Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
07/12/2013
Триває співробітництво між найвищими судовими органами Франції й України

Триває співробітництво між найвищими
судовими органами Франції й України

Із 8 по 11 липня 2013 року делегація Верховного Суду України на чолі з секретарем Пленуму Верховного Суду України Юрієм Сеніним здійснила робочий візит до Касаційного суду та Державної ради Франції. До складу делегації входили судді Верховного Суду України Тетяна Жайворонок, Марина Кліменко, Олег Кривенда, а також заступник керівника апарату Ірина Бейцун.

Основною метою візиту було ознайомлення зі структурою та повноваженнями Касаційного суду та Державної ради Франції, а також здійсненням судочинства в державі у цілому (8 липня 2009 року було підписано Угоду про взаєморозуміння між Верховним Судом України і Касаційним судом Франції).

У межах візиту відбулися зустрічі української делегації із Першим Головою Касаційного суду Франції В. Ламандою, головою третьої цивільної палати Ж.-Ф. Вебером, а також суддями Касаційного суду, апеляційного суду Парижа та трибуналу великого процесу Парижа.

- -

Касаційний суд в системі судочинства Франції є найвищою судовою інстанцією з розгляду цивільних, господарських, кримінальних та соціальних справ. У Кодексі про організацію судочинства як фундаментальний визначено принцип «У всій Французькій Республіці існує лише один Касаційний суд». Зазначений принцип є невід’ємною складовою кінцевої мети діяльності найвищої судової інстанції, що полягає в уніфікації судочинства, коли правові норми однаково тлумачаться на всій території держави, та формуванні такої судової практики, яка є основоположною для всіх судових органів.

Члени української делегації ознайомились із процедурою надання висновку Касаційним судом, коли суди, у разі виникнення складнощів щодо застосування норми права, можуть звернутися до найвищого судового органу стосовно її тлумачення. Ця процедура дає змогу касаційній інстанції забезпечувати єдність судової практики заздалегідь – іще до ухвалення судового рішення у справі.

Корисним також є досвід Франції щодо проведення спільних засідань палат Касаційного суду, на вирішення яких передаються спори у разі, якщо справа належить до компетенції кількох палат, або якщо з цього питання в палатах прийнято чи можливе прийняття суперечливих рішень. Це дає можливість забезпечити єдність судової практики в самому Касаційному суді.

Інтерес викликала і процедура неприйнятності скарги, яка застосовується у випадку відсутності належних підстав, вона може бути розглянута за спрощеною процедурою колегією у складі трьох суддів, що дає можливість значно розвантажити суд касаційної інстанції та підвищити оперативність вирішення справ. Зокрема, частка скарг, розглянутих за цією процедурою, в середньому становить 30 % у цивільних справах і 60 % – у кримінальних.

З метою поширення правових позицій та підходів щодо вирішення справ касаційним судом до судів нижчого рівня функціонує спеціальна служба, одним з основних завдань якої є формування відповідних добірок судової практики та доктрин із певних категорій справ, які публікуються у виданнях суду.

Члени делегації обговорили, крім того, окремі питання здійснення медіації у цивільних та кримінальних справах, одним з основних завдань якої у Франції є примирення учасників процесу.

Було вивчено також практику вирішення спорів щодо розмежування юрисдикцій під час засідання Трибуналу з конфліктів – спеціального органу, до складу якого входять по чотири представники Касаційного суду та Державної ради, обговорено питання повноважень та функціонування цього органу із заступником голови Трибуналу з конфліктів Ж.-Л. Галлє.

Відповідно до програми візиту члени української делегації відвідали Державну раду Франції, яка є дорадчим органом Уряду з питань підготовки проектів нормативних актів, і водночас вищою інстанцією з розгляду адміністративних справ, провели зустрічі з головою дев’ятої підсекції секції з конфліктів Ж.