Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
На першу сторінку Судова практика Рішення й ухвали в цивільних справах по перщій інстанції 2002 Рішення від 13 лютого 2002 р.

Рішення від 13 лютого 2002 р.

Описка при оформленні документів для подачі на реєстрацію в ЦВК не є підставою для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України у розумінні п. 2 ч. 1 ст. 47 Закону “Про вибори народних депутатів України”
Рішення Верховного Суду України від 13 лютого 2002 р.
(витяг)


Буздуган Юрій Олексійович 7 лютого 2002 р. звернувся зі скаргою на рішення Центральної виборчої комісії України (далі – ЦВК) № 193 від 2 лютого 2002 р., зазначаючи, що він висунутий кандидатом у народні депутати України у багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі і внесений до виборчого списку кандидатів у народні депутати України від Соціал-демократичної партії України під № 1. Необхідні документи для реєстрації були подані до ЦВК. Однак у реєстрації відмовлено у зв’язку з тим, що адреса місця проживання, зазначена у виборчому списку, не збігається з адресою, зазначеною в автобіографії. Скаржник вважав таке рішення необгрунтованим і просив скасувати його в частині відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі за виборчим списком Соціал-демократичної партії України. На судовому засіданні скаржник та його представник підтримали зазначені вимоги.

Представники ЦВК заперечували проти скарги, зазначаючи, що при вирішенні питання про відмову у реєстрації кандидатом у народні депутати України Буздугана Ю.О. ЦВК не було порушено вимог виборчого законодавства.

Судом встановлено, що рішенням ЦВК № 193 від 2 лютого 2002 р. Буздугану Ю.О. відмовлено у реєстрації його кандидатом у народні депутати України в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі з підстав, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 47 Закону “Про вибори народних депутатів України”, а саме через те, що адреса місця проживання, зазначена у виборчому списку, не збігається з адресою, зазначеною в автобіографії.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 47 Закону України “Про вибори народних депутатів України” (далі - Закон) у разі відсутності або неналежного оформлення документів, зазначених у ст. 41 або 42 цього Закону, виборча комісія відмовляє у реєстрації кандидата.

Всі необхідні документи для реєстрації були подані вчасно. Виявлена невідповідність адреси кандидата у витягу із протоколу № 1 від 19 січня 2002 року та у виборчому списку кандидатів у народні депутати України від Соціал-демократичної партії України у багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі.

Так, адреса Будзугана Ю.О. в цих документах зазначена: м. Київ, вул. П. Мирного, 25, кв. 50, а в заяві до ЦВК, автобіографії та декларації про доходи внесена адреса: м. Київ, вул. П. Мирного 27, кв. 50.

Відповідно до ст. 45 Закону дозволяється уточнення документів та виправлення неточностей і помилок, що є в них, і повторне подання цих документів для реєстрації кандидатів у депутати. Оскільки рішення № 193 від 2 лютого 2002 р. не було видано представнику партії відповідно до п. 11 ст. 45 Закону, то з матеріалами про виправлення помилки скаржник звернувся до комісії 4 лютого 2002 р. – в день, коли закінчився термін подачі документів. Скаржнику в усній формі було роз’яснено п. 12 ст. 45 Закону.

Реєстрація особи кандидатом у депутати – це юридичне визначення її відповідності нормам Закону стосовно кандидатів у депутати. Оскільки у процесі висування осіб та реєстрації їх кандидатами у депутати можуть виявитись обставини, що не дозволяють особі балотуватися в депутати, то якраз Закон націлює виборчі комісії на перевірку вимог відповідності поданої заявником інформації правовим нормам.

Оцінивши зібрані в справі докази, суд дійшов висновку, що в даному випадку мало місце не неналежне оформлення документів чи їх відсутність, а описка, про яку комісію повідомила голова Секретаріату Олена Скоморощенко 4 лютого 2002 р.

Враховуючи викладене, не можна погодитись з висновком комісії про відмову у реєстрації Буздугана Ю.О. саме за п. 2 ч. 1 ст. 47 Закону. Суд вважав, що у даному випадку порушено його право бути обраним, і воно має бути захищено, а тому, керуючись главами 29, 30-В, 30-Г ЦПК України, статтями 29, 41, 44, 45, 47 Закону “Про вибори народних депутатів України”, вирішив: скаргу Буздугана Юрія Олексійовича задовольнити; постанову Центральної виборчої комісії України № 193 від 2 лютого 2002 року в частині відмови у реєстрації Буздугана Ю.О. кандидатом у народні депутати України в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі скасувати та зобов’язати Центральну виборчу комісію України зареєструвати Буздугана Юрія Олексійовича кандидатом у народні депутати України в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі за виборчим списком Соціал-демократичної партії України під № 1.