Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
12/06/2007
ПРЕС-РЕЛІЗ
Позачерговий VIII з’їзд суддів України, який заявив про безпрецедентний тиск на судову владу, продовжує роботу

ПРЕС-СЛУЖБА ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ


01024, м. Київ, вул. П.Орлика, 4
тел. 253-2042, ф. 253-2042, Е-mail: presa@scourt.gov.ua

ПРЕС–РЕЛІЗ

Позачерговий VIII з’їзд суддів України, який заявив про безпрецедентний тиск на судову владу, продовжує роботу

На другу частину VІІІ позачергового з’їзду суддів України представники суддівського корпусу держави збираються 7 грудня 2007 р. о 10 год. у приміщенні «Українського дому» (Київ, вул. Хрещатик, 2).

Більш як триста делегатів, обраних на конференціях суддів загальних, господарських, адміністративних і військових судів, а також на зборах суддів Верховного Суду України та Конституційного Суду України, продовжуватимуть свою роботу, розпочату у день відкриття суддівського форуму 26 червня цього року.

Нагадаємо, що вдатися до такого надзвичайного й екстреного заходу, як позачерговий форум суддів України, суддівський корпус спонукали розпочаті тоді в Україні процеси, які супроводжувалися системним і відвертим втручанням у здійснення правосуддя, цинічним тиском на суддів, спробами свідомої та цілеспрямованої руйнації судової системи, політизації судів, намаганням перетворити суд із органу правосуддя в орган виконання політичних, корпоративних та особистих замовлень. Голова Ради суддів України Петро Пилипчук у своїй доповіді тоді наголосив, що політична криза і правовий нігілізм загострили проблеми в правосудді, призвели до спроб втручання політиків у здійснення правосуддя, використання суддів і судів у своїх політичних і бізнесових цілях. Він навів низку конкретних прикладів втручання у діяльність судової влади з боку урядовців, парламентаріїв, нагадав, що попередні спроби суддівського корпусу країни вилікувати цю хворобу відчутних результатів не дали.

Про безпрецедентний і відвертий тиск на суди заявив під час обговорення доповіді і делегат з’їзду Голова Верховного Суду Василь Онопенко. Він сказав, що в Україні триває цілеспрямований, з чітко спланованою координацією дій щодо дискредитації суддів розвал судової влади, який чиниться як окремими посадовими особами, так і деякими органами державної влади. На підтвердження цього нагадав, що замість допомоги у подоланні хронічного недофінансування судової системи, зменшення неймовірного завантаження суддів, оновлення застарілих процесуальних норм тощо, тільки з осені 2006 р. до парламенту було внесено більш як десять законопроектів з приводу того, хто призначатиме суддів на адміністративні посади і звільнятиме з них, а власне кажучи, хто матиме важелі влади над суддями та судами.

За підсумками розгляду першого питання порядку денного делегати позачергового суддівського форуму тоді схвалили надзвичайно актуальне рішення «Про стан виконання в державі Конституції та законів України щодо забезпечення самостійності судів та незалежності суддів». Ним було не лише передбачено заходи для подолання будь-яких проявів втручання у діяльність судів і суддів, а й підтверджено позицію Ради суддів України, викладену у її зверненні до глави держави та парламенту від 9 лютого 2007 р. щодо неприпустимості прийняття законопроекту «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій України» (реєстраційний № 2834), як такого, що побудований на концептуально хибних засадах визначення судоустрою, містить неконституційні та юридично необґрунтовані пропозиції, а реалізація його положень призведе до руйнації єдиної судової системи, ускладнить здійснення правосуддя і його доступність. Іншим схваленим документом з’їзд визнав таким, що базується на положеннях Конституції і законів України, рішення Ради суддів від 31 травня 2007 р. № 50 «Щодо призначення суддів на адміністративні посади в судах загальної юрисдикції та звільнення з цих посад». Раді суддів України було доручено продовжувати призначати суддів на посади голів, заступників голів судів загальної юрисдикції та звільняти з цих посад в установленому нею порядку до належного врегулювання цього питання законом України відповідно до Конституції.

Окрім того, на червневому засіданні делегати прийняли «Звернення VIII позачергового з’їзду суддів України до суддів України». «Ми не маємо права бути спостерігачами, а тим паче — учасниками руйнації судової системи України, — вказано у документі. — Кожний окремо і всі ми разом повинні зробити усе від нас залежне для забезпечення доступного і справедливого правосуддя як однієї з основних гарантій конституційних прав і свобод та рівності усіх перед законом».

Попрацювавши у такий спосіб над усуненням зовнішніх чинників дестабілізації судової влади, ініціатори скликання позачергового суддівського форуму пропонують на другому його етапі проаналізувати власні внутрішні резерви. Тому в «Українському домі» делегати насамперед заслухають питання про стан правосуддя в Україні, про що доповість Голова Верховного Суду України Василь Онопенко. Очікується принципова і гостра розмова.

Як відомо, під час першої частини з’їзду чимало уваги було приділено проблемі судово-правової реформи, внаслідок чого делегати зійшлися на думці, що, по-перше, не можна сліпо копіювати її з чужих зразків, а по-друге, недоцільно проводити цю реформу в умовах політичної нестабільності у країні. Оскільки тема залишається вкрай актуальною, то під час другого раунду суддівського форуму передбачено заслухати доповідь голови Ради Суддів України Петра Пилипчука саме «Про стан та концептуальні засади судово-правової реформи в Україні».

Делегати з’їзду планують продовжити розпочату розмову і про стан фінансового та матеріально-технічного забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції (доповідач — Голова Державної судової адміністрації України Іван Балаклицький). З тим, щоб унеможливити, або звести до мінімуму хронічне недофінансування судової системи, неприховане бажання представників інших державних органів забезпечувати цей процес у «ручному режимі» (хочу — виділю кошти, хочу — ні), що також є одним із способів тиску на суд.

Особливій критиці під час червневого засідання з’їзду було піддано діяльність Вищої ради юстиції, яку делегати назвали заполітизованим органом, виконавцем політичних замовлень, своєрідним «поліцейським органом» у розправі над суддями. Звернувшись до суб’єктів формування персонального складу ВРЮ з закликом керуватись у цій роботі не критеріями політичної доцільності, а європейськими стандартами, представники суддівського корпусу продемонстрували власний приклад очищення рядів ВРЮ — з’їзд вніс до порядку денного питання про припинення повноважень члена Вищої ради юстиції судді В. Палій (делегована свого часу до ВРЮ саме з’їздом суддів) і припинив її повноваження за порушення присяги судді. На другому етапі з’їзду його учасники запланували окремо розглянути питання про вибори свого нового посланця до Вищої ради юстиції.

Зауважмо: перший раунд екстрено скликаного Радою суддів України позачергового VIII з’їзду суддів України, що розпочинав свою роботу у приміщенні конгрес-холу столичного готелю «Київський», став подією не лише для суддівського корпусу. 26 червня цього року форум стартував за присутності представників Вищої ради юстиції, Міністерства юстиції України, закордонних гостей, зокрема представників Ради Європи, на ньому акредитувалися журналісти з 55 вітчизняних і закордонних засобів масової інформації. Цього разу очікується не менш солідне представництво.