Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
04/21/2010
Судова реформа — в центрі уваги міжнародних експертів

20—22 травня 2010 р. у м. Києві відбувся саміт «Суди і суспільство: працюємо заради підвищення довіри суспільства до судів», ініційований та організований проектом USAID «Україна: верховенство права» за сприяння Представництва Європейської Комісії в Україні, Ради Європи й інших міжнародних організації та проектів, що підтримують проведення судової реформи в Україні.

До організації заходу долучилися Верховний та Конституційний суди України, Рада суддів України, Державна судова адміністрація України, Вища рада юстиції, Академія суддів України; представники інших органів державної влади — парламенту, Кабінету Міністрів України, Міністерства юстиції, а також неурядових організацій.

Організатори поставили за мету зібрати разом провідних політиків, українських та міжнародних експертів, представників судової, законодавчої та виконавчої влади, неурядових організацій для обговорення шляхів подальшого утвердження верховенства права в Україні; сприяти досягненню консенсусу щодо шляхів зміцнення незалежності суддів, підвищенню рівня прозорості та підзвітності судової системи відповідно до міжнародних та європейських стандартів.

До присутніх звернулися з привітаннями керівник проекту USAID «Україна: верховенство права» Девід М. Вон, Голова Представництва Європейської Комісії в Україні Жозе Мануел Пінту Тейшейра, Представник Генерального секретаря Ради Європи з координації програм співробітництва в Україні Аке Петерсон, посол Канади в Україні Дж. Даніель Карон.

Бачення суддівською спільнотою ключових питань, які дискутуються і стосуються проведення судової реформи, висловив на саміті Голова Верховного Суду В. Онопенко.

Перший заступник Голови Верховного Суду України, голова Ради суддів України П. Пилипчук наголосив, що саміт проводиться дуже вчасно, адже є політична воля провести системну судову реформу. Учасники саміту шукають відповіді на питання, що на сьогодні гаряче дискутуються правничою спільнотою. Зокрема, про те, у який спосіб можна здійснити кардинальні перетворення у судовій системі — у спосіб внесення змін до Конституції чи достатньо внести зміни до закону про судоустрій. Необхідно зберегти статус Верховного Суду, адже зараз вживаються законодавчі заходи щодо позбавлення його касаційних повноважень, а отже, й щодо принципового ослаблення, що може призвести до унеможливлення виконання ним своєї конституційної функції — забезпечення єдності судової практики. Також слід визначитись із роллю і місцем Вищої ради юстиції та Державної судової адміністрації України в системі органів державної влади. П. Пилипчук висловив сподівання, що будуть напрацьовані й пропозиції щодо змін до законодавства, яке визначає порядок призначення та обрання суддів на посади, призначення суддів на адміністративні посади, діяльності органів суддівського самоврядування, а також зміни до процесуального законодавства.

Робота саміту проводилась у формі сесійних засідань, під час яких досліджувалися питання добору висококваліфікованих та компетентних кадрів на посаду судді, формування програм початкового навчання та підвищення кваліфікації для суддів і працівників апаратів судів.

Учасники зібрання обмінялися ідеями щодо вироблення справедливої та прозорої процедури притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, підвищення ролі органів суддівського самоврядування. Наголошувалося на необхідності проведення просвітницької роботи серед громадян щодо можливості альтернативного вирішення спорів та роботи судів, яка сприятиме підвищенню довіри до суду, захисту інтересів громадськості, поліпшенню доступу до правосуддя.

Загалом промовці зійшлися на тому, що реформування судової системи повинно ґрунтуватися на принципах верховенства права та незалежності суддів, відповідати європейським та міжнародним стандартам у сфері судочинства і забезпечуватися вчасним прийняттям законів та відповідним фінансуванням.