Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення й ухвали в цивільних справах по першій інстанції 2005 Рішення Верховного Суду України від 20 січня 2005 р. у справі за скаргою кандидата на пост Президента України Януковича В.Ф.ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


  20 січня 2005 року
  м. Київ

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України у складі:

  головуючого
   Яреми А.Г.,
  суддів:
   Барсукової В.М. Гнатенка А.В.,
   Григор’євої Л.І.,Гуменюка В.І.,Дідківського А.О.
   Домбровського І.П.,Кривенка В.В.,Лященко Н.П.,
   Маринченка В.Л.,Панталієнка П.В.,Патрюка М.В.,
   Потильчака О.І.,Прокопчука Ю.В,Пшонки М.П.,
   Самсіна І.Л.,Сеніна Ю.Л.,Терлецького О.О.,
   Тітова Ю.Г., -
при секретарях Прокопенко І.А. та Скачко В.В.,

за участю - представників кандидата на пост Президента України Януковича В.Ф.: Шуфрича Н.І., Чорновола Т.В., Ларіна С.М., Богатирьової Р.В., Коновалюка В.І., Хомутинніка В.Ю., Нікітіна А.І., Зайця В.В., Вернидубова І.В., Добкіна М.М., Ніказакова В.П., Мірошниченка Т.М., Охріменко І.В., Шапіро С.Г., Шіфферлі Петера Шарля, Вероніки Россе, Резу Вафадара,

представників Центральної виборчої комісії: Ставнійчук М.І., Дубовика С.О., Магери А.Й., Князевича Р.П., Мельника М.І.,

представників зацікавленої особи - кандидата на пост Президента України Ющенка В.А.: Власенка С.В., Єльника П.Г., Катеринчука М.Д., Ключковського Ю.Б., Кустової С.М., Резнікова О.Ю., Полудьонного М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за скаргою кандидата на пост Президента України Януковича В.Ф. на бездіяльність Центральної виборчої комісії, дії по встановленню результатів повторного голосування з виборів Президента України 26 грудня 2004 року та на постанови Центральної виборчої комісії “Про підсумки повторного голосування 26 грудня 2004 року та результати виборів Президента України” № 14 від 10 січня 2005 року і “Про оприлюднення результатів повторного голосування 26 грудня 2004 року з виборів Президента України” № 15 від 10 січня 2005 року,

в с т а н о в и л а :

14 січня 2005 року кандидат на пост Президента України Янукович В.Ф. звернувся у Верховний Суд України із зазначеною скаргою, в якій, з урахуванням уточнених вимог, прийнятих судом під час розгляду справи, просив:
1. Визнати дії та бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення результатів повторного голосування з виборів Президента України 26 грудня 2004 року неправомірними.
2. Скасувати постанову Центральної виборчої комісії «Про підсумки повторного голосування 26 грудня 2004 року та результати виборів Президента України» № 14 від 10 січня 2005 року.
3. Скасувати постанову Центральної виборчої комісії «Про оприлюднення результатів повторного голосування 26 грудня 2004 року з виборів Президента України» № 15 від 10 січня 2005 року.
4. На підставі частини першої статті 98 Закону України «Про вибори Президента України» поновити порушені виборчі права громадян України та законні інтереси суб’єктів виборчого процесу шляхом призначення повторних виборів Президента України.
5. Відповідно до статті 16 Закону України «Про вибори Президента України» зобов’язати Центральну виборчу комісію звернутися до Верховної Ради України з поданням про призначення повторних виборів Президента України.

Зазначені вимоги кандидата на пост Президента України Януковича В.Ф., які підтримані в судовому засіданні його представниками, обгрунтовуються посиланням на порушення Центральною виборчою комісією під час виборчого процесу та при встановленні результатів виборів Президента України вимог законів України «Про Центральну виборчу комісію», «Про вибори Президента України» і «Про особливості застосування Закону України «Про вибори Президента України» при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року», що призвело до порушення принципів і засад виборчого процесу, виборчих прав громадян та законних інтересів інших суб’єктів виборчого процесу.

