Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
06/22/2011
Голова Верховного Суду Республіки Польща вважає судову реформу в Україні «досить цікавою»


ПРЕС-СЛУЖБА ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ


01043, м. Київ, вул. П.Орлика, 4
тел./факс: 594-54-11, Е-mail:presa@scourt.gov.ua

Повідомлення для преси

Голова Верховного Суду Республіки Польща вважає судову реформу в Україні «досить цікавою»


Про це пан Станіслав Домбровські сказав під час протокольної зустрічі з Головою Верховного Суду України Василем Онопенком та суддями Верховного Суду, яка відбулася 22 червня 2011 року в рамках робочого візиту делегації Верховного Суду Республіки Польща в Україну.

До складу делегації, яку очолює Перший Голова Верховного Суду Республіки Польща Станіслав Домбровські, ввійшли суддя Палати з питань трудового права, соціального забезпечення та публічних питань Верховного Суду Республіки Польща Єжи Кузняр та суддя Військової палати Верховного Суду Республіки Польща Вєслав Блюс.

У зустрічі також узяв участь Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Генрик Літвін.

Голова Верховного Суду України, привітавши гостей і побажавши, зокрема, успішної роботи пану Послу, який нещодавно приступив до виконання дипломатичної місії в Україні, зауважив, що співпраця між верховними судами обох країн є надзвичайно важливою, адже і Польща, й Україна зробили свій – європейський – вибір. Тож обмін досвідом на цьому шляху є обопільно корисним і продуктивним. Представляючи присутніх на зустрічі суддів Верховного Суду України, Василь Онопенко наголосив, що багато з них уже брали участь у різноманітних правничих заходах, організованих польськими колегами. Ці заходи, як і досвід діяльності всієї судової системи Республіки Польща та її Верховного Суду, свідчить, на переконання Голови Верховного Суду України, про необхідність розширення й активізації співпраці, новим імпульсом до якої, безперечно, стане і нинішній візит польських суддів до України.
-
-
Василь Онопенко та судді Верховного Суду України Ярослав Романюк і Микола Короткевич поінформували представників Верховного Суду Республіки Польща про структуру судової системи України, про хід судової реформи в Україні та визначені у ході цього повноваження Верховного Суду України, про кроки Верховного Суду України, спрямовані на захист прав і свобод громадян на національному рівні, про позицію суддів Верховного Суду у відстоюванні конституційного статусу найвищого судового органу в Україні, яким є Верховний Суд.

У свою чергу Перший Голова Верховного Суду Республіки Польща познайомив українських суддів зі структурою і повноваженнями Суду, який він очолює, розповів про механізм призначення суддів на адміністративні посади, про взаємодію судової влади Польщі з виконавчою та законодавчою. Зокрема, пан Станіслав Домбровські зауважив, що Верховний Суд Республіки Польща розглядає справи у касаційному порядку і здійснює процесуальний контроль над діяльністю судів загальної юрисдикції, адміністративних та військових судів. Верховний Суд РП структурно складається з чотирьох палат: цивільної, кримінальної, палати з питань трудового права, соціального забезпечення та публічних питань, військової палати. До складу Суду входять 90 суддів. Справи у Верховному Суді РП розглядаються колегіями суддів з 3 або 7 суддів. Рішення, постановлені сімома суддями, мають прецедентний характер. Ухвала про відмову у провадженні приймається суддею Верховного Суду одноосібно. У виключних випадках справи особливої важливості можуть розглядатися усім складом Суду. Хоча, за словами Голови Верховного Суду РП, на практиці це буває вкрай рідко – за останні двадцять років таких випадків було усього три-чотири.

Також, повідомив пан Станіслав Домбровські, до повноважень Верховного Суду Республіки Польща належить надання експертиз на законопроекти, що приймаються Парламентом. Законодавець зобов’язаний подати до Верховного Суду всі законопроекти. Водночас польський Парламент не має жодних повноважень при призначенні суддів Верховного Суду, і це робить суддів незалежними від політики.

Очільник Верховного Суду Республіки Польща назвав судову реформу «досить цікавою», зазначивши, що практична реалізація окремих положень нового Закону України «Про судоустрій і статус суддів» викликає певне занепокоєння. Так, пан Станіслав Домбровські звернув увагу на те, що обмеження законодавцем повноважень Верховного Суду України з перегляду ним справ з підстав неоднакового застосування одних і тих самих норм процесуального права, безперечно, потребує коригування, оскільки рішення Верховного Суду повинні мати силу правового прецеденту у застосуванні норм як матеріального, так і процесуального права.

Василь Онопенко та Станіслав Домбровські підписали Протокол про наміри співробітництва та обміну правовою інформацією між Верховним Судом України і Верховним Судом Республіки Польща, що дасть можливість розвивати і розширювати співробітництво у сфері правосуддя та судоустрою, здійснювати взаємний обмін інформацією для вдосконалення правових та судових систем України й Республіки Польща.