Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
12/14/2012
Суддів та працівників судів України привітали з професійним святом

Суддів та працівників судів України привітали з професійним святом

14 грудня 2012 року у Верховному Суді України відбулося урочисте засідання з нагоди Дня працівників суду за участю Президента України Віктора Януковича.

У засіданні взяли участь Голова Верховної Ради України Володимир Рибак, Прем’єр-міністр України Микола Азаров, судді Верховного Суду України, голови Верховного Суду України у відставці, народний депутат України Сергій Ківалов, уповноважений Верховної Ради України з права людини Валерія Лутковська, представники Адміністрації Президента, Генеральний прокурор України Віктор Пшонка, голова Вищої ради Юстиції Володимир Колесниченко, голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін, голови та заступники голів вищих спеціалізованих судів України, голови рад суддів спеціалізованих судів, голова Державної судової адміністрації України Руслан Кирилюк, голова Національної асоціації адвокатів України Лідія Ізовітова, голова Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Валентин Загарія, голови апеляційних судів та голови районних судів міста Києва.

До присутніх із вітальним словом звернувся Президент України Віктор Янукович.

Шановні судді!

Шановні працівники апаратів судів!

Щиро вітаю вас із Днем працівників суду!

Професія судді завжди була в українському суспільстві однією з найбільш шанованих та відповідальних.

Адже саме від вашої повсякденної праці залежить утвердження справедливості, реалізація прав та свобод громадян, охорона інтересів держави.

Неодмінною умовою виконання цих завдань є функціонування в державі незалежного та неупередженого суду, що керується виключно законом і захищає права кожної людини.

Протягом цього року ми істотно просунулись на шляху зміцнення саме таких принципів діяльності суддівської влади.

Перш за все, маю на увазі прийняття нового Кримінального процесуального кодексу України.

Ухвалення цього документу стало важливим досягненням у запровадженні якісно нової системи захисту людини, суспільства та держави від кримінальних правопорушень.

У новій моделі кримінального судочинства суддям відведено особливу роль щодо забезпечення контролю за досудовим розслідуванням, попередження порушень прав людини, зміцнення засад змагального судового процесу.

Пріоритетом у подальшій діяльності судів є неухильне використання положень Кодексу в повсякденній роботі.

Адже якими б прогресивними не були норми цього документу, громадяни оцінюватимуть їх з огляду на фактичне застосування.

Вірю, що відповідальне ставлення до кожної людини, високий професіоналізм та моральні якості допоможуть вам приймати законні та справедливі рішення.

Виправдувальні вироки, запобіжні заходи, не пов’язані з позбавленням волі, мають бути не винятком, а повсякденними реаліями правового життя.

Сподіваюся, що вже найближчим часом люди відчують суттєву гуманізацію кримінального процесу.

Зробіть усе можливе, щоб суспільство загалом та кожен громадянин відчули захист і допомогу з вашого боку, побачили об’єктивність та неупередженість судового розгляду.

Переконаний, що необхідність утвердження цих принципів діяльності судової системи має бути врахована й під час напрацювання змін до Конституції України.

Сподіваюсь, що Конституційна Асамблея запропонує зміни до Основного Закону України, які носитимуть системний характер та відображатимуть очікування українського суспільства і суддівської спільноти.

Шановні судді!

Пріоритетними завданнями влади й надалі будуть проведення ефективних економічних та соціальних реформ, модернізація країни, покращення інвестиційного та бізнес-клімату.

Ми маємо максимально використати весь потенціал вітчизняної промисловості та сільського господарства.

Слід подолати енергетичну залежність, прискорити розвиток регіонів та укріпити внутрішній ринок.

Нам необхідно пришвидшити технологічне оновлення. Потрібні докорінні зміни у секторі безпеки та новий імпульс задля розвитку вітчизняного оборонно-промислового комплексу.

Також вагомим завданням є формування прагматичної, україноцентричної зовнішньої політики. Ми використаємо всі можливості міжнародної співпраці, які надає нам сьогодення.

Особливий наголос внутрішньої політики буде зроблено на реалізації комплексної політики соціальної справедливості.

Виходячи з цього, ми продовжимо модернізацію соціального забезпечення, пенсійної системи, сфери трудових відносин, освіти та охорони здоров’я.

Проведення таких перетворень неможливе без активної участі суддівського корпусу.

Наша спільна робота повинна мати наочний позитивний результат, який відчують громадяни.

Дорогі друзі!

