Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
11/22/2011
Комісар Ради Європи з прав людини назвав патовою ситуацію, в яку поставлено Верховний Суд України

ПРЕС-СЛУЖБА ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ


01043, м. Київ, вул. П.Орлика, 4
тел./факс: 594-54-41, Е-mail: presa@scourt.gov.ua


Повідомлення для преси

Комісар Ради Європи з прав людини назвав патовою ситуацію, в яку поставлено Верховний Суд України


Те, що рішення судді окружного адміністративного суду може заблокувати роботу Пленуму Верховного Суду, а відтак, паралізувати нормальне функціонування найвищого судового органу держави, не може не дивувати.

Про це Томас Хаммарберг заявив під час зустрічі з суддями Верховного Суду України 21 листопада 2011 року, яка відбулася в рамках офіційного візиту Комісара Ради Європи в Україну.

Оскільки головною метою візиту до України, зауважив на початку зустрічі пан Хаммарберг, є прагнення розібратися, що ж насправді відбувається в судовій системі України у рамках проведення судової реформи, то, за його словами, ситуація з Верховним Судом вимагає серйозного і всебічного опрацювання. Комісар Ради Європи принагідно підкреслив, що у всіх країнах верховні суди відіграють ключову роль у функціонуванні судових систем та забезпеченні захисту прав і свобод громадян. Такою, за Конституцією, має бути й роль Верховного Суду України, сказав Томас Хаммарберг, однак значне скорочення його повноважень говорить про протилежне. Тож попросив учасників зібрання розповісти про останні події, що відбуваються навколо ВСУ.

Виконуючий обов’язки Голови Верховного Суду України Анатолій Ярема поінформував високого гостя про те, що органи державної влади України певною мірою дослухалися до голосу суддівської спільноти України і міжнародних інституцій у галузі права, зокрема, Венеціанської комісії, прийнявши у жовтні 2011 року Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розгляду справ Верховним Судом України». Законом повернуто деякі повноваження Верховного Суду України. Зокрема, розгляд справ судовими палатами, що значно оптимізує судову практику. Однак, наголосив Анатолій Ярема, не вирішено основного питання – безпосереднього доступу громадян до Верховного Суду. На сьогодні ВСУ може вирішувати тільки ті справи, які допускаються до розгляду вищими спеціалізованими судами. І то не з усіх питань, а лише з питань застосування норм матеріального права. Із процесуальних підстав, наголосив А.Ярема, справи взагалі ніким не переглядаються.

-
-

Однак і той позитив, що закладено у новому законі, – розгляд справ судовими палатами – Верховний Суд України наразі застосувати не може, через неможливість створення палат: кількісний і персональний їх склад затверджується на Пленумі Верховного Суду, діяльність якого заблоковано відомим рішенням судді окружного адміністративного суду. Не можна, таким чином, обрати ні Голову Суду, ні заступників Голови, ні секретарів палат, ні секретаря Пленуму, ні вирішити інші організаційні питання.

Томас Хаммарберг повідомив, що ситуацію із заблокуванням роботи Пленуму Верховного Суду України рішенням місцевого суду, яка не може не дивувати, він обговорив і під час зустрічі з радником Президента України-керівником Головного управління з питань судоустрою Адміністрації Президента України Андрієм Портновим. За словами Комісара Ради Європи з прав людини, ситуацію має бути вирішено найближчим часом, оскільки з моменту підписання Президентом Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розгляду справ Верховним Судом України», яким урегульовано спірне питання, рішення окружного адміністративного суду м. Києва може бути переглянуто.

Томас Хаммарберг висловив переконання, що рішення суду невдовзі буде скасовано, і Верховний Суд України зможе запрацювати так, як йому належить у правовій державі.

Під час зустрічі було обговорено також проблему забезпечення незалежності судової влади в Україні і суддів, зокрема, а також роль у цьому Вищої ради юстиції, одним із головних завдань якої, зауважив Томас Хаммарберг, і є забезпечення цієї незалежності. У цьому зв’язку Комісар Ради Європи попросив детальніше поінформувати його про ситуацію з суддями колишньої судової палати з розгляду кримінальних справ Верховного Суду України, яку поширив один із членів ВРЮ і яка «докотилася» аж до Франції.

Анатолій Ярема розповів про те, що судді Верховного Суду України висловили своє ставлення до цієї ситуації – про неприпустимість публічного й огульного звинувачення без детальної перевірки наявних фактів – на зборах суддів ВСУ і прийняли звернення до Генерального прокурора України, Вищої ради юстиції, Ради суддів України з проханням вжити передбачених законом заходів до забезпечення незалежності суддів Верховного Суду України.

На завершення зустрічі Комісар Ради Європи з прав людини зазначив, що в рамках його повноважень оцінки стану дотримання прав людини в країнах-членах Ради Європи і надання рекомендацій з поліпшення такої ситуації буде складено звіт по Україні. Томас Хаммарберг висловив сподівання, що ці рекомендації допоможуть виправити ситуацію з дотриманням прав людини в Україні і, зокрема, в частині забезпечення їх Верховним Судом України, у тому числі – й через повернення йому повноважень приймати скарги і заяви на судові рішення безпосередньо від громадян.