Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
11/13/2008
Передумовами для справедливого і законного правосуддя мають стати зміна ставлення основних носіїв державної влади до суду і проведення суспільно орієнтованої судової реформи

-
Про це Голова Верховного Суду України Василь Онопенко заявив під час виступу перед делегатами чергового ІХ з’їзду суддів України, який розпочав свою роботу 13 листопада у Києві.

Усім необхідно усвідомити, зазначив він, що без правосуддя не можна забезпечити нормального життя, оскільки ніщо не здатне замінити чи підмінити суд як найвищого арбітра у вирішенні суспільних конфліктів, останню правову інстанцію. Що стосується суддів, то вони мають забезпечувати належне ставлення до суду своїми справедливими і законними рішеннями.

Надзвичайно негативно на стан правосуддя впливає відсутність системної і суспільно орієнтованої судової реформи. Уже впродовж тривалого часу суди і судді перебувають у стані невпевненості, очікування “вироку” від реалізації чергової спроби реформування чи, точніше, псевдореформування. Але судді наполягають на реформі науково обґрунтованій, продуманій, здійснюваній в інтересах правосуддя і суспільства. Однак, заявив Голова Верховного Суду, ми не можемо підтримати законодавчі ініціативи, реалізація яких призведе до запровадження “суддівських джунглів” (а як інакше назвати пропозицію щодо утворення нової системи судоустрою, яка складатиметься з 15 видів судів?), віддалення правосуддя від людини, потягне за собою колосальні витрати. Адже тільки на запуск пропонованої системи потрібно понад 10 мільярдів гривень!

Василь Онопенко також звернув увагу делегатів з’їзду на найгостріші проблеми, які існують нині в судовій системі. Останнім часом, крім найбільш суспільно резонансних рішень, які мають вочевидь політичний підтекст, суди виявилися втягнутими у схеми із маніпуляціями із землею, незаконним заволодінням або перерозподілом іншої власності, узаконенням самочинного будівництва, видачею виконавчих документів на вочевидь незаконні рішення третейських судів, забезпеченням “обходу” закону при відшкодуванні ПДВ та ухиленні від митних зборів.

Оскільки на йпроблемнішою виявилася судова практика із земельних спорів, Василь Онопенко наголосив, що вкрай назріла потреба передусім зупинити зловживання у цій сфері й не допустити, аби їхня хвиля покотилась далі. — Я вніс, — сказав він, — до Вищої ради юстиції подання з пропозиціями щодо звільнення суддів, які грубо порушували закон при вирішенні земельних спорів, з посади за порушення присяги. Зокрема, стосовно усіх суддів того суду, в якому виявлено найбільше порушень закону при розгляді вказаних справ, — Макарівського районного суду”. На його переконання, основний потенціал підвищення ефективності судового захисту — всередині судової системи. Тому вкрай важливо не залишати без уваги всі випадки порушень у діяльності судів. “До існуючих зовнішніх атрибутів сучасної вітчизняної Феміди — терезів та меча — на певний час необхідно додати ще два внутрішніх — мітлу і щита”, — образно зауважив Василь Онопенко. І саме судді повинні ініціювати процеси очищення судової системи від тих, хто компрометує статус судді.

Водночас, аналізуючи стан здійснення судочинства, Голова Верховного Суду наголосив, що попри значне навантаження та складні умови, в яких функціонують суди і працюють судді, вони забезпечують якісний розгляд переважної більшості справ у розумні строки.

На його тверде переконання, саме судова система попри всі існуючі негаразди її функціонування виступила фактором суспільної стабільності в умовах глибокої політичної кризи. Фактично суд став основною державною силою, яка за надзвичайно складних умов забезпечила утримання розвитку подій у рамках закону.

Виступи делегатів з’їзду мають бути адекватними виголошеному на зібранні слову Голови Верховного Суду України Василя Онопенка, тобто і глибоко аналізувати причини пробуксовування судової реформи, і дати принципову оцінку негативним явищам, яких немало у судовій практиці.

