Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
04/15/2013
Зміцнення ролі Верховного Суду України є об’єктивною потребою задля встановлення додаткових гарантій захисту прав та свобод людини в Україні

Зміцнення ролі Верховного Суду України є об’єктивною потребою задля встановлення додаткових гарантій захисту прав та свобод людини в Україні

На цьому наголосив Голова Верховного Суду України Петро Пилипчук, виступаючи на виїзному засіданні Комітету Верховної Ради України з питань верховенства права та правосуддя, під час якого обговорено тему «Місце та роль Верховного Суду України в системі судів загальної юрисдикції».

У заході, який відбувся 12 квітня 2013 року в місті Одесі, взяла участь делегація Верховного Суду України у складі Голови Верховного Суду України Петра Пилипчука, Першого заступника Голови Верховного Суду Ярослава Романюка, заступника Голови Верховного Суду України – Секретаря судової палати в адміністративних справах Віктора Кривенка, суддів Верховного Суду Івана Шицького та Богдана Пошви, а також начальника правового управління Юрія Галаєвського.

У своїй доповіді Голова Верховного Суду України Петро Пилипчук зокрема зазначив, що з прийняттям у 2010 році Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Верховний Суд України зазнав кардинальних змін у частині повноважень та організації діяльності.

У зв’язку з цим виникла об’єктивна потреба у зміцненні ролі Верховного Суду України з метою встановлення додаткових гарантій захисту прав та свобод людини.

Було запропоновано розширити процесуальні повноваження Верховного Суду України: більш чітко законодавчо закріпити обов’язковість рішень Суду для всіх суб’єктів правозастосування; надати можливість громадянину звертатися за захистом до Верховного Суду України з підстав неоднакового застосування судами (судом) касаційної інстанції однієї й тієї ж норми процесуального права; запровадити механізм перегляду Верховним Судом України з власної ініціативи судових рішень, які були постановлені з суттєвими порушеннями норм матеріального та процесуального права; закріпити на законодавчому рівні право громадянина безпосередньо звертатися до Верховного Суду України з заявою про перегляд судового рішення.

На завершення виступу Голова Верховного Суду наголосив, що на сьогодні від Верховного Суду України вимагається нове ставлення до багатьох складних проблем правосуддя, забезпечення надійного правового захисту прав і свобод людини та громадянина, утвердження незалежності судової влади і суддів. Адже найвищий судовий орган покликаний скеровувати судову практику в напрямі виконання вимог Конституції України і чинного законодавства, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, забезпечувати ефективність національної правової системи та дію принципу верховенства права.

У своєму виступі Перший заступник Голови Верховного Суду України Ярослав Романюк детально зупинився на необхідності надання Верховному Суду України дієвих важелів для реалізації головного покликання Суду – забезпечення єдності судової практики.

Ярослав Романюк зазначив, що такі повноваження потрібні Верховному Суду України, передусім, для усунення розбіжностей у судовій практиці та запобігання порушенням прав людини. Він наголосив на необхідності повернення Верховному Суду України повноважень щодо аналізу судової статистики, вивчення та узагальнення судової практики, а Пленуму Суду – щодо надання судам роз’яснень з питань застосування законодавства.

Перший заступник Голови Верховного Суду України також детально зупинився на міжнародному досвіді діяльності найвищих судових органів, практиці Європейського суду з прав людини та закликав членів Комітету здійснювати реформування судової системи відповідно до європейських стандартів у сфері судочинства.

Заступник Голови Верховного Суду України Віктор Кривенко запропонував у статті 38 Закону «Про судоустрій і статус суддів» визначити статус Верховного Суду України як найвищого судового органу в системі судів загальної юрисдикції, який забезпечує єдність органів судової влади і відповідає за стан судочинства в державі.

Крім того, Віктор Кривенко зауважив, що Верховний Суд України повинен мати право переглядати будь-яке судове рішення судів нижчих інстанцій з метою забезпечення принципу верховенства права при здійсненні судочинства, якщо наведені у зверненні до найвищої судової інстанції доводи дають підстави вважати, що цей принцип порушено і вичерпані можливості для перегляду справи в апеляційному чи касаційному порядку.

Секретар судової палати в адміністративних справах також запропонував розробити механізм, згідно з яким зверненню громадянина України до відповідних міжнародних установ має передувати звернення до Верховного Суду України.



Судді Верховного Суду України Іван Шицький та Богдан Пошва звернули увагу присутніх на необхідності законодавчого удосконалення окремих аспектів діяльності Верховного Суду України. Зокрема, на переконання Івана Шицького, громадянам України має бути надано можливість оскаржити ухвалу відповідного вищого спеціалізованого суду про відмову у допуску справи до провадження Верховного Суду України.

У свою чергу суддя Богдан Пошва закликав народних депутатів України звернути увагу на такий правовий засіб, як обов’язковість рішення Верховного Суду України, постановленого у повному складі при вирішенні судової справи з питань тлумачення норм як матеріального, так і процесуального права не лише щодо рішень касаційного суду, а й щодо рішень судів усіх інстанцій України.

У заключному слові Голова Комітету Верховної Ради України з питань верховенства права та правосуддя Сергій Ківалов запевнив, що пропозиції Верховного Суду України будуть ретельно опрацьовані і враховані під час підготовки відповідного законопроекту.