Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
09/22/2011
Представники верховних судів Європи обговорили актуальні питання захисту прав людини

ПРЕС-СЛУЖБА ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ


01043, м. Київ, вул. П.Орлика, 4
тел./факс: 594-54-41, Е-mail: presa@scourt.gov.ua


Повідомлення для преси

У рамках головування України в Комітеті міністрів Ради Європи 22 вересня 2011 р. у м. Києві відбувся круглий стіл «Роль верховного суду в захисті прав людини на національному рівні».
-
-
Захід організовано Верховним Судом України у співпраці з Радою Європи, Німецьким фондом міжнародного правового співробітництва, Агентством Сполучених Штатів Америки з міжнародного розвитку (USAID). У його роботі взяли участь делегації верховних судів із 24 країн, представники органів державної влади України, дипломатичних представництв держав - членів Ради Європи та держав зі статусом спостерігача в Україні, науковці, правозахисники.

Відкрив засідання круглого столу Голова Верховного Суду України Василь Онопенко. Він подякував співорганізаторам заходу, європейським колегам, представникам дипломатичного корпусу, усім гостям круглого столу за підтримку ініціативи Верховного Суду України у проведенні такого представницького міжнародного форуму. Для України і її Верховного Суду – це і висока честь і, водночас, велика відповідальність.

Такий обмін думок є надзвичайно корисним не лише для українських, а й європейських суддів, наголосив Василь Онопенко, адже йдеться про фундаментальне для всієї Європи завдання захисту прав і свобод людини, зокрема, й у контексті діяльності найвищих національних судових органів.

Верховним судам належить виняткова прерогатива у прийнятті остаточних судових рішень на національному рівні, виробленні правових позицій у складних судових спорах, спрямуванні судової практики, сказав далі у своєму вступному слові Голова Верховного Суду України.

Найвищі судові органи європейських держав, зауважив Василь Онопенко, є основними суб’єктами діалогу між Європейським судом і національними судовими системами, посередниками, покликаними адаптувати внутрішні правовідносини до норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та правових позицій Європейського суду. Таким чином, верховний суд – це одночасно: і остання судова інстанція в державі; і дороговказ для усіх інших національних судів у питаннях здійснення правосуддя; і невід’ємна складова загальноєвропейської системи захисту прав.

Верховний Суд України, підкреслив його Голова, завжди виступав ініціатором і розробником законодавчих пропозицій щодо реформування українського правосуддя. Його діяльність істотно впливала й на загальні суспільні процеси в Україні – розвиток демократії, економіки, захист прав людини, політичну та економічну стабільність держави.

І сьогодні, зазначив Василь Онопенко, все очевиднішою стає необхідність розширення повноважень найвищого судового органу України, підвищення його процесуальної ролі, збільшення впливу на вітчизняне судочинство, на що вказала і Венеціанська комісія, позицію якої має бути враховано у подальшому вдосконаленні української судової системи.

У цьому зв’язку Голова Верховного Суду України поінформував членів форуму, що такі кроки вже робляться в Україні: на минулому тижні у парламенті зареєстровано законопроект, яким пропонується певне розширення повноважень Верховного Суду та вдосконалення принципів його діяльності.

Учасників круглого столу у відеозапису привітав Президент України Віктор Янукович. Він, зокрема, зазначив, що запропонована для обговорення тема надзвичайно важлива як для нашої держави, так і для світу в цілому. Особливо приємно, підкреслив Віктор Янукович, що представницький форум такого високого рівня - за участю верховних судів багатьох країн та представників міжнародних організацій - відбувається саме в Україні. Адже вона - серед тих держав, що, здобувши незалежність на початку 90-х років минулого століття, стали на європейський шлях і визначили орієнтиром для себе запровадження ефективної судової системи.

Посол із особливих доручень Міністерства закордонних справ України Ігор Сагач зачитав привітання учасникам форуму від імені Головуючого в Комітеті міністрів Ради Європи, Міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка. Україна прагне зробити свій внесок у зміцнення демократичних начал правосуддя, у справу захисту прав людини, йдеться, зокрема, в привітанні. Відчутним поштовхом у цьому напрямі – розвитку європейських надбань у царині верховенства права має стати і цей представницький круглий стіл, ініційований Верховним Судом України, переконаний Костянтин Грищенко.

На важливості співпраці національних судів з Європейським судом з прав людини, застосуванні ними на практиці рішень, прийнятих у Страсбурзі, дотриманні норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод наголосив у своєму виступі й Генеральний директор Генерального директорату з прав людини та правових питань Ради Європи Філіп Буайя. І в цьому сенсі Рада Європи, сказав пан Буайя, готова й надалі підтримувати зусилля Верховного Суду України як останньої судової інстанції, яка забезпечує дотримання норм Конвенції на національному рівні. Фундаментальний принцип, закладений у Конвенції, передбачає наявність у національних судових системах механізмів такого забезпечення й ефективного захисту прав людини, наголосив пан Буайя. Спрямовувати ж практику судів нижчого рівня у дотриманні норм Конвенції повинні верховні суди країн. Верховний суд - це лідер судової системи кожної держави, підкреслив Філіп Буайя.

Голова Асоціації голів верховних судів Європейського Союзу, Голова Верховного Суду Австрійської Республіки Ірмгард Грісс, відзначивши, що у національній судовій системі верховний суд як суд останньої інстанції у захисті прав людини, відіграє, без сумніву, виключно важливу роль, підкреслила однак, що права людини можуть бути надійно захищені тільки в тому разі, коли всі суди вважатимуть своїм основним обов’язком забезпечувати ці права.

Суддя повинен не просто керуватися знанням принципів та механізмів захисту прав людини – вони мають лежати в основі його світогляду, переконана Ірмгард Грісс.

