Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення в адміністративних справах (особливості розгляду справ окремих категорій) Спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження та звільнення з неї 2008 Постанова Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 2 вересня 2008 р.<br><I>До стажу роботи, який дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, має зараховуватися час роботи стажистом на вакантній посаді слідчого прокуратури</I>

До стажу роботи, який дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, має зараховуватися час роботи стажистом на вакантній посаді слідчого прокуратури


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


2 вересня 2008 р. колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, розглянувши у порядку письмового провадження за винятковими обставинами за скаргою Державної судової адміністрації України (далі — ДСА) про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2007 р. справу за скаргою Можайської Ганни Дмитрівни на дії начальника Територіального управління ДСА у Волинській області, встановила:

У січні 2005 р. Можайська Г.Д. звернулась до суду із скаргою на дії начальника Територіального управління ДСА у Волинській області, який відмовив їй у призначенні довічного грошового утримання. Заявниця просила визнати ці дії неправомірними, оскільки була прийнята стажистом на вакантну посаду та виконувала обов’язки старшого слідчого прокуратури м. Нововолинська Волинської області.

За час роботи провела попереднє розслідування по дев’яти кримінальних справах, а отже, працювала не як стажист, а як слідчий прокуратури.

Луцький міськрайонний суд рішенням від 11 березня 2005 р., залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Волинської області від 19 травня 2005 р., позовні вимоги задовольнив. Суди обґрунтували свої рішення тим, що фактично Можайська Г.Д. виконувала обов’язки старшого слідчого прокуратури м. Нововолинська Волинської області.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 21 листопада 2007 р. рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишив без змін.

У скарзі ДСА порушено питання про перегляд за винятковими обставинами та скасування цієї ухвали Вищого адміністративного суду України від 1 листопада 2007 р., пославшись на неоднакове застосування судом касаційної інстанції однієї й тієї самої норми права, а саме ст. 43 Закону України від 15 грудня 1992 р. № 2862-ХІІ “Про статус суддів”.

Скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Згідно з абзацом 2 ч. 4 наведеної правової норми до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, зараховується зокрема час роботи на посадах слідчих за умови наявності стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.

Судами встановлено, що Можайська Г.Д. з 9 серпня 1977 р. по 28 жовтня 1978 р. працювала стажистом на вакантній посаді старшого слідчого прокуратури м. Нововолинська. При цьому її було наділено всіма процесуальними правами слідчого прокуратури, вона проводила попереднє слідство у справах про діяння, які містять ознаки злочину, а також виконувала інші доручення прокурора.

За таких обставин суди дійшли правильного висновку, що до стажу роботи Можайської Г.Д., який дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, має зараховуватися час її роботи стажистом на вакантній посаді старшого слідчого.

Згідно з ч. 1 ст. 243 КАС Верховний Суд України задовольняє скаргу в разі виявлення неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції однієї й тієї самої норми права. Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи, такого застосування не виявила.

У ч. 1 ст. 244 КАС встановлено, що Верховний Суд України відмовляє в задоволенні скарги, якщо обставини, які стали підставою для провадження за винятковими обставинами, не підтвердилися.

Керуючись статтями 241—244 КАС, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України постановила:

У задоволенні скарги ДСА відмовити.

Ухвалу Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2007 р. залишити без змін.

Постанова є остаточною і не може бути оскаржена, крім випадку, встановленого п. 2 ст. 237 КАС.