції було вирішено 7029 заяв, або 94,5 % усіх заяв, що надійшли на медіацію, у 2011 році – 7698 (95,4 %), у 2012 році – 8272 (93,1 %).

Рішення за наслідками проведеної суддею медіації є обов’язковим для сторін та підлягає виконанню.

Цікавим, на думку українських суддів, є й досвід діяльності Академії права Сінгапуру, яку очолює Голова Верховного Суду Сінгапуру. На сьогодні членами Академії є близько 10 тис. фахівців у галузі права (зокрема, і судді Верховного Суду Сінгапуру), на постійній основі працює близько 70 осіб.

Основними завданнями Академії є:

– презентація Сінгапуру як країни медіації;

– розповсюдження у світі авторитетних юридичних видань Сінгапуру;

– видання текстів усіх рішень судів першої інстанції та Верховного Суду Сінгапуру;

– вивчення та аналіз пропозицій до чинного законодавства;

– ведення інформаційно-аналітичної системи Lawnet;

– проведення просвітницьких навчань із права в інших країнах.

При Академії діє Центр медіації Сінгапуру, у складі якого працює близько 300 медіаторів. Академія та Центр медіації визначені у законодавстві Сінгапуру.

За 16 років свого існування Центр медіації вирішив близько 2 тис. цивільних справ. Майже половина з них надійшла на розгляд до Центру медіації з суду першої інстанції. Близько 90% справ розглядаються Центром протягом одного дня, а результатом розгляду 75% справ є угода про вирішення справ.

Під час зустрічі з суддями Верховного Суду України Голова Верховного Суду Сінгапуру Сундареш Менон, відзначивши важливість проведеної у 90-х роках минулого століття у Сінгапурі судової реформи та подолання корупції в країні, підкреслив надзвичайно позитивну роль медіації в діяльності судової системи країни. Він також розповів про особливості роботи Верховного Суду Сінгапуру, зупинився на важливості достатнього й належного фінансування урядом країни судової системи.

Проаналізувавши досвід діяльності судової системи, судді Верховного Суду України висловили думку, що сінгапурську систему альтернативного вирішення спорів може бути запроваджено і в Україні, але поетапно та з урахуванням особливостей національного судоустрою й чинного законодавства. Вони також зазначили, що обмін досвідом був дуже інформативним, а візит – плідним.

У свою чергу Голова Верховного Суду Сінгапуру Сундареш Менон наголосив: «Сінгапур і Україна мають чудові двосторонні відносини. Судова влада Сінгапуру з нетерпінням чекає на продовження їх розвитку на основі цього міцного підґрунтя задля поглиблення наших близьких та теплих зв’язків з Верховним Судом України».