Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
09/16/2009
Китайських суддів цікавить хід судової реформи в Україні

З 15 по 18 вересня 2009 року в Україні перебуває делегація Верховного Народного Суду Китайської Народної Республіки на чолі з його Головою та головним суддею КНР Ванем Шенцзюнем.

У ході візиту 16 вересня відбулася протокольна зустріч Голови Верховного Суду України Василя Онопенка з китайською делегацією, в якій також взяв участь Надзвичайний і Повноважний Посол КНР в Україні Лі Чжоу.

Голова Верховного Суду України щиро привітав китайських колег і відзначив, що цей візит є продовженням плідного українсько-китайського правового співробітництва, яке триває практично з початку проголошення незалежності України. За цей час, підкреслив Василь Онопенко, підписано близько 150 політико-правових двосторонніх угод у різних суспільних сферах, що свідчить про змістовність і актуальність такої співпраці.

Торішній візит в КНР делегації Верховного Суду України дав новий імпульс розвитку українсько-китайської судової співпраці, наголосив у свою чергу Ван Шенцзюнь. І нинішній приїзд до Києва головний суддя КНР розглядає як чудову нагоду детально ознайомитися з функціонуванням судової системи України, запозичити її позитивний досвід, поділитися з українськими суддями своїми напрацюваннями.

Ван Шенцзюнь поінформував присутніх, що судова система КНР наразі перебуває в стадії реформування (триває третя п’ятирічка такого реформування), принципи якого полягають у зміцненні власне судової системи й оптимізації її ресурсу, підвищення якості провадження правосуддя, розширення демократичних начал і водночас посилення контролю вищої судової інстанції над судовими органами. Голова Верховного Народного Суду КНР підкреслив, що відповідно до Конституції КНР Верховний Народний Суд здійснює нагляд за роботою народних судів нижчого рівня і спеціальних судів, дає обов’язкові для всієї країни роз’яснення юридичних понять і законів у випадку їх неоднакового розуміння і застосування.
-

-
У тому, що такі роз’яснення вищої судової інстанції країни повинні мати обов’язковий, а не рекомендаційний характер, переконаний і керівник судової влади України. Відповідні законодавчі пропозиції підготовлені фахівцями Верховного Суду України. Загалом різним суб’єктам законодавчої ініціативи запропоновано майже 30 законопроектів, спрямованих на вдосконалення правосуддя, особливо щодо процедури судового розгляду справ. На прохання китайського колеги розповісти про хід судової реформи в Україні Голова Верховного Суду України вимушений був констатувати, що, на жаль, переважно із суб’єктивних причин реального реформування судової системи не відбувається — певні суб’єкти владних повноважень звели її до одного питання: хто призначатиме суддів на адміністративні посади?



Інформація Першого заступника Голови Верховного Суду України, голови Ради суддів України Петра Пилипчука щодо матеріального забезпечення судових установ України та навантаження на суддів при розгляді справ викликала у китайських колег непідробний інтерес. Гості були вражені, що на одного суддю місцевого суду в Україні може припадати по 250—300 справ на місяць (за минулий рік місцеві суди загальної юрисдикції розглянули майже 10 млн справ та матеріалів). До речі, приблизно таку ж кількість справ щорічно розглядають і китайські судді, але в Україні за штатом — близько 9 тис. суддів, а в КНР — близько 200 тис. До того ж багато судів у нашій країні працює у непристосованих для цього приміщеннях, а судді не мають коштів навіть на забезпечення необхідної процесуальної діяльності. Чи ж можна при такому стані речей говорити про якісний розгляд справ, дивувалися китайські колеги.

Якщо ж до цього додати низьку заробітну плату суддів у судах першої інстанції та апеляційних судах, то стане зрозумілим, зауважив Петро Пилипчук, що наразі в Україні доволі актуальним є питання забезпечення судових установ професійними кадрами. Третьою причиною, яка перешкоджає нормальному функціонуванню судової системи в Україні, голова Ради суддів України назвав намагання певних політико-бізнесових груп скориговувати судову практику в потрібному їм руслі.



Китайську судову делегацію цікавила також перспектива введення в нашій державі інституту мирових суддів, кількість справ, повернених судами апеляційної інстанції на повторний розгляд, кількість і характер справ, що надходять до Верховного Суду України. Василь Онопенко поінформував членів китайської делегації з цих питань, підкресливши, що потребує вдосконалення сам судовий процес, необхідно спростити існуючу на сьогодні процедуру розгляду судових справ.

На завершення зустрічі сторони висловилися за продовження плідного українсько-китайського діалогу судових органів, оскільки, як зауважив Ван Шенцзюнь, кожна судова система, перебуваючи у стані реформування, опирається на національний ґрунт, але при цьому послуговується й позитивним досвідом колег.




У рамках візиту китайська делегація зустрілася також із Головою Конституційного Суду України Андрієм Стрижаком, мала зустріч в Апеляційному суді м. Києва, днями відвідає Апеляційний суд Одеської області.


-