Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
11/05/2010
Адмініструванню судів потрібно вчитися

Адмініструванню судів потрібно вчитися


У цьому переконують позитивні наслідки проведеної масштабної роботи із запровадження навчальної програми для голів судів і працівників апарату в Київській, Харківській, Одеській та Львівській областях, підкріпленої практичним досвідом, здобутим під час навчальних візитів з вивчення європейського досвіду у сфері судового адміністрування.

Такими словами заступник Голови Верховного Суду України Анатолій Ярема підсумовував результати дворічної співпраці Верховного Суду України та судів загальної юрисдикції з Проектом «Прозорість та ефективність судової системи: компонент державної служби» (далі — Проект) на конференції для голів судів «Інновації в адмініструванні судів», що проходила за сприяння Проекту 4 листопада 2010 р. у приміщенні Українського дому.

За два роки діяльності Проекту, зауважив А. Ярема, навчання пройшли багато суддів, керівників апарату, помічників суддів загальних судів, із чого можна зробити висновок, що вдосконалення судового адміністрування є актуальним питанням функціонування судової влади, а також те, що у проблем, які виникають під час реформування судового адміністрування в різних країнах, є багато спільного. Переконаний, що без здійснення відповідних інновацій в адмініструванні судів стало б набагато складнішим досягнення таких основних результатів проведення судової реформи, як створення ефективних механізмів, які б забезпечували незалежність, професіоналізм та відповідальність суддів, побудова збалансованої і зрозумілої відповідно до спеціалізації та стадій судового процесу системи судів загальної юрисдикції, забезпечення доступного, якісного, швидкого та ефективного правосуддя.

Щодо інновацій в адмініструванні судів, необхідно зазначити, що в цій сфері вони здійснюються повільно з ряду причин, головними з яких є недостатнє фінансування і відсутність державної програми модернізації судів. Але все ж дещо модернізувати нам таки вдається.

На завершення свого виступу А. Ярема висловив подяку за плідну співпрацю, за допомогу, яку Проект надає у процесі реформування судової влади в України. Незважаючи на його завершення, — відзначив він, — сподіваюся, що наше співробітництво не згортатиметься. Впевнений, що наслідком нашої співпраці стане не лише створення в Україні справді доступного, якісного, швидкого та ефективного правосуддя, а цей досягнутий результат буде історично безповоротним.

Керівник Проекту Еді Фракассіні, у свою чергу, зауважила, що впровадження сучасних методів адміністрування надало можливість судам застосовувати новітні технології та здійснити подальші, більш масштабні, зміни, щоб якнайкраще відповідати зростаючим потребам суспільства. Постійне вдосконалення адміністрування в українських судах сприятиме здійсненню найвищого покликання судів — вирішувати правові спори справедливо та неупереджено, а також захищати законні права громадян.

Про масштабність роботи Проекту в Україні свідчать показники, наведені головою Державної судової адміністрації Русланом Кирилюком. Загалом, зазначив він, під час реалізації Проекту було задіяно 236 суддів, проведено 415 навчальних днів, свої знання поповнили близько півтори тисячі учасників.

Запрошені до участі у конференції судді Верховного Суду України, голови місцевих загальних судів з пілотних регіонів Проекту, голови апеляційних загальних судів, представники різних судових систем ЄС та інші учасники поділилися досвідом із запровадження в судах інноваційних методів адміністрування й обговорили здобутки, досягнуті під час реалізації Проекту.

І представники судової влади України, і міжнародні експерти — судді з країн ЄС висловили сподівання на продовження плідної співпраці.

Нагадаємо, що діяльність Проекту здійснювалася у таких напрямах: реформування механізму управління кадрами в судах, підвищення ефективності судової системи шляхом оновлення методів управління та навчання працівників судів, поліпшення освіти та навчальних заходів для державних виконавців, приведення системи управління судами у відповідність до сучасних європейських стандартів.