Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
02/28/2008
Голова Ради суддів України звернувся до Президента України щодо конституційного регулювання питань правосуддя
Голова Ради суддів України Петро Пилипчук направив Президенту України Віктору Ющенку звернення з рішеннями VIII позачергового з’їзду суддів України та Ради суддів України, в яких висловлено бачення суддівської спільноти щодо здійснення судової реформи.

Це звернення обумовлене початком роботи Національної конституційної ради, до якої чомусь не ввійшли ні представники Ради суддів України, ні представники Верховного Суду України, ні інші діючі судді. Таким чином, у черговий раз реформування правосуддя може бути здійснене без урахування позиції суддів, які, так би мовити, зсередини знають основні проблеми правосуддя.

Голова Ради суддів України висловив прохання до Президента України як Голови Національної конституційної ради врахувати пропозиції суддівської спільноти щодо конституційного регулювання питань правосуддя при підготовці нової редакції Конституції України чи змін до неї.

Як відомо, у рішенні VIII позачергового з’їзду суддів України від 7 грудня 2007 р. “Про концептуальні засади подальшого здійснення судової реформи в Україні” йдеться, зокрема, про необхідність визначення на конституційному рівні органів, які належать до судової влади, удосконалення положень Основного Закону щодо повноважень органів суддівського самоврядування, посилення гарантій незалежності судової влади, зокрема в частині її фінансування та матеріально-технічного забезпечення, зміну принципів формування та діяльності Вищої ради юстиції. Найвищий орган суддівського самоврядування також висловився за необхідність усунення нечіткості формулювань та розбіжностей між окремими положеннями Конституції України щодо побудови і функціонування судової системи, чітке визначення організації системи судів (зокрема, судді вважають доцільним побудувати в державі триланкову систему загальних судів, яку складали б суди першої інстанції, апеляційні суди і Верховний Суд України як суд касаційної інстанції) та органів, що забезпечують функціонування судової влади.

Крім зазначених пропозицій, які мають за мету визначити стратегічні й ідеологічні пріоритети судоустрою та судочинства, у рішенні з’їзду йдеться також про цілий комплекс інших заходів законодавчого характеру, спрямованих на утвердження в Україні неупередженого і незалежного суду, істотне покращення якості правосуддя, підвищення рівня судового захисту прав та свобод громадян. Слід зазначити, що на виконанням цього рішення, а також відповідних рішень Ради суддів України Верховним Судом України розроблено низку законопроектів, спрямованих на розв’язання найактуальніших питань правосуддя (передусім, удосконалення процесуального порядку розгляду судових справ). Разом з тим, ці пропозиції до сьогодні, на жаль, залишаються без належної уваги з боку суб’єктів законодавчої ініціативи.