Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
12/25/2009
Рада суддів України визнала Сіроша М.В. єдиним повноважним суб’єктом виконання обов’язків Голови Вищого адміністративного суду України

Таке рішення ухвалено на сьогоднішньому засіданні за результатами розгляду питання про ситуацію, що склалася з організаційним керівництвом цього суду після закінчення строку перебування Пасенюка О.М. на посаді Голови ВАСУ.

Рада суддів України відзначила, що із закінченням 22 грудня 2009 р. передбаченого законом 5-річного строку перебування на посаді Голови ВАСУ Пасенюка О.М. ця посада є вакантною. Суддя Пасенюк О.М. не вправі виконувати обов’язки Голови зазначеного суду.

Порядок виконання обов’язків голови вищого спеціалізованого суду у такому випадку чітко визначено законом. Згідно з частиною п’ятою статті 41 Закону «Про судоустрій України» у разі відсутності голови вищого спеціалізованого суду його обов’язки виконує перший заступник голови суду, а за його відсутності – один із заступників голови цього суду за розподілом обов’язків.

Таким чином, в останній день повноважень Голова ВАСУ мав видати наказ про покладення виконання обов’язків Голови суду на першого заступника Голови суду, а за його відсутності – на відповідного заступника Голови суду. У разі невидання такого наказу в перший же день, коли посада Голови суду стає вакантною, перший заступник Голови суду, а за його відсутності – відповідний заступник Голови суду, має приступити до виконання обов’язків Голови суду, про що видати відповідний наказ.

Рада суддів України визнала, що дії першого заступника Голови ВАСУ Сіроша М.В. зі здійснення організаційного керівництва діяльністю ВАСУ за відсутності Голови цього суду (видання наказів про покладення на себе обов’язків Голови ВАСУ та скасування наказу Голови ВАСУ від 21 грудня 2009 р. № 502-к) вчинені ним у повній відповідності із законом (частина п’ята статті 41 Закону «Про судоустрій України»). За таких обставин єдиним повноважним суб’єктом виконання обов’язків Голови ВАСУ є перший заступник Голови цього суду Сірош М.В.

Рада суддів України звернула увагу на те, що встановлений частиною п’ятою статті 41 Закону України «Про судоустрій України» порядок виконання обов’язків Голови ВАСУ не може бути змінений інакше, як шляхом внесення змін до зазначеного Закону. Таким чином, усі рішення, прийняті з цього питання неповноважними суб’єктами (президією ВАСУ, конференцією суддів адміністративних судів, суддями ВАСУ, які не перебувають на посадах першого заступника чи заступника Голови цього суду), є незаконними за своєю суттю.

Рада суддів України рішуче засудила відверте ігнорування закону в частині визначеного порядку виконання обов’язків Голови ВАСУ президією ВАСУ, конференцією суддів адміністративних судів України, Пасенюком О.М. і вчинення ними незаконних дій та ухвалення рішень, спрямованих на самовільне привласнення повноважень Голови ВАСУ.

Це підриває правові засади діяльності судової влади та здійснення правосуддя в Україні, призводить до порушення конституційних засад правового порядку, згідно з якими органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Конституції України).

Рада суддів України звернулася до президії ВАСУ, суддів цього суду з вимогою забезпечити умови виконання Сірошем М.В. обов’язків Голови ВАСУ відповідно до закону.

Крім того, вирішено ухвалене на засіданні Ради суддів України рішення довести до відома Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Голови Верховного Суду України, виконуючого обов’язки Голови ВАСУ Сіроша М.В., суддів ВАСУ, членів Ради суддів адміністративних судів України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, кваліфікаційної комісії суддів адміністративних судів України, Вищої ради юстиції, суддів апеляційних та окружних адміністративних судів України, Державної судової адміністрації України.