Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
10/05/2010
Об’єктивного висновку Венеціанської Комісії в Україні чекають усі

ПРЕС-СЛУЖБА ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ


01024, м. Київ, вул. П.Орлика, 4
тел./факс: 594-54-11, Е-mail: presa@scourt.gov.ua

Повідомлення для преси


Об’єктивного висновку
Венеціанської Комісії в Україні чекають усі


4 жовтня 2010 р. відбулася зустріч Голови Верховного Суду України Василя Онопенка та суддів Верховного Суду України з представниками Венеціанської Комісії та Спільної програми Ради Європи та Європейського Союзу «Прозорість та ефективність судової системи України».


Від Ради Європи у зустрічі взяли участь, зокрема: Штефан Гасс — експерт Ради Європи, Джеймс Гамільтон — член Венеціанської Комісії, Шнутц Дурр та Амайя Убеда — представники Секретаріату Венеціанської Комісії, Оскар Аларкон — керівник Спільної програми Ради Європи та Європейського Союзу «Прозорість та ефективність судової системи України» (СП РЄ та ЄС), Даймар Ліів та Карстен Манке — довгострокові експерти СП РЄ та ЄС, Ірина Зарецька та Олексій Гоцул — радники з правових питань СП РЄ та ЄС.


Темою розмови стало обговорення попередніх висновків Венеціанської Комісії на закони України «Про судоустрій і статус суддів» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо недопущення зловживань правом на оскарження», які розглядатиме Венеціанська Комісія на своїй пленарній сесії, що має відбутися 15—16 жовтня цього року. Метою зустрічі було з’ясування європейськими експертами правильності розуміння ними змісту певних положень цих законів, правової обумовленості закріплення у них окремих положень, наслідків від практичної реалізації цих законів.

У своїх висновках європейські експерти звернули увагу на істотні недоліки законів, невідповідність багатьох їх положень європейським стандартам та Конституції України. Зокрема, у висновках констатовано необґрунтованість обмеження повноважень Верховного Суду України та зниження його статусу як судового органу. Крім того, у них зазначається, що позбавлення Верховного Суду його головної компетенції та відповідне передання цієї компетенції вищим спеціалізованим судам навряд чи відповідає системі, що її окреслено в Конституції. У результаті здійснених законодавчих змін громадяни позбавлені доступу до найвищого судового органу країни.

Європейських експертів цікавило, якими причинами та якою логікою керувався законодавець, запроваджуючи ці сумнівні з правової точки зору зміни, в результаті яких суттєво звужено права людини в Україні.

Голова Верховного Суду Василь Онопенко зауважив, що бачення європейських експертів стосовно статусу та компетенції Верховного Суду України збігається з переконаннями суддів Верховного Суду. У попередньому висновку Венеціанської Комісії акцентовано увагу саме на тих ключових питаннях, які порушували й судді. Це стосується, насамперед, порядку допуску судових справ до Верховного Суду через вищі спеціалізовані суди (нині все фактично залежить від «доброї волі» самих же вищих судів, які аж ніяк не зацікавлені у скасуванні своїх рішень); позбавлення повноваження Верховного Суду переглядати справи й ухвалювати свої судові рішення по суті, що нівелює задекларований новим Законом прецедентний характер рішень Верховного Суду. Потребує перегляду і норма Закону щодо неможливості оскарження судових рішень до Верховного Суду з підстав неоднакового застосування норм процесуального права, зокрема, й щодо розмежування юрисдикцій. Необхідно також повернути Верховному Суду повноваження щодо забезпечення єдності судової практики шляхом надання судам роз’яснень з питань застосування законодавства.

Судді Верховного Суду України відповіли на багато інших питань, які цікавили експертів Ради Європи, у тому числі щодо нового законодавчого регулювання процедури розгляду судами справ, статусу суддів, забезпечення їхньої незалежності, організації діяльності суддівського самоврядування, підстав та порядку притягнення суддів до відповідальності.

На зустрічі наголошувалося, що об’єктивного висновку Венеціанської Комісії чекають в Україні всі.