Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
12/07/2007
СУДОВА ВЛАДА ГОТОВА ДО ЗМІН



Судова влада готова до необхідних змін. Підтвердження цьому — ті реальні кроки, які робить Верховний Суд України, Рада суддів України, інші суб’єкти судової влади заради наведення порядку у судовій системі, і ті законодавчі ініціативи, які генерує судова спільнота. У цьому Голова Верховного Суду України Василь Онопенко запевнив делегатів VIII позачергового з’їзду суддів, які у п’ятницю зібралися на другу частину свого форуму в «Українському домі» у Києві.

На відміну від першої частини з’їзду, де розмова точилася переважно про реальні зовнішні (тобто, поза судовою системою) загрози правосуддю, цього разу Василь Онопенко зосередився на відвертому і принциповому аналізі внутрішніх резервів судової влади у поліпшенні здійснення правосуддя. Назвавши першопричини негараздів у суддівській системі і проілюструвавши їх конкретними прикладами з діяльності судів різних рівнів, він закликав колег-суддів «радикальні зміни розпочати з себе, з суду, у якому працюєш», бо це «конструктивний спосіб підвищити рівень довіри людини до суду і його авторитету у суспільстві».

Системний вихід із ситуації, у якій опинилося українське правосуддя, делегати з’їзду вбачають у проведенні виваженої, з урахуванням думки суддівського корпусу, судово-правової реформи. Пропозиції розглянути це питання були висловлені ще під час першої частини суддівського форуму у червні нинішнього року, тому голова Ради суддів України Петро Пилипчук виступив з окремою доповіддю «Про стан та концептуальні засади судової реформи в Україні». Протягом останніх п’яти місяців відбулася низка подій, які зняли гостроту цього питання – наголосив він.

Торкаючись місця і ролі у реформуванні судово-правової системи, скажімо, Вищої ради юстиції, Петро Пилипчук заявив, «що окремі політики і члени Вищої ради юстиції намагаються зберегти існуючий стан речей у Вищій раді юстиції, дискредитуючи в ЗМІ весь суддівський корпус». Голова Ради суддів нагадав, що без участі ВРЮ не був призначений жодний суддя, а тепер від представників ВРЮ звучить заява про нечесність цих самих суддів. Його висновок однозначний: Вища рада юстиції не справляється зі своїми обов’язками в цій сфері.

У свою чергу Голова Верховного Суду Василь Онопенко прогнозує, що найближчим часом Президент України внесе до Верховної Ради законопроект щодо Вищої ради юстиції, і що цей орган (ВРЮ) врешті-решт «запрацює на правовій основі». На думку голови Ради суддів України, висловлену на з’їзді, ВРЮ (орган, який приймає рішення про призначення судді та посаду та про його подальшу кар’єру), повинен мати у своєму складі не менше половини суддів.

Нагадаємо, що демонструючи власний принциповий підхід до кадрового складу ВРЮ, з’їзд на червневому засіданні звільнив з посади члена ВРЮ за порушення присяги В. Палій. Під час нинішнього засідання делегати суддівського форуму повернулися до цього питання й обрали новим членом ВРЮ від суддівського корпусу Олександра Волкова — суддю Верховного Суду України.

Детальніше про хід другої частини VIII позачергового з’їзду суддів та про його остаточні рішення читайте у наших наступних повідомленнях.