Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення й ухвали в цивільних справах по перщій інстанції 2002 Рішення від 25 березня 2002 р.

Рішення від 25 березня 2002 р.

Питання про суттєву недостовірність відомостей про кандидата в депутати слід пов’язувати з наявністю умисних винних дій кандидата, спрямованих на введення в оману ЦВК та виборців стосовно таких відомостей, які виключають можливість обрання його народним депутатом України або можливість вплинути на результати виборів

Рішення Верховного Суду України від 25 березня 2002 р.
(витяг)

Чайка Віктор Володимирович звернувся до суду зі скаргою на постанову Центральної виборчої комісії (далі – ЦВК) від 15 березня 2002 р. № 541 "Про скасування постанови Центральної виборчої комісії від 29 січня 2002 р. № 129”, в якій він просив скасувати зазначену постанову у зв’язку з тим, що вона не відповідає Конституції України та Закону “Про вибори народних депутатів України” (далі – Закон) і позбавляє його пасивного виборчого права. Представники скаржника підтримали його позицію про скасування постанови, зазначаючи, що заповнення декларації, і зокрема розділу V, було зумовлено тими методичними рекомендаціями, які 4 січня 2002 р. ЦВК направила партії “Яблуко”.
На заперечення висловленої скаржником позиції представники ЦВК вважали, що у нього був час виправити неточності, які є в декларації, оскільки нові рекомендації були направлені партії 15 січня 2002 р. Проте неточності не були виправлені, тому в ЦВК є підстави вважати відомості про кандидата суттєво недостовірними та прийняти рішення про скасування його реєстрації.

Судом установлено, що 14 січня 2002 р. Чайка Віктор Володимирович заповнив декларацію, затверджену наказом Міністерства фінансів України 28 грудня 2001 р. № 611 "Про майно та доходи кандидата у народні депутати України та членів його сім'ї, одержані у 2001 р.".
Постановою ЦВК від 29 січня 2002 р. № 129 Чайку В.В. зареєстровано кандидатом у народні депутати України в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі із внесенням до виборчого списку кандидатів у народні депутати України від політичної партії "Яблуко" по виборах народних депутатів України 31 березня 2002 р. під № 2.
15 березня 2002 р. постановою ЦВК № 541 у зв'язку з виявленням суттєво недостовірних відомостей у розділі V декларації, а саме: не задекларовано суму внесків до статутних фондів підприємств у розмірі 188126,5 грн., Чайку В.В. виключено із п. 1 постанови ЦВК від 29 січня 2002 року № 129 з виборчого списку кандидатів у народні депутати України від політичної партії "Яблуко".
Відповідно до вимог ст. 44 Закону декларація про майно та доходи кандидата у депутати та членів його сім'ї за попередній рік заповнюється ним власноручно за формою, затвердженою Міністерством фінансів України. Достовірність відомостей, внесених до декларації, про що зазначеної у ч. 1 цієї статті, перевіряється за зверненням ЦВК, окружних виборчих комісій органами Державної податкової адміністрації України (далі — ДПА) не пізніше як за 30 днів до дня виборів. При виявленні порушення у цей же строк повідомляється відповідна виборча комісія.
На звернення ЦВК до ДПА від 11 лютого 2002 р. про перевірку достовірності відомостей, внесених Чайкою В.В. до декларації, заповненої ним 14 січня 2002 р., ДПА листом від 28 лютого 2002 р. № 1780/5/17-0116 4 березня 2002 р. надала ЦВК інформацію про результати проведеної перевірки достовірності відомостей, внесених до декларації, та зазначила, що він у розділі V декларації не у повному обсязі відобразив інформацію про розмір внесків до статутних фондів товариств на загальну суму 188126,5 грн. Цей факт Чайка В.В. не заперечував.
Частиною 8 ст. 49 Закону “Про вибори народних депутатів України” встановлено, що в разі виявлення ЦВК суттєвої недостовірності відомостей про кандидата у депутати, поданих відповідно до цього Закону, виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації у багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата у депутати, внесеного до виборчого списку партії (блоку), із виключенням його з виборчого списку.
Питання про суттєву недостовірність відомостей про кандидата в депутати слід пов'язувати з наявністю умисних винних дій кандидата, спрямованих на введення в оману ЦВК та виборців стосовно таких відомостей, які виключають можливість обрання його народним депутатом України або можуть вплинути на результати виборів.
Зокрема, відомостями, що виключають можливість обрання особи народним депутатом, можуть бути недостовірні дані про вік, громадянство, час проживання в Україні, про наявність чи відсутність судимості за вчинення умисного злочину (ст. 8 зазначеного Закону).
Суттєва недостовірність відомостей, які можуть вплинути на результати виборів, може полягати в поданні завідомо неправдивих біографічних даних про освіту, роботу, майновий стан за умови, що внаслідок їх оприлюднення у виборців формується помилкова думка про чесноти та порядність, кваліфікацію, економічну незалежність чи майнову неспроможність кандидата у народні депутати.
Скаржник не приховував дані, які необхідно вказати в розділі V , а зазначив їх лише за рік, що передував року виборів.
Ураховуючи викладене, суд вважав, що у ЦВК не було підстав для скасування постанови від 29 січня 2002 р. № 129 у частині реєстрації Чайки Віктора Володимировича кандидатом у народні депутати України, тому, керуючись статтями 29, 44, 49 Закону "Про вибори народних депутатів України", статтями 243-16 – 243-19 ЦПК України, вирішив скаргу Чайки Віктора Володимировича задовольнити, а постанову Центральної виборчої комісії від 15 березня 2002 р. № 541 щодо нього скасувати.