Як Президент України я й надалі робитиму все можливе для посилення соціального захисту суддів та створення належних умов для здійснення правосуддя.

Незважаючи на триваючу світову економічну кризу та обмежені бюджетні ресурси, ми передбачили у головному фінансовому документі держави на наступний рік збільшення видатків на забезпечення діяльності судової влади.

Наприкінці свого короткого виступу хочу щиро подякувати вам за невтомне служіння українському народові, за відданість справі зміцнення верховенства права, захист прав і свобод громадян.

Бажаю вам завжди бути вірними присязі судді, вимогам закону та відчувати гордість за свою професію.

Міцного здоров’я, успіхів в роботі, сімейного затишку та нових звершень на благо Української держави. Зі святом вас!

Глава Адміністрації Президента Сергій Льовочкін оголосив текст Указу Президента України про відзначення державними нагородами України за вагомий особистий внесок у розбудову правової держави, розвиток вітчизняної судової системи, багаторічну сумлінну працю і високий професіоналізм та з нагоди Дня працівників суду.

Президент України вручив державні нагороди:

орден князя Ярослава Мудрого V ступеня – судді Верховного Суду України у відставці Віктору Кононенку; орден «За заслуги» ІІІ ступеня – суддям Верховного Суду України у відставці Анатолію Арестенку та Миколі Дризі; орден княгині Ольги ІІІ ступеня – керівнику апарату апеляційного суду Київської області Наталії Чумак.

-

-
-

-
Посвідчення про присвоєння почесного звання «Заслужений юрист України» із рук Президента України отримали суддя Білозерського районного суду Херсонської області у відставці Валентина Васильєва, начальник управління Державної судової адміністрації України в Сумській області Віктор Кібець, начальник відділу Вищого адміністративного суду України Світлана Пилипець, заступник керівника апарату Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ України Валентин Сердюк, суддя апеляційного суду Автономної Республіки Крим у відставці Валентина Топчий, суддя Верховного Суду України у відставці Валерій Шидловський.

-

-
-

-

Суддів та працівників апаратів судів України привітали Генеральний прокурор України Віктор Пшонка, голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін, голова Ради суддів України Ярослав Романюк, уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська.

На завершення урочистостей з нагоди Дня працівників суду виступив Голова Верховного Суду України Петро Пилипчук.

Шановні колеги!

Насамперед дозвольте подякувати Президентові України за теплі й щирі слова на адресу суддів та працівників апаратів судів.

У цілому позитивна оцінка Президентом України суддівської діяльності віддзеркалює реальний стан речей у правосудді, свідчить про те, що суди і судді на належному рівні виконують покладену на них місію.

Разом з тим, у діяльності судів є певні недоліки, які зумовлені як внутрішніми, суб’єктивними факторами, так і зовнішніми, об’єктивними.

Свято, яке ми сьогодні відзначаємо, було започатковано 12 років тому Указом Президента України. Дату 15 грудня обрано невипадково, адже саме в цей день у 1992 році, тобто 20 років тому, Верховна Рада України прийняла Закон України “Про статус суддів”. Він став першим нормативним актом незалежної держави, що визначав статус судді та встановлював гарантії діяльності суддів як одну з передумов ефективного здійснення правосуддя.

Нині це свято об’єднує тих, хто присвятив своє життя служінню людині та правосуддю.

Ваша щоденна праця спрямована на утвердження верховенства права в суспільстві, забезпечення надійного захисту прав та інтересів громадян. Ваша гідність, честь, відданість справі та високий професіоналізм є запорукою сильної правової держави.

За двадцять років незалежності України законодавство, яке регулює статус суддів, судочинство, питання судоустрою неодноразово зазнавало змін. Черговий етап судової реформи було проведено у 2010 році з прийняттям Закону України “Про судоустрій і статус суддів”. Ним внесено істотні зміни в організацію судової системи та законодавство, що визначає судоустрій і статус суддів. Запроваджено нові процесуальні процедури розгляду справ, досконалість яких ще має перевірити судова практика.

Не всі нововведення були достатньо ефективними для судової системи, а умови функціонування судів та роботи суддів потребують покращення. Проте судова реформа – це довготривалий, складний, багатогранний процес. Зрозуміло, що він буде продовжуватися ще певний час і вимагатиме як удосконалення законодавства, так і пошуку шляхів оптимального правозастосування.

