Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
10/21/2008
Громадяни повинні мати можливість захищати свої права

На цьому наголосив Голова Верховного Суду України В. Онопенко на засіданні президії Ради суддів України, яке відбулося 21 жовтня цього року. До порядку денного було внесено питання щодо утворення і ліквідації адміністративних судів, переведення і призначення суддів на адміністративні посади та стану забезпечення охорони судів.

Очільник найвищого судового органу України зазначив, що ніхто не оспорює права глави держави видавати укази, але процедура їх прийняття не може бути умисно порушена. Та головне — громадяни України не повинні втратити можливість захищати свої права. Адже, незважаючи на утворення Президентом України нових адміністративних судів, не визначено сам порядок їх утворення, у тому числі питання передачі справ, які знаходилися у провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва. Залишається невирішеним і питання підсудності окремої категорії справ, наприклад щодо виборчого процесу, визначеної процесуальним законом ліквідованому суду. Також Голова Верховного Суду засудив позицію народних депутатів України щодо блокування роботи судів.

Заступник голови Ради суддів України О. Волков охарактеризував ситуацію у сфері правосуддя, що склалася після видання Президентом України указу про дострокове припинення повноважень Верховної Ради VI скликання та про призначення позачергових парламентських виборів. Цей указ став предметом розгляду в окружному адміністративному суді м. Києва. Після відкриття провадження у цій справі Президент України своїм указом скасував призначення на посаду судді, який розглядає справу, а потім ліквідував і сам суд, утворив нові адміністративні суди та призначив суддів на адміністративні посади. На переконання О. Волкова, і цю позицію підтримали члени президії Ради суддів України, такі дії глави держави свідчать про нехтування положень міжнародно-правових актів та Конституції України щодо незалежності суддів.

Пояснення з питань порядку денного надали голова Вищого адміністративного суду України О. Пасенюк та Голова Державної судової адміністрації України І. Балаклицький, які зазначили, що не погоджували подання Міністра юстиції України щодо створення Центрального і Лівобережного окружних адміністративних судів м. Києва, переведення суддів до новостворених судів і ніяких дій щодо утворення цих судів не здійснювали. Ці подання не погоджувалися і Головою Верховного Суду України.

У свою чергу Міністр юстиції України М. Оніщук висловив стурбованість щодо ситуації, яка склалася в судовій системі та навколо неї. Він запропонував максимально коректно розглянути ситуацію і наголосив на тому, що питання оцінки компетенції глави держави не може бути предметом судового розгляду.

Учасники засідання заслухали інформацію О. Волкова та І. Балаклицького про стан забезпечення охорони судів і визнали неприпустимим блокування залів судових засідань народними депутатами України та озброєними військовими формуваннями.

За результатами обговорення ситуації, яка склалася в Україні у сфері дотримання гарантій самостійності судів і незалежності суддів, учасниками засідання були прийняті звернення президії Ради суддів України до Президента України, до суддів, а також до Парламентської асамблеї Ради Європи та Організації з безпеки і співробітництва в Європі.