Представники Центральної виборчої комісії та представники зацікавленої особи – кандидата на пост Президента України Ющенка В.А., заперечуючи проти заявлених вимог, посилалися на дотримання Центральною виборчою комісією вимог чинного законодавства та на відсутність порушень виборчого законодавства, які б вплинули на результати виборів.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, та дослідивши інші докази, суд приходить до висновку, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Рішенням Верховного Суду України від 3 грудня 2004 року скасовані постанови Центральної виборчої комісії про результати виборів Президента України 21 листопада 2004 року і зобов’язано Центральну виборчу комісію призначити повторне голосування з виборів Президента України в строк, встановлений частиною 1 статті 85 Закону України «Про вибори Президента України», обчислюючи його з 5 грудня 2004 року.

Повторне голосування з виборів Президента України відбулося 26 грудня 2004 року згідно з постановою Центральної виборчої комісії № 1273 від 4 грудня 2004 року у відповідності до Закону України “Про вибори Президента України”, Закону України «Про особливості застосування Закону України «Про вибори Президента України» при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року».

10 січня 2005 року Центральна виборча комісія ухвалила постанови № 14 «Про підсумки повторного голосування 26 грудня 2004 року та результати виборів Президента України» і № 15 «Про оприлюднення результатів повторного голосування 26 грудня 2004 року з виборів Президента України», в яких зазначила, що Президентом України обрано Ющенка В.А., за якого із 29 068 971 (двадцяти дев’яти мільйонів шістдесяти восьми тисяч дев’ятисот сімдесяти одного) виборців проголосувало 15 115 712 виборців (51,99 відсотка), а за Януковича В.Ф. 12 848 528 виборців (44,20 відсотка).Зазначені постанови ухвалені Центральною виборчою комісією з дотриманням вимог Закону України «Про Центральну виборчу комісію», Закону України «Про вибори Президента України» та Закону України «Про особливості застосування Закону України «Про вибори Президента України» при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року».

Зокрема, згідно з частиною третьою статті 14 Закону України „Про особливості застосування Закону України „Про вибори Президента України" при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року" протоколи територіальних виборчих комісій приймаються, розглядаються та оголошуються на засіданні Центральної виборчої комісії.

Прийняття від голів територіальних виборчих комісій та членів цих виборчих комісій - представників іншого кандидата на пост Президента України, попередній розгляд та оголошення протоколів територіальних виборчих комісій відбувалися на засіданні Центральної виборчої комісії 27-30 грудня 2004 року.

На засіданні Центральної виборчої комісії 10 січня 2005 року відбувався підсумковий розгляд цих протоколів, за наслідком якого було складено протокол Центральної виборчої комісії про результати повторного голосування 26 грудня 2004 року з виборів Президента України. При цьому підсумковий розгляд протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки повторного голосування 26 грудня 2004 року з виборів Президента України в межах відповідних територіальних виборчих округів включав оголошення відомостей, занесених до протоколу кожної територіальної виборчої комісії, кількості та суті скарг і актів, поданих до Центральної виборчої комісії разом з відповідним протоколом територіальної виборчої комісії, результатів їх розгляду виборчою комісією під час встановлення підсумків повторного голосування в межах територіального виборчого округу та складання протоколу. Крім того, оголошувався зміст усіх наявних окремих думок членів територіальних виборчих комісій.

Такий порядок прийняття, розгляду та оголошення протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки повторного голосування 26 грудня 2004 року з виборів Президента України в межах відповідних територіальних виборчих округів та складання протоколу Центральної виборчої комісії про результати повторного голосування 26 грудня 2004 року з виборів Президента України відповідає вимогам частини третьої статті 14 Закону України „Про особливості застосування Закону України “Про вибори Президента України" при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року" та статей 84, 85 Закону України „Про вибори Президента України".