Останні роки суди України працюють в умовах постійного оновлення масиву законодавства, яке регулює як їх процесуальну діяльність, так і визначає норми матеріального права. Цим зумовлені надзвичайно висока завантаженість судів, судові помилки, інші негаразди правосуддя. У таких умовах перед суддями України постає відповідальне завдання – оперативно і глибоко вивчати нове законодавство, а також аналізувати й узагальнювати практику застосування судами нових законів. Лише в такий спосіб ми зможемо мінімізувати судові помилки, ущемлення законних прав і інтересів громадян.

У листопаді нинішнього року набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України. Ним запроваджено здійснення кримінального провадження відповідно до європейських і міжнародних стандартів судочинства, які наповнені гуманістичним змістом і спрямовані на підвищення гарантій дотримання прав та свобод людини.

Зрозуміло, що кардинальні зміни у кримінальному процесі ще певний час викликатимуть труднощі у правозастосовчій практиці. Тому ми повинні виявити неабиякий професіоналізм. Лише спільними, консолідованими зусиллями ми зможемо досягти головної мети – забезпечити кожній людини право на справедливий суд, зміцнити довіру громадян до суду!

Верховний Суд України постійно здійснює кроки, спрямовані на вдосконалення законодавства про судоустрій, судочинство та статус суддів. Ми намагаємося не стояти осторонь діяльності Конституційної Асамблеї і Комісії цього органу з питань правосуддя, щоб думки і позиції суддів України, органів суддівського самоврядування, Верховного Суду України стосовно обсягу змін до Конституції України було максимально враховано.

Йдеться про необхідність чіткого визначення системи органів судової влади, побудови системи судів, визначення ролі і місця Верховного Суду України, встановлення додаткових гарантій фінансування судів.

Користуючись нагодою, просив би всіх суддів України ще раз перечитати Конституцію України з тим, щоб виявити в ній слабкі й деструктивні місця та запропонувати шляхи вирішення цих проблем.

Гострою залишається проблема незалежності суддів. Протягом багатьох років ми неодноразово ставали свідками системного й безпрецедентного втручання в діяльність суддів, втягування їх у політичну боротьбу, нав’язування неправових підходів до вирішення спорів та конфліктів.

Значного поширення набувають факти втручання в розгляд конкретних судових справ, тиску на суди з метою домогтися прийняття бажаного рішення за допомогою засобів масової інформації, мітингів, демонстрацій. Власне, засоби, що використовуються з метою впливу на суди, важко й перерахувати.

Повага до суду і суддів визначальною мірою залежить від самих суддів. Лише прийняття ними справедливих та правових рішень, неухильне дотримання вимог закону може забезпечити повагу до суду як державної інституції і до судді як носія державної влади.

Кожний суддя має усвідомити, що прийняття ним неправосудного рішення, навіть під незаконним впливом чи тиском сторонніх осіб, незалежно від їхнього соціального статусу та посадового становища, має тягти передбачену законодавством відповідальність, у тому числі кримінальну. Неправосудне рішення не тільки завдає шкоди правам та інтересам учасників процесу, підриває авторитет суду та довіру до нього суспільства, а й може бути використане для дискредитації суддів і судової влади в цілому.

Хочу ще раз наголосити, що забезпечення незалежного функціонування органів судової влади на визначених Конституцією України засадах є обов’язковою умовою належного захисту конституційних прав і свобод людини та громадянина, розвитку демократичного суспільства, розбудови правової держави.

Шановні колеги!

Попри всі труднощі та доволі непростий час ми повинні пам’ятати, що суддя має завжди залишатися взірцем моральності та втіленням справедливості, демонструвати високе почуття відповідальності за доручену справу, виваженість у прийнятті рішень, принциповість та толерантність.

Незалежність, чесність і об’єктивність, ваша неупередженість при прийнятті рішень, високий професіоналізм, вірність принципу верховенства права, відданість справі, гуманізм є запорукою авторитету судді й суду в суспільстві.

Нехай величезний досвід, накопичений суддівським корпусом усіх поколінь, слугує основою для подальших наших успіхів та здобутків.

Від щирого серця бажаю всім вам незламної сили духу, непохитної принциповості та державної мудрості у справі захисту прав співвітчизників, забезпечення миру і злагоди в суспільстві. Міцного здоров’я вам на довгі роки, добробуту, щастя, оптимізму і впевненості в майбутньому, родинного затишку, вагомих здобутків в ім’я процвітання нашої держави. Невичерпної енергії Вам та творчої наснаги!

Ще раз щиро вітаю вас з нагоди Дня працівників суду!