Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
03/27/2009
Якщо не відстояти незалежність судової влади, то все інше для правосуддя втратить сенс

Про це Голова Верховного Суду України заявив під час виступу на Конференції суддів господарських судів України, що відбулася 27 березня у Києві.

Незалежність судової влади – це той фундаментальний принцип у здійсненні правосуддя, над дотриманням якого має працювати вся державна влада – президент, парламент, уряд, і, безумовно, судді, наголосив Василь Онопенко. Тому що це – база для неупередженого та справедливого судочинства, і тільки маючи її, можна говорити про систему судів, їх спеціалізацію, вдосконалення судового процесу. Однак на сьогодні судді залишилися з цією глобальною проблемою фактично наодинці, через це складається враження, що борються вони тільки для себе за незалежність і недоторканність. Тим часом незалежність судової влади потрібна насамперед державі та суспільству, підкреслив Голова Верховного Суду і принагідно додав, що ті зустрічі з іноземними послами й представниками міжнародних організацій, що відбулися останнім часом у Верховному Суді, яскраво засвідчили: цю прописну істину чомусь воліють не розуміти лише в Україні.

Василь Онопенко зупинився і на проблемі спеціалізації в судах, зауваживши, що її, безумовно, потрібно впроваджувати й надалі. Зокрема, багаторічна практика діяльності господарських судів переконливо довела її ефективність. Проте спеціалізація не може бути самоціллю, метою її застосування має стати справжнє підвищення якості й оперативності правосуддя, його доступність. Це повною мірою стосується й діяльності адміністративних судів України. Однак те, що сталося з адміністративним судочинством в Україні, свідчить, що його розвиток пішов хибним шляхом, констатував Голова Верховного Суду України.

Торкнувшись діяльності господарських судів України, Василь Онопенко зауважив, що вона також потребує вдосконалення, зокрема, йдеться про підвищення ролі місцевого господарського суду, який, як і будь-який інший місцевий суд, є основою судової системи. Необхідно також забезпечити такий розгляд справ по суті, щоб він завершувався на рівні апеляції по суті, і вищі судові інстанції не працювали в режимі апеляційних.

Однією з найгостріших проблем, що негативно впливає на стан здійснення судочинства в Україні, Василь Онопенко і делегати конференції назвали катастрофічне недофінансування судової системи. Менше п’яти гривень на розгляд однієї справи – це просто знущання над правосуддям і над тими, хто потребує його. Нерозуміння того, що судова система може просто припинити роботу через відсутність коштів, не можна виправдати ні політичним протистоянням, ні «киванням» на фінансові труднощі під час кризи, переконаний Голова Верховного Суду України.

Не менше здивування викликає і той факт, що Президент України досі не здійснює призначень на посаду професійного судді вперше, зазначалося на конференції.