Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
11/14/2008
На боці правосуддя – правда, право і суспільство

Другий день роботи найвищого суддівського форуму делегати розпочали з процедури голосування за кандидатури до Ради суддів України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Затим продовжили обговорення виголошених на з’їзді доповідей. Оплесками вони підтримали тезу українського омбудсмана Ніни Карпачової, яка наголосила на намаганнях “проштовхнути” через Верховну Раду України законопроект, спрямований на розвал судової влади. Окремо Уповноважений Верховної Ради України з прав людини зупинилася на питанні ліквідації Окружного адміністративного суду м. Києва, закликавши главу держави скасувати відповідний свій указ з цього приводу. Актуальним для судової системи сьогодні є, на думку Н. Карпачової, і законодавче закріплення процесу безперервності суддівського мандату.

Думками з приводу поліпшення процедури добору суддівських кадрів з делегатами поділився Міністр юстиції Микола Оніщук, який вважає доцільним запровадження анонімного тестування кандидатів на суддівську посаду. Він також зауважив, що поділяє занепокоєння представників суддівського корпусу з приводу діяльності третейських судів в Україні і повідомив про розроблений Міністерством юстиції законопроект, в якому передбачено вилучення з юрисдикції цих судів дуже важливої категорії справ, рішення в яких стосуються дій державних органів влади.

Про потребу посилення механізму впливу на суддів, які приймають явно незаконні рішення, про поновлення процедури судового нагляду, а також – права законодавчої ініціативи Верховного Суду України та інші нагальні проблеми правосуддя говорили з трибуни з’їзду голови апеляційних судів Павло Гвоздик, Петро Філюк, Валентин Городовенко, суддя Апеляційного суду Донецької області Валентина Шабанова, ректор Академії суддів України Ірина Войтюк.



З відомих причин посланці суддівського корпусу країни з особливою увагою вислухали виступ делегата з’їзду Олега Бачуна – голови Окружного адміністративного суду м. Києва. Окрім бачення шляхів підвищення поваги громадян до суду (на прикладі останніх “ліквідаційних” подій довкола очолюваного ним суду), делегат вніс пропозицію заснувати окремий суддівський телеканал. Пізніше цю пропозицію було включено до тексту загального рішення з’їзду, яким рекомендовано Державній судовій адміністрації України вивчити це питання.
-

.
Під час обговорення проекту рішення IХ з’їзду суддів України, що акумулював висловлені на форумі пропозиції, делегати внесли кілька доповнень. Вони, зокрема, наполягли на тому, щоб “окремими рядком” у документі було зазначено про підтримку з’їздом дій Голови Верховного Суду Василя Онопенка, спрямованих на розвиток і зміцнення судової системи. Також вирішили, що доцільно продублювати рішення попереднього з’їзду суддів щодо поновлення права законодавчої ініціативи, доручили Раді суддів і Верховному Суду України напрацювати пропозиції з приводу перегляду судових рішень, які не опротестовані, але є вочевидь помилковими тощо.

За результатами голосування, про які доповіла лічильна комісія, обрано новий склад Ради суддів України у кількості 77 осіб, сім суддів увійшли до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, двох делеговано з’їздом до складу Вищої ради юстиції. Знаково, що новообрана Рада суддів України на першому організаційному засіданні одностайно обрала своїм головою заслуженого юриста України, Першого заступника Голови Верховного Суду Петра Пилипчука, який очолював попередній склад Ради суддів України.
-
-

.
Дякуючи у заключному слові на з’їзді представників суддівського корпусу за підтримку діяльності, спрямованої на утвердження незалежної судової влади України, Голова Верховного Суду Василь Онопенко наголосив, що суддівському корпусу країни загалом вдається виконувати високу свою місію завдяки своїй єдності, згуртованості й відповідальності. У складній ситуації судова влада виявилася основним фактором, який забезпечив розвиток подій у межах закону. На нашому боці, зауважив Василь Онопенко, – правда, право і суспільство.