Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
02/10/2011
Задля остаточної незалежності судової влади у Великобританії у 2009 році створено Верховний Суд

У Верховному Суді України обговорили особливості правової системи Великобританії
-
-
У рамках проекту «Експертна підтримка Верховного Суду України Великобританією» 9 лютого 2011 року у приміщенні Верховного Суду України відбувся семінар на тему «Верховенство права та статус суддів».

Експерти в галузі права зі Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії Сер Генрі Брук, Сер Брайан Нейл та Стів Джейкобс поділилися з суддями Верховного Суду досвідом діяльності судової системи у своїй країні.

Сер Генрі, адвокат і суддя зі стажем роботи понад 40 років, розповів про принципи та загальний підхід до питань верховенства права у Великій Британії. Окрему увагу він приділив взаємодії між виконавчою, законодавчою та судовою владою у своїй країні, відносинам між суддями і ЗМІ, питанням захисту суддів у правовому суспільстві.

Англійський суддя нагадав, зокрема, що принцип незалежності суддів у Сполученому Королівстві, закріплений законодавчо більш ніж 300 років тому, до сьогодні, підсилений справжньою повагою громадян до суду, є непорушним.


-
За словами Сера Генрі, завжди існує потреба в широкому розумінні суспільством причин необхідності справжньої незалежності судової влади, оскільки, якщо такі причини є незрозумілими, це може вплинути на правові норми; конвенції; закони та звичаї Парламенту. «І тоді можна знову повернутися до конституційної трясовини, з якої Англію вдалося витягти у 1688 році», – наголосив він.

Сер Генрі Брук назвав чотири головні принципи забезпечення незалежності судової влади, яких дотримуються у Великій Британії. Судді не мають права залучатися до політичних процесів; не можуть бути притягнуті до цивільної або кримінальної відповідальності за відправлення правосуддя; виконавча влада не має права усувати з посади суддів; умови праці та розмір заробітної плати повинні забезпечувати їх фінансову незалежність.

Цікаво, що з 1399 року функції вищої судової інстанції у Сполученому Королівстві належали Палаті лордів як вищому апеляційному органу. Створення Верховного Суду у 2009 році згідно з Актом про Конституційну реформу, було зумовлене прагненням до більшої прозорості у призначенні суддів і остаточної незалежності судової влади від виконавчої та законодавчої.

На переконання англійських експертів, відносини між виконавчою та судовою владою мають ґрунтуватися на тому, що судова влада поважає роль, яку відіграє виконавча влада, і – навпаки. Навіть якщо виконавчій владі не подобаються певні рішення, засобом вирішення таких питань має бути винятково судове оскарження.

Судді Верховного Суду України дізналися також про юрисдикцію, повноваження, внутрішній устрій, місію й стратегічні цілі Верховного Суду Великобританії, обговорили ті виклики, з якими судді обох країн стикаються у своїй професійній діяльності.

У цьому контексті для англійських гостей незбагненною залишилася логіка тих процесів, що відбуваються нині навколо найвищої судової інстанції в Україні: обмеження повноважень Верховного Суду, позбавлення його необхідних умов для роботи, спонукання суддів до переходу в суди нижчих інстанцій.

Наступного дня експерти з Великобританії на запрошення судді Верховного Суду України Богдана Пошви взяли участь у судовому засіданні.

11 лютого 2011 року у рамках зазначеного проекту відбулася наступна зустріч з експертами Сполученого Королівства. Тема семінару – «Цивільне і кримінальне процесуальне право у Великобританії».

У роботі семінару взяли участь судді Верховного Суду України – Василь Гуменюк, Михайло Гриців, Тетяна Жайворонок, Галина Канигіна, Єлизавета Ковтюк, Олександр Коротких, Наталія Лященко, Микола Патрюк, Богдан Пошва, Олександр Прокопенко, Олександр Потильчак, Тетяна Таран, Ольга Шаповалова, Іван Шицький та працівники апарату Суду.