Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
10/02/2009
2 жовтня 2009 р. відбулося чергове засідання Ради суддів України

На розгляд членів Ради суддів було винесено ряд важливих питань. Насамперед Рада суддів обговорила стан готовності судової системи до запровадження з 1 січня 2010 р. автоматизованого розподілу адміністративних справ і звернула увагу Президента України, Верховної Ради та Уряду на неможливість виконання вимог прийнятого Закону від 5 червня 2009 р. № 1475-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження автоматизованої системи документообігу в адміністративних судах».

Про проблеми, що можуть виникнути у зв’язку зі зміною регулювання законодавства про відповідальність за корупційні діяння, присутнім повідомили суддя Верховного Суду України Михайло Гриців та заступник голови Ради суддів України Василь Гуменюк. Члени Ради суддів України вирішили створити робочу групу для детального вивчення цього питання та подальшого інформування суддів судів загальної юрисдикції.

Ще одне важливе і гостре питання, на якому зосередив увагу найвищий орган суддівського самоврядування, — стан формування проекту кошторису та бюджетних запитів на 2010 р. Нагадаємо, що на засіданні Ради суддів України у травні цього року було прийнято рішення звернутися до Президента України, Верховної Ради України та Прем’єр-міністра України стосовно незадовільного фінансування діяльності судів у 2009 р. Результатом цих звернень стали відповідні доручення Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко та Першого Віце-прем’єр-міністра Олександра Турчинова Міністерству фінансів щодо їх вирішення, але, на жаль, позитивних зрушень так і не відбулось. При формуванні Державного бюджету України на наступний рік зменшення розміру фінансування судової системи, незважаючи на розроблені Державною судовою адміністрацією України (ДСА) бюджетні запити, вже стало традиційним. Як і в попередні роки, граничні обсяги видатків не забезпечують вимог законодавства щодо відправлення судочинства. Більш того, питома вага соціальних виплат у структурі видатків у проекті бюджету на 2010 р. становить 94,5 %, комунальних видатків — 3 % і тільки 2,5 % заплановано на здійснення судочинства, зазначив заступник голови ДСА Олександр Лощихін. У проекті бюджету, як і попереднього року, не враховано необхідні обсяги видатків на оплату праці у 2010 р. з урахуванням збільшення чисельності суддів та працівників апарату судів. Не в повному обсязі забезпечуються видатки на здійснення судочинства, а саме: оплату послуг зв’язку, придбання паперу, ремонт обладнання, охорону приміщень судів, виплату свідкам і потерпілим, оплату праці народних засідателів, оплату комунальних послуг та енергоносіїв тощо. Крім того, Державна програма забезпечення судів належними приміщеннями на 2006—2010 рр. практично зірвана у зв’язку з відсутністю належного фінансування. Для її реалізації у 2010 р. передбачено лише 10 млн грн із запланованих 480 млн грн. Залишається невирішеним питання забезпечення суддів житлом.

Перший заступник голови ДСА Віктор Лиханський довів до відома членів Ради суддів інформацію щодо неоднакового застосування законодавства при розгляді судами справ за позовами суддів з питань матеріального та соціального забезпечення.

Доповідаючи про розпорядження коштами, які надходять на оплату витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ судами загальної юрисдикції, Олександр Лощихін звернув увагу присутніх, що використання надходжень спеціального фонду Державного бюджету України від оплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення визначені у відповідних нормативно-правових актах. Тому використання зазначених коштів на будь-які інші потреби є бюджетним правопорушенням.

Крім того, на засіданні Ради суддів України було погоджено Статут Академії суддів України у новій редакції, проект Положення про призначення та виплату щомісячного грошового утримання працюючим суддям; обговорено та прийнято рішення про призначення суддів на адміністративні посади в судах та звільнення з цих посад, про заохочення суддів, а також розглянуто інші питання внутрішньої діяльності судів.