Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
03/01/2012
Розгляд судових справ щодо неповнолітніх потребує особливої уваги

Розгляд судових справ щодо неповнолітніх
потребує особливої уваги

29 лютого 2012 року у Верховному Суді України відбулася зустріч із представниками українсько-канадського проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні»
.
Керівник Проекту Тані Сенфорд Аммар поінформувала присутніх на зустрічі заступника Голови Верховного Суду України – секретаря судової палати у кримінальних справах Анатолія Редьку та суддю Верховного Суду України Єлизавету Ковтюк про напрацювання Проекту за два роки його діяльності в Україні.
Оскільки неповнолітні є особливою категорією суспільства, то, йшлося на зустрічі, необхідно враховувати вікові, соціально-психологічні та інші особливості їх розвитку. Україна, зауважив Анатолій Редька, задекларувала нові підходи до вирішення проблеми дитячої злочинності: Указом Президента України від 24 травня 2011 року схвалено Концепцію розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні.
Ініціатором створення Концепції, нагадав Анатолій Редька, був саме Верховний Суд України. Пленум ВСУ прийняв низку постанов, що стосуються узагальнення судової практики стосовно розгляду справ неповнолітніх правопорушників та запровадження відновлювальних методів.
Анатолій Редька подякував пані Т. Сенфорд Аммар за вже проведену роботу в цьому напрямі і висловив сподівання, що Проект зробить свій позитивний внесок у царину захисту прав дітей та наближення українського законодавства стосовно неповнолітніх до міжнародних стандартів. Адже права дитини потребують особливого захисту.
У свою чергу Т. Сенфорд Аммар висловила подяку Верховному Суду України, оскільки своїм існуванням Проект завдячує саме найвищій судовій інстанції України, яка у 2003 році звернулась до уряду Канади з ініціативою започаткування цього Проекту.
Пані Т. Сенфорд Аммар поінформувала представників Верховного Суду України, що наразі діє пілотний проект у Мелітополі (Запорізька область), у рамках якого створено Центр відвідування для неповнолітніх, які перебувають у конфлікті з законом. Робота центру спрямована на неповнолітніх, які були засуджені до покарань, не пов’язаних із позбавленням волі. Головною метою є недопущення вчинення ними повторних злочинів. Розпочато роботу й зі створення другого пілотного проекту в м. Івано-Франківську.
Позитивним напрямом у роботі Проекту, зауважила його керівник, є і спрямування судової практики українських судів на пошуки інших видів покарань для неповнолітніх, крім позбавлення волі. Пані Т. Сенфорд Аммар переконана, що цей напрям роботи Проекту сприятиме зміцненню й розширенню можливостей судів та суддів у застосуванні нових підходів для сприяння реабілітації неповнолітніх та запобігання новим злочинам.
Пані Сенфорд Аммар висловила сподівання, що та методологія, яка використовується нині на локальному рівні, знайде своє застосування по всій Україні.
Суддя Верховного Суду України Єлизавета Ковтюк зауважила, що доцільно запроваджувати спеціалізоване навчання для суддів з розгляду справ щодо неповнолітніх, ширше застосовувати таку форму досудового розгляду як медіацію.
На завершення зустрічі Анатолій Редька наголосив, що Верховний Суд України готовий до подальшої співпраці з Проектом і надаватиме йому всіляку підтримку, а наявні прогалини в законодавстві щодо ювенальної юстиції мають бути врегульовані найближчим часом.
У зустрічі також взяли участь заступник керівника Проекту, спеціаліст зі зв’язків із громадськістю Євген Загудаєв та начальник відділу міжнародного співробітництва Верховного Суду України Ліна Губар.