Такими словами підтримав позицію очільника найвищого судового органу у системі судів загальної юрисдикції Президент України Віктор Ющенко, який виступив на з’їзді. Глава держави наголосив, що для нього це “велика честь і велика відповідальність — виступати на з’їзді суддів України, адже, переконаний, тут зібралися по-справжньому самовіддані люди, для яких честь судді — не просто слова”.

Користуючись нагодою, глава держави зауважив суддівському загалу на необхідності наполегливіше проявляти свою позицію стосовно проведення такої судової реформи, яку відстоює суддівський корпус країни і яка потрібна для справедливого правосуддя.

“Я хочу бачити вашу рішучу позицію, адже в ході проведення судової реформи провідне слово належить саме вам — фахівцям і практикам, — сказав Віктор Ющенко. — Не будьте глухонімими, бо ж коли мовчатимете ви, то судовою реформою почнуть займатися інші — політикани. А це — не ваші партнери”. Тож, на думку Президента України, не варто тратити час і енергію на опонентів, а працювати з партнерами, і тоді, переконаний Віктор Ющенко, “друзів у суддівського загалу буде набато більше, ніж уявляється нині”.

Давайте слухати і чути один одного, доводити розпочату справу до кінця, боротися за те, щоб реалізація концепції судової реформи, запропонованої суддівською спільнотою України, і в парламенті не набула спотвореного вигляду, сказав глава держави.

“Усі разом ми це можемо зробити”, — констатував Віктор Ющенко, адже, на його переконання, програє та інституція, яка вестиме себе пасивно і не проявить свою позицію твердо й у динаміці.

У суддівського корпусу України, зрозуміло, є маса “домашніх завдань”, над якими також слід негайно й принципово працювати, щоб відстояти найголовніше — довіру людей, наголосив Президент України. І, торкнувшися тих внутрішніх чинників, що характеризують проблеми в самому стані судочинства, Віктор Ющенко підкреслив, що для подолання тих негативів, які є на сьогодні, суддівському загалу потрібно найперше скласти ясний план дій: що потрібно змінити і що в цьому сенсі можуть зробити самі служителі Феміди. Адже ключовим питанням для судової влади в Україні є, без сумніву, забезпечення довіри до неї людей.

Але розпочинати все ж таки кожному потрібно з себе, переконаний Президент України, із кожного робочого кабінету, з головного закону професії — чесно і гідно виконувати свій обов’язок. І в плані очищення від тих суддів, які своїми діями ганьблять усю суддівську систему, глава держави закликав присутніх на зібранні чільників Вищої ради юстиції підтримати рішучі ініціативи Голови Верховного Суду України щодо тих суддів, які порушили закон.

Проблеми, пов’язані з проведенням у державі судової реформи, були постійно у полі зору Ради суддів України, наголосив її голова Петро Пилипчук. 15 разів ці питання у різних аспектах обговорювалися на засіданнях Ради, а також на VІІІ позачерговому з’їзді Ради суддів України. Судді неодноразово наголошували на тому, що вони — не проти реформи. Суддівський корпус — проти непродуманих кроків, деструктивних і руйнівних пропозицій. Проти створення абстрактних моделей судового устрою, що начебто відповідають невідомим світовим стандартам, але не враховують наших реалій.

Зі звітом про роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України виступив її голова Ігор Самсін, а Голова Державної судової адміністрації України Іван Балаклицький доповів делегатам з’їзду про стан фінансового, організаційного та матеріально-технічного забезпечення судів у 2008 році.

Доповіді, виголошені на з’їзді, стали предметом жвавого обговорення делегатів найвищого суддівського зібрання.

У роботі ІХ з’їзду суддів України беруть участь Голова Конституційного Суду України Андрій Стрижак, Голова Вищої ради юстиції Лідія Ізовітова, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова, Міністр юстиції України Микола Оніщук та інші.

Робота з’їзду триває.