Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
07/16/2012
Обговорено важливі питання вирішення економічних спорів на міжнародному рівні

Судді Верховного Суду України Лілія Григор’єва та Людмила Охрімчук взяли участь у Пленумі та Міжнародній науково-практичній конференції (далі: Конференція), присвячених 20-річчю Економічного Суду Співдружності Незалежних Держав (далі: Суд), які проходили в м. Мінську 5-6 липня 2012 року.
-
-

-
У заходах з нагоди 20-річчя Економічного Суду СНД, які пройшли на високому представницькому рівні, взяли участь понад 100 делегатів – представників вищих органів влади та управління держав СНД, серед яких і ті, які не беруть участі в діяльності Економічного Суду, – Республіки Молдова, України, Азербайджанської Республіки, міжнародних організацій і міждержавних об’єднань, представники дипломатичного корпусу та наукових кіл.

Зі вступним словом виступила Голова Економічного Суду СНД Людмила Камєнкова, яка підбила підсумки діяльності Суду та окреслила нові завдання на перспективу. Зміцнення і розвиток сформованих зв’язків між державами-учасницями СНД на основі норм міжнародного права – важлива складова, яка забезпечується в рамках Співдружності за допомогою спеціалізованих органів та інститутів, одним із яких є Економічний Суд СНД, створений 6 липня 1992 Угодою про статус Економічного Суду Співдружності Незалежних Держав.

За 20 років нагромаджено певний досвід у вирішенні міжнародних спорів і дачі тлумачень положень міжнародних договорів, судді стали високопрофесійними фахівцями в галузі права Співдружності, Суду вдалося створити матеріально-технічну базу, вирішити організаційні питання і зарекомендувати себе авторитетним міжнародним судовим інститутом.

За словами Людмили Камєнкової, Суд результативно брав участь у розробці проектів міжнародних договорів та актів органів СНД і ЄврАзЕС і вніс вагомий внесок у становлення правової бази цих регіональних об'єднань.
Станом на 1 липня 2012 року Економічним Судом розглянуто 109 справ, за якими винесено 118 судових актів. За цими показниками Економічний Суд не поступається судовим органам ООН та ЄС на стадії їх становлення.
Порядок вирішення спорів Економічним Судом СНД виходить з усталених принципів вирішення спорів міжнародними судовими органами.

Суд є статутним органом міжнародної організації. Підписання Статуту СНД та Угоди про статус Економічного Суду Співдружності Незалежних Держав від 06.07.1992 свідчить про висловлення державами – учасницями готовності підкоритися юрисдикції створюваного ним судового органу і сумлінно виконувати прийняті ним рішення.
Державами – учасницями Угоди спочатку встановлено механізм виконання рішень Суду у справах про економічні спори у суворій відповідності з нормами міжнародного права.
Рішення Суду знаходять активне застосування в практиці національних судових інстанцій та
активно використовуються в практиці органів виконавчої влади
держав – учасниць СНД.

За період діяльності Судом накопичено немалий позитивний досвід розгляду різних категорій справ, проаналізовано багато правових актів, що дає їм об’єктивну та всебічну оцінку з точки зору їх відповідності нормам та принципам міжнародного права, а також виявлено ряд прогалин у праві СНД, які знижують ефективність міждержавного співробітництва.

Наразі відповідно до програмних документів щодо питань подальшого розвитку СНД передбачається модернізація Суду, в процесі якої використовуватиметься передовий міжнародний досвід та наукові доробки у сфері вирішення міжнародних спорів. Погоджено проект нової Угоди про статус Суду, яка розширить його компетенцію та удосконалить порядок його формування. До компетенції Суду передбачається віднести вирішення будь-яких спорів між державами – учасницями Угоди, а також спорів між державами, які не є його учасниками, при наявності їх згоди. Крім того, спорів, переданих на розгляд суду державами – учасницями інших міжнародних організацій та міжнародних об'єднань, створених (створюваних) на просторі СНД, і спорів, що випливають із трудових відносин посадових осіб і органів Співдружності.

У ході Конференції відбувся обмін думками нe лише з питань діяльності Суду, а й з інших актуальних питань міжнародного права, його взаємодії з національними правовими системами держав – учасниць СНД, сформульовано позиції, точки зору вчених у галузі права й економіки.

На основі висловлених позицій підготовлено та прийнято Підсумковий документ Конференції.

Вітальні листи учасникам Конференції направили глави ряду держав, урядів, парламентів, голови вищих судових органів. Голова Верховного Суду України Петро Пилипчук у своєму вітальному листі висловив переконання, що підписана у 2011 році Угода між Верховним Судом України та Економічним Судом СНД зробить свій вагомий внесок у зміцнення та правове забезпечення нашого двостороннього співробітництва та побажав міжнародній судовій інституції подальших успіхів.

Верховний Суд України висловлює щиру подяку за надану підтримку делегації ВСУ працівниками Посольства України в Республіці Білорусь.

Для довідки. СНД створена після розпаду СРСР шляхом підписання 8 грудня 1991 р. Угоди про створення співдружності незалежних держав керівниками Республіки Білорусь, РФ та України. Ця угода була ратифікована Верховною Радою України 10 грудня 1991 р. із застереженнями, викладеними у Заяві Верховної Ради України від 20 грудня 1991 р. Оскільки Україна не визнає міжнародної правосуб’єктності СНД, Статут СНД Україною підписано не було. Таким чином, Україна не є державою-членом, а має статус держави-засновниці та держави-учасниці СНД.

Надаючи важливого значення міжнародному співробітництву у правовій сфері, базуючись на загальновизнаних принципах і нормах міжнародного права, Верховний Суд України підписав у робочому порядку Угоду про взаємне співробітництво та обмін правовою інформацією з Економічним Судом Співдружності Незалежних держав.