На час прийняття зазначених постанов Центральна виборча комісія мала належну інформацію про відсутність у судах та виборчих комісіях незакінчених розглядом скарг, поданих у визначені законом строки.

Суд не приймає до уваги доводи заявника щодо неправомірних дій і бездіяльності Центральної виборчої комісії та посилання на факти порушень виборчого законодавства, прав і інтересів суб’єктів виборчого процесу під час організації, підготовки та проведення виборів Президента України 31 жовтня 2004 року і повторного голосування 21 листопада 2004 року, оскільки вони були предметом розгляду Верховного Суду України.

Доводи заявника щодо порушень принципів і засад виборчого процесу, конституційних виборчих прав громадян України після 5 грудня 2004 року, в процесі організації і проведення повторного голосування 26 грудня 2004 року, які, на його думку, унеможливлюють встановлення результатів дійсного волевиявлення виборців, безпідставні, оскільки бездіяльність та дії Центральної виборчої комісії з питань підготовки, організації і проведення виборів 26 грудня 2004 року та ухвалені нею постанови з питань розгляду скарг і заяв суб’єктів виборчого процесу щодо фактів порушень виборчого законодавства оскаржувалися до Верховного Суду України, яким в період з 21 по 26 грудня 2004 року ухвалювалися рішення про відмову у задоволенні скарг.

В скаргах до Центральної виборчої комісії заявник просив визнати неправомірними дії територіальних виборчих комісій всіх територіальних виборчих округів щодо встановлення результатів повторного голосування 26 грудня 2004 року, бездіяльність цих комісій щодо ненадання оцінки масовим порушенням виборчого законодавства України і конституційних виборчих прав громадян України. 6 та 10 січня 2005 року Верховним Судом України ухвалено рішення про відмову у задоволенні скарг заявника на бездіяльність Центральної виборчої комісії та про скасування постанови № 1387 від 30 грудня 2004 року «Про скаргу кандидата на пост Президента України Януковича В.Ф.» і № 11 від 5 січня 2005 року «Про звернення кандидата на пост Президента України Януковича В.Ф.».

Таким чином, вимоги заявника щодо неправомірної бездіяльності, дій та рішень Центральної виборчої комісії при встановленні результатів повторного голосування з виборів Президента України 26 грудня 2004 року та порушення його прав не доведені.

Керуючись статтями 8, 71, 103, 124 Конституції України, статтею 13 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, статтями 93, 98 Закону України «Про вибори Президента України», статтею 15 Закону України “Про особливості застосування Закону України “Про вибори Президента України” при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року”, статтями 11, 24310 24320 ЦПК України, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України


в и р і ш и л а :

У задоволенні скарги кандидата на пост Президента України Януковича Віктора Федоровича на бездіяльність Центральної виборчої комісії, дії по встановленню результатів повторного голосування з виборів Президента України 26 грудня 2004 року та на постанови Центральної виборчої комісії «Про підсумки повторного голосування 26 грудня 2004 року та результати виборів Президента України» № 14 від 10 січня 2005 року і «Про оприлюднення результатів повторного голосування 26 грудня 2004 року з виборів Президента України” № 15 від 10 січня 2005 року відмовити.

Рішення є остаточним і оскарженню не підлягає.
  Головуючий
  А.Г. Ярема
  Судді:
  В.М. Барсукова
  А.В. Гнатенко
  Л.І. Григор’єва
  В.І. Гуменюк
  А.О. Дідківський
  І.П. Домбровський
  В.В. Кривенко
  Н.П. Лященко
  В.Л. Маринченко
  П.В. Панталієнко
  М.В. Патрюк
  О.І. Потильчак
  Ю.В. Прокопчук
  М.П. Пшонка
  І.Л. Самсін
  Ю.Л. Сенін
  О.О. Терлецький
  Ю. Г. Тітов