Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
09/21/2011
Для утвердження в Україні прецедентного права ключову роль має відігравати Верховний Суд України

ПРЕС-СЛУЖБА ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ


01043, м. Київ, вул. П.Орлика, 4
тел./факс: 594-54-41, Е-mail: presa@scourt.gov.ua


Повідомлення для преси


Для утвердження в Україні прецедентного права ключову роль має відігравати Верховний Суд України


На цьому наголосив Генеральний директор Генерального директорату з прав людини та правових питань Ради Європи Філіп Буайя під час зустрічі з Головою Верховного Суду України Василем Онопенком, яка відбулася 21 вересня 2011 року у Верховному Суді України.

На початку зустрічі Василь Онопенко подякував панові Буайя за активну й конструктивну співпрацю Ради Європи з Верховним Судом України і, зокрема, за велику роботу, проведену під час підготовки до круглого столу «Роль верховного суду в захисті прав людини на національному рівні», який відбудеться 22 вересня 2011 року у Верховному Суді України.

Василь Онопенко повідомив, що до цього масштабного заходу є велика зацікавленість і в Україні, і за її межами: у його роботі візьмуть участь делегації верховних судів із 24 країн, представники органів державної влади України, дипломатичних представництв держав-членів Ради Європи та держав зі статусом спостерігача в Україні, науковці, правозахисники.

Такий високий рівень представництва на цьому міжнародному форумі свідчить про важливість обговорюваної теми, зауважив Філіп Буайя, адже питання захисту прав людини на національному рівні і роль у ньому верховного суду є надзвичайно актуальною для всіх європейських країн. У цьому зв’язку представник Ради Європи поцікавився у Голови Верховного Суду щодо перспективи відновлення повноважень Верховного Суду України як найвищої судової інстанції країни, на необхідності чого неодноразово вказували високоповажні європейські інституції і, зокрема, Венеціанська комісія.

Василь Онопенко поінформував шановного гостя, що зроблено суттєвий позитивний крок у цьому напрямі – у Верховній Раді України зареєстровано законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розгляду справ Верховним Судом України». Ним, зокрема, пропонується повернення найвищій судовій інстанції країни можливості ухвалювати судові рішення по суті, тобто певною мірою стати тим повноважним судовим органом, яким він є за Конституцією. І це, наголосив Василь Онопенко, є одним із найголовніших позитивів нового законопроекту, оскільки Верховний суд має бути тією судовою інстанцією в державі, рішення якої носитимуть прецедентний характер.

На ключовій ролі Верховного Суду в утвердженні прецедентного права в Україні наголосив і пан Філіп Буайя, оскільки з цим напряму пов’язаний ефективний захист прав людини на національному рівні. А та кількість скарг із України, що накопичилася нині в Європейському суді з прав людини, свідчить про те, що в Україні гостро назріла необхідність вироблення ефективних внутрішньодержавних механізмів, спрямованих на недопущення порушень прав людини.

У ході зустрічі було обговорено також проблему виконання судами України рішень Європейського Суду з прав людини, необхідність вироблення відповідних висновків і узагальнень на основі цих рішень, необхідність участі українських суддів і, зокрема, суддів Верховного Суду у судових засіданнях Європейського Суду з метою вивчення його судової практики й уникнення помилок у вітчизняних судових процесах.

На завершення зустрічі Філіп Буайя підтвердив готовність Ради Європи поглиблювати співпрацю з Україною, надавати конструктивну допомогу в удосконаленні українського законодавства і, зокрема, у сфері захисту прав людини.