Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
07/19/2013
Обговорено перспективи співпраці з Проектом USAID «Справедливе правосуддя»

Обговорено перспективи співпраці
з Проектом USAID «Справедливе правосуддя»


18 липня 2013 року у Верховному Суді України відбулася зустріч Голови Верховного Суду України Ярослава Романюка з керівником Проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девідом Воном з метою обговорення подальшої співпраці.

-
У зустрічі взяли участь заступник секретаря Судової палати у господарських справах Павло Колесник, заступник секретаря Судової палати в адміністративних справах Олександр Терлецький, судді Верховного Суду України Лілія Григор’єва, Микола Короткевич, Богдан Пошва, а також начальник відділу міжнародного співробітництва Ліна Губар та керівник прес-служби Людмила Момот.

Від Проекту USAID «Справедливе правосуддя» на зустрічі були присутні заступник керівника проекту Наталія Петрова та менеджер проектів USAID Ірина Тімошенко.

Плідна співпраця між Верховним Судом України та проектами USAID у сфері правосуддя, які в Україні очолює Девід Вон, триває не один рік, зауважив на початку зустрічі Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк. Спрямованість цього Проекту USAID – «Справедлива, незалежна та відповідальна судова влада України» (скорочена назва – «Справедливе правосуддя») перекликається з тематикою реформ, що здійснюються в українській судовій системі, і це підсилює його важливість та актуальність для України, зазначив Ярослав Романюк.

Рік тому між Верховним Судом України та Проектом було підписано Протокол про співпрацю, і вже можна підбити певні підсумки з реалізації зафіксованих у Протоколі домовленостей, сказав далі Ярослав Романюк.

Голова Верховного Суду України озвучив три головні напрями, за якими взаємодія з проектом «Справедливе правосуддя» для найвищого судового органу держави є пріоритетною.

Як відомо, наголосив Ярослав Романюк, у ході судової реформи законодавець надав рішенням Верховного Суду України надзвичайно великої ваги: правовий висновок Верховного Суду України, сформований у судовому рішенні, має обов'язковий характер для всіх судів України, а також для органів державної влади, які застосовують у своїй практиці витлумачену Верховним Судом норму матеріального права. Такого важливого повноваження немає в жодній країні Європи, яка належить до континентальної правової системи. Водночас, зазначив Ярослав Романюк, це повноваження є значною мірою декларативним, оскільки не підкріплено механізмом забезпечення такої обов’язковості. Тому для Верховного Суду України є вкрай важливим поглиблення обізнаності з провідним зарубіжним, зокрема й американським, досвідом діяльності найвищих судових інстанцій у цьому сенсі. Безумовний інтерес, наголосив Ярослав Романюк, викликає механізм формування й забезпечення обов’язковості рішень найвищого судового органу держави, а також – процедура допуску справ до розгляду ним.

Другий напрям співпраці має бути спрямовано на підвищення ефективності судової системи України, зокрема, на впровадження у судових установах (і у ВСУ – в тому числі) новітніх технологій, що, на переконання Голови Верховного Суду, дасть можливість підвищити рівень оперативності судочинства, реалізації прав учасників процесу, сприятиме доступу до правосуддя.

Третім напрямом співпраці Верховного Суду України й Проекту «Справедливе правосуддя» Ярослав Романюк бачить у активізації комунікації судів із суспільством через співпрацю зі ЗМІ.

Керівник Проекту «Справедливе правосуддя» Девід Вон у свою чергу подякував Верховному Суду України за конструктивне співробітництво упродовж багатьох років і висловив упевненість у його продовженні. Девід Вон підтримав пропозиції Ярослава Романюка щодо перспектив взаємодії Проекту і Верховного Суду України, зауваживши, що для нього як керівника Проекту – велика честь продовжити співпрацю з найвищим судовим органом України.

У розвиток теми щодо поліпшення взаємодії судів із засобами масової інформації, а через них – із суспільством Наталія Петрова розповіла про вже напрацьований проектами USAID досвід і наголосила на підтримці позиції Верховного Суду України у цьому напрямі.

Заступник секретаря Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України Олександр Терлецький звернув увагу представників проекту «Справедливе правосуддя» на необхідність вивчення надзвичайно важливої не лише для вітчизняних судів, а й для всього українського суспільства теми становлення адміністративного судочинства. Адже від того, яким шляхом воно розвивається в Україні, залежатиме забезпечення державного управління та його ефективність.

На думку судді Верховного Суду України Богдана Пошви, цікавим для суддів найвищого судового органу держави є досвід роботи Національного суддівського центру США, який надає методичну допомогу судам, діяльність Апеляційного суду федерального округу (Вашингтон, округ Колумбія), а також процедура допуску справ до розгляду у Верховному Суді США.

На завершення зустрічі сторони домовилися найближчим часом узгодити конкретні заходи щодо реалізації Протоколу про співпрацю.

Переклад забезпечували головний спеціаліст сектору перекладів відділу міжнародного співробітництва Верховного Суду України Микита Коваль та перекладач Проекту Ірина Черненко.