Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
01/18/2010
Голова Верховного Суду України звернувся до Верховної Ради України з приводу тривалого зволікання парламентом з вирішенням питань про обрання суддів безстроково
Голові
Верховної Ради України
Литвину В.М.

    Шановний Володимире Михайловичу!

    У черговий раз змушений звернутися до Верховної Ради України з приводу тривалих затримок у вирішенні парламентом питань щодо обрання суддів безстроково.

    В останні кілька років ця проблема стала хронічною. Починаючи з 2006 року, у профільному парламентському комітеті відбувається постійне накопичення подань щодо обрання суддів безстроково, які не розглядаються місяцями, а то й роками. Неодноразові звернення з цього приводу до парламенту не дали позитивного результату. Нинішнє керівництво Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя як не забезпечувало, так і не забезпечує розгляд вказаних подань у передбачений законом строк. Відповідно до частини першої статті 10 Закону України “Про порядок обрання на посаду та звільнення з посади професійного судді Верховною Радою України” профільний Комітет Верховної Ради України розглядає подання про обрання кандидата на посаду судді безстроково в місячний строк з дня надходження. У разі необхідності перевірки фактів, які не дають можливості прийняти рішення, цей строк може бути продовжений цим Комітетом, але не більше ніж на два місяці, за винятком випадків, коли строк продовження перевірки припадає на міжсесійний період роботи Верховної Ради України.

    За наявною інформацією на сьогодні в Комітеті Верховної Ради України з питань правосуддя перебуває на розгляді близько 300 подань щодо обрання безстроково суддів загальних судів усіх рівнів. Якщо у попередні роки (зокрема, у 2007 році) значне накопичення вказаних матеріалів можна було пояснити проведенням позачергових парламентських виборів, то причини зволікання з вирішенням питань щодо обрання суддів безстроково Верховною Радою України у 2008–2009 роках є незрозумілими.

    Так, у Комітеті з питань правосуддя залишаються невирішеними питання щодо рекомендації кандидатів на посаду судді безстроково, подання стосовно яких внесено до Верховної Ради України ще у 2007 році (щодо судді Високопільського районного суду Херсонської області Дригваль В.М. призначено перевірку; розгляд питання про переведення в порядку обрання з Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області до апеляційного суду Одеської області судді Зуєвої В.І. відкладено; суддю апеляційного суду міста Києва Стрижевську А.А. жодного разу не було викликано на засідання Комітету).

    Не розглянутими Верховною Радою України залишаються подання, внесені Головою Верховного Суду України у 2008 році, щодо 43 кандидатів на посаду судді безстроково, з яких 33 навіть не викликалися на засідання Комітету з питань правосуддя.

    Із 268 матеріалів щодо обрання суддів безстроково, які були внесені у 2009 році, парламентом розглянуто з прийняттям відповідного рішення лише 28.

    Зволікання із вирішенням питань щодо обрання суддів безстроково має істотні негативні наслідки для здійснення правосуддя, на чому неодноразово наголошувалося у попередніх зверненнях Верховного Суду України до Верховної Ради України з цього питання.

    Це, зокрема, призводить до зростання навантаження на працюючих суддів, у зв’язку з чим погіршується оперативність та якість розгляду судових справ, знижується рівень захисту прав і свобод людини і громадянина – виникають серйозні проблеми із забезпеченням реалізації принципу доступності людей до суду та забезпечення їх права на вирішення судом справи упродовж розумного строку.

    Крім того, таке зволікання має негативні фінансові наслідки, оскільки упродовж цього часу кандидати на посаду судді безстроково, у яких закінчився 5-річний термін перебування на посаді судді, отримують заробітну плату судді, не здійснюючи при цьому правосуддя.

    Ситуацію, яка склалася в окремих судах через несвоєчасне вирішення питань щодо обрання суддів безстроково, можна без перебільшення охарактеризувати як катастрофічну. Через зволікання із обранням суддів безстроково у деяких місцевих судах уже найближчим часом може не залишитися жодного судді, повноважного здійснювати правосуддя. Це, зокрема, вбачається із звернень голів судів до Верховного Суду України.

    Так, у зверненні голови Київського районного суду міста Полтави Шияна В.М. вказується, що з 13 суддів цього суду за штатом фактично протягом 2009 року працювали лише 4. Матеріали щодо вирішення питання про обрання на посуду судді Логвінової О.В. перебували на розгляді в профільному парламентському Комітеті більше 10 місяців (6 січня 2009 року внесено подання, а обрана на пленарному засіданні 22 жовтня 2009 року). Матеріали щодо обрання п’яти суддів цього суду на посаду безстроково перебувають на розгляді в Комітеті Верховної Ради України з питань правосуддя: суддів Яковенко Н.Л., Турченко Т.В., Антонова А.В. – з лютого 2009 року, судді Самсонової О.А. – з липня 2009 року та судді Васильєвої Л.М. – з листопада 2009 року.

    У Глобинському районному суді Полтавської області на даний час працює усього один суддя (за штатом 5 суддів). Це призвело до того, що фактично без руху знаходиться понад 500 кримінальних, цивільних, адміністративних справ. Разом з тим, з вересня минулого року в Комітеті Верховної Ради України з питань правосуддя перебуває подання щодо обрання Марущак Р.М. на посаду судді цього суду безстрокового. Його розгляд Комітетом не здійснюється, незважаючи на направлене у жовтні 2009 року до Комітету звернення Голови Верховного Суду України з цього приводу.

    Це стосується і Верховного Суду України. Так, на розгляді в Комітеті Верховної Ради України з питань правосуддя на даний час перебувають подання щодо семи кандидатів на посаду суддів Верховного Суду України, стосовно чотирьох з них матеріали направлено до Верховної Ради України ще у липні 2009 року. При цьому інших суддів, які разом з ними у червні 2009 року отримали рекомендацію Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо обрання безстроково на посаду суддів в інші суди, ще у жовтні обрано Верховною Радою України (зокрема, до Вищого адміністративного суду України обрано суддів Рецебуринського Ю.Й., Мороз Л.Л.). Це при тому, що Верховний Суд України неодноразово звертався до парламенту з приводу того, що через наявність вакансій навантаження на суддів Верховного Суду України є надмірним, і це ускладнює діяльність найвищого судового органу в системі судів загальної юрисдикції з виконання покладених на нього повноважень.

    Разом з тим, матеріали щодо певних кандидатур розглядаються Комітетом неймовірно швидко. Як приклад, можна навести обрання суддею Вищого господарського суду України Могила С.К., матеріали щодо якого у профільному парламентському Комітеті було розглянуто усього за один день: 17 лютого 2009 року ці матеріали надійшли до Комітету, наступного дня були розглянуті на його засіданні і вже 19 лютого цього суддю було обрано парламентом на вказану посаду.

    Зазначене може свідчити про неналежну організацію роботи Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя з розгляду вказаних питань, умисне перешкоджання формуванню суддівського корпусу у строки, встановлені законом, упереджене ставлення голови цього Комітету Ківалова С.В. до розгляду матеріалів про обрання певних суддів на посаду безстроково.

    Враховуючи викладене, прошу Вас із розумінням поставитись до вирішення зазначеної важливої для правосуддя проблеми і вжити заходів для прискорення розгляду Верховною Радою України подань про обрання на посаду судді безстроково.

    З повагою

    Голова
    Верховного Суду України
    -
    В.В. Онопенко