Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
12/28/2009
Про рішення президії Ради суддів України від 14 грудня 2009 р. № 5 «Про ситуацію, що складається у зв’язку із закінченням повноважень Голови Вищого адміністративного суду України»
Рішення Ради суддів України від 25 грудня 2009 р. № 101РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ25 грудня 2009 р.
м. Київ

Р І Ш Е Н Н Я
№ 101

Про рішення президії Ради суддів України від 14 грудня 2009 р. № 5 «Про ситуацію, що складається у зв’язку із закінченням повноважень Голови Вищого адміністративного суду України»

Заслухавши та обговоривши інформацію голови Ради суддів України Пилипчука П.П. і заступника голови Ради суддів України Волкова О.Ф. щодо рішення президії Ради суддів України від 14 грудня 2009 р. № 5 «Про ситуацію, що складається у зв’язку із закінченням повноважень Голови Вищого адміністративного суду України» та ситуації стосовно організаційного керівництва діяльністю Вищого адміністративного суду України, Рада суддів України

вирішила:

1. Схвалити рішення президії Ради суддів України від 14 грудня 2009 р. № 5 «Про ситуацію, що складається у зв’язку із закінченням повноважень Голови Вищого адміністративного суду України».

2. Підтвердити позицію президії Ради суддів України про необхідність неухильного дотримання вимог закону щодо порядку здійснення організаційного керівництва діяльністю Вищого адміністративного суду України після закінчення у Пасенюка О.М. повноважень Голови Вищого адміністративного суду України.

Згідно з частиною п’ятою статті 41 Закону України «Про судоустрій України» у разі відсутності голови вищого спеціалізованого суду його обов’язки виконує перший заступник голови суду, а за його відсутності – один із заступників голови цього суду відповідно до розподілу обов’язків.

Із закінченням 22 грудня 2009 р. передбаченого законом 5-річного строку перебування на посаді Голови Вищого адміністративного суду України Пасенюка О.М. ця посада є вакантною. Суддя Пасенюк О.М. не вправі виконувати обов’язки Голови зазначеного суду.

Таким чином, в останній день повноважень Голова Вищого адміністративного суду України мав видати наказ про покладення виконання обов’язків Голови суду на першого заступника Голови суду, а за його відсутності – на відповідного заступника Голови суду. У разі невидання такого наказу в перший же день, коли посада Голови суду стає вакантною, перший заступник Голови суду, а за його відсутності – відповідний заступник Голови суду мав приступити до виконання обов’язків Голови суду, про що видати відповідний наказ.

3. Звернути увагу, що встановлений частиною п’ятою статті 41 Закону України «Про судоустрій України» порядок виконання обов’язків Голови Вищого адміністративного суду України не може бути змінений інакше, як шляхом внесення змін до вказаного Закону. Таким чином, усі рішення, прийняті з цього питання неповноважними суб’єктами (президією Вищого адміністративного суду України, конференцією суддів адміністративних судів, суддями Вищого адміністративного суду України, які не перебувають на посадах першого заступника чи заступника Голови цього суду), є незаконними по суті.

4. Засудити відверте ігнорування закону в частині визначеного порядку виконання обов’язків Голови Вищого адміністративного суду України президією цього суду, конференцією суддів адміністративних судів України, Пасенюком О.М. і вчинення ними дій та ухвалення рішень, що не узгоджуються з чинним законодавством.

Такі дії і рішення внаслідок їх незаконності підривають організаційну єдність та правові засади функціонування органів судової влади та здійснення правосуддя в Україні, призводять до порушення конституційних засад правового порядку, згідно з якими органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Конституції України), можуть свідчити про намагання самовільно привласнити повноваження Голови Вищого адміністративного суду України.

5. Визнати, що дії першого заступника Голови Вищого адміністративного суду України Сіроша М.В. зі здійснення організаційного керівництва діяльністю Вищого адміністративного суду України за відсутності Голови цього суду (видання наказів про покладення на себе обов’язків Голови Вищого адміністративного суду України та скасування наказу Голови Вищого адміністративного суду України від 21 грудня 2009 р. № 502-к) вчинені ним у повній відповідності із законом. За вказаних обставин єдиним повноважним суб’єктом виконання обов’язків Голови Вищого адміністративного суду України є перший заступник Голови цього суду Сірош М.В.

6. Звернутися до президії Вищого адміністративного суду України, суддів цього суду з вимогою забезпечити умови для виконання Сірошем М.В. обов’язків Голови Вищого адміністративного суду України.

7. Уповноважити голову Ради суддів України Пилипчука П.П. довести це рішення до відома Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Голови Верховного Суду України, виконуючого обов’язки Голови Вищого адміністративного суду України Сіроша М.В., суддів Вищого адміністративного суду України, членів Ради суддів адміністративних судів України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, кваліфікаційної комісії суддів адміністративних судів України, Вищої ради юстиції, суддів апеляційних та окружних адміністративних судів України, Державної судової адміністрації України, Державного казначейства України.

8. Оприлюднити це рішення в засобах масової інформації.

Голова Ради суддів України П.П. Пилипчук