Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
05/21/2007
Заява зборів суддів Верховного Суду України від 18 травня 2007 р.

Заява
зборів суддів Верховного Суду України

18 травня 2007 р.
м. Київ

Відповідно до Конституції України та Закону України “Про судоустрій України” суди перебувають поза політикою і здійснюють правосуддя самостійно, незалежно від будь-якого впливу, нікому не підзвітні і підкоряються лише закону.

Забезпечення незалежності суддів при здійснення правосуддя — це одне з основних зобов’язань України за такими міжнародними договорами, як Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (1950 р.) і Міжнародний пакт про громадянські і політичні права (1966 р.).

З огляду на зазначене, суддів Верховного Суду України надзвичайно турбує той факт, що останнім часом частішають випадки втягування суддів України різних рівнів у політичне протистояння, намагання політизувати діяльність судів, схилити до ухвалення ними неправосудних рішень на догоду певним політичним силам. Участь деяких суддів у прийнятті рішень внаслідок вчинення таких дій безпідставно узагальнюється, що призвело до заяв про те, що судова система дискредитувала себе і неспроможна належно виконувати покладені на неї повноваження.

Судді Верховного Суду України вважають своїм обов’язком закликати всіх учасників політичного протистояння дотримуватися вимог Конституції України та законів України щодо незалежності суддів і заборони втручання у їх діяльність, не втягувати суди у політичну боротьбу, утриматися від намагань протиправно використовувати суди для досягнення своїх політичних цілей.

Разом з тим, судді Верховного Суду України вважають за необхідне звернутися до всіх суддів України з таким.

Суддя має бути не тільки висококваліфікованим юристом, але й мати вольові якості, активно протидіяти будь-яким способам схилити його до прийняття судового рішення, яке ґрунтується не на законі, а на політичній доцільності, або є наслідком втручання в судову діяльність з боку сторонніх осіб.

Суддя має пам’ятати, що прийняття ним неправосудного судового рішення, в тому числі і під незаконним впливом чи тиском сторонніх осіб, незалежно від їх посадового становища, має тягти передбачену законом відповідальність, в тому числі і кримінальну.

Неправосудне рішення не тільки заподіює шкоду інтересам учасників процесу, але й підриває авторитет суду та довіру до нього суспільства, може бути використано і використовується для дискредитації всіх суддів України, незалежно від рівня суду і спеціалізації.

З іншого боку суддя повинен відповідно реагувати на будь-які спроби вплинути на нього з метою прийняття певного рішення, незалежно від того, в який спосіб здійснюється втручання у його діяльність (підкуп, шантаж, умовляння, погрози тощо). При цьому не має значення хто саме втручається в діяльність судді (представник законодавчої чи виконавчої влади, правоохоронних органів, представники бізнесу, судді, які займають адміністративні посади, судді вищестоящих судів, колеги, знайомі, родичі тощо). Таким реагуванням мають бути, зокрема, звернення до органів прокуратури, Ради суддів України, Верховного Суду України.