Серцевиною будь-якої судової системи, зауважив у своєму вітальному слові Посол, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануел Пінто Тейшейра, є забезпечення об’єктивних судових рішень, ухвалених неупередженим судом. Досягненню саме такої мети має слугувати реформа судової системи в Україні, питання здійснення якої стоять на порядку денному переговорів між Україною і Європейським Союзом. Останній, за словами високого гостя, завжди готовий надати Україні підтримку в досягненні вищого рівня прозорості й незалежності функціонування національної судової системи.

Звертаючись до учасників круглого столу, Надзвичайний і Повноважний Посол Сполучених Штатів Америки в Україні Джон Ф. Теффт зокрема зазначив, що досвід функціонування верховного суду його країни як останньої судової інстанції засвідчує, що саме верховний суд відіграє провідну роль у захисті прав і свобод громадян, і саме він забезпечує реалізацію цих прав. Торкаючись перебігу судової реформи в Україні, пан Посол підкреслив, що зміни в судовій системі мають відповідати демократичним цінностям і традиціям, забезпечувати незалежність судів і не обмежувати функції верховного суду.

Директор Німецького фонду міжнародного правового співробітництва Дірк Міро зауважив у своєму виступі, що факт членства України в Раді Європи і її нинішнє головування в Комітеті міністрів цієї європейської структури не є формальними. Це покладає певні зобов’язання на державу, вимагає відповідності її правових інституцій та законодавства демократичним традиціям і стандартам. Роль верховного суду у забезпеченні і дотриманні таких стандартів, наголосив Дірк Міро, є надзвичайно важливою.

На першому робочому засіданні круглого столу учасники зібрання обговорили тему «Верховний суд як суб’єкт захисту прав людини на національному рівні». Основну доповідь представив Голова Федерального Верховного Суду Федеративної Республіки Німеччина Клаус Тольксдорф. Він, зокрема, зазначив, що для виконання своєї функції верховний суд повинен бути наділений відповідними повноваженнями і мати належні умови для діяльності, перед усім, у плані своєї незалежності. Якщо верховний суд належним чином «не спрацьовує» на національному рівні, то це спонукає громадян іти до Страсбурзького суду.

Із доповідями виступили Голова Верховного Суду Чеської Республіки Іва Брожова, Голова Верховного Суду Азербайджанської Республіки Раміз Рзаєв, заступник Голови Верховного Суду Грузії Васіл Рунішвілі, Голова Верховного Суду Латвійської Республіки Іварс Бічковічс, Голова Верховного Суду Литовської Республіки Гінтарас Крижявічюс, Голова Верховного Суду Республіки Польща, Голова Цивільної Палати Верховного Суду Республіки Польща Тадеуш Еречінські, заступник Голови Верховного Суду Російської Федерації Василь Нечаєв, заступник Голови Верховного Суду Республіки Словенія Ніна Бететто, суддя Касаційного Суду Королівства Бельгія Пол Маффей.



-
Основним доповідачем на другому робочому засіданні круглого столу, темою якого була «Роль Верховного суду в механізмі виконання зобов’язань держави у сфері захисту прав людини», виступив секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт. Він, зокрема, звернув увагу на те, що в ході судової реформи в Україні суттєво зменшено повноваження Верховного Суду, який має забезпечувати єдність тлумачення та застосування законів усіма судами держави. Натомість вищим спеціалізованим судам надано окремі повноваження, які має здійснювати Верховний Суд. І цим також обмежено його роль як найвищого судового органу в системі судів загальної юрисдикції. Як указала у Висновку Венеціанська комісія, цю ситуацію потрібно виправити, наголосив Томас Маркерт.

Присутні заслухали також доповіді в.о. Голови Верховної Судової Палати Республіки Молдова Раїси Ботезату, судді Європейського суду з прав людини від України Ганни Юдківської, заступника Голови Цивільної Колегії Верховного Суду Угорської Республіки Юдіт Тьорьок, судді Верховного Суду Італійської Республіки Маргеріти Кассано, Голови 3-ї Цивільної Палати Касаційного Суду Французької Республіки Ален Лакабарат, судді Федерального Верховного Суду Швейцарської Конфедерації Хайнца Емізеггера.

На основі представлених доповідей та проведених обговорень учасники круглого столу прийняли висновки, у яких, зокрема, наголошується на тому, що права і свободи, які гарантуються Конвенцією, повинні забезпечуватися, перш за все, на національному рівні та захищатися судовими органами держав-учасниць. Ефективність загальноєвропейської системи захисту прав перебуває у прямій залежності від національних правопорядків.

Застосування Конвенції, йдеться також у висновках, передбачає постійну взаємодію між національними судами і Європейським Судом. Для європейської системи захисту прав людини це одночасно і спосіб реалізації, і можливість розвитку, оскільки судами розкривається та поглиблюється зміст європейських стандартів у процесі їх застосування.

Учасники круглого столу висловили одностайну позицію й у тому, що найвищі судові органи держав-учасниць є основними суб’єктами взаємодії між Європейським Судом і національними судовими системами. Верховні суди, спрямовуючи практику судів нижчого рівня, відіграють основну роль у застосуванні норм Конвенції і є невід’ємною складовою загальноєвропейської системи захисту прав, їм належить найважливіша роль у процесі імплементації європейських стандартів у сфері захисту прав людини.

Враховуючи, що право на доступ до правосуддя є фундаментальним для усієї європейської системи захисту прав людини, учасники круглого столу наголосили: на національному рівні має бути забезпечено підвищення доступності ефективних засобів правового захисту, зокрема, і доступ до верховних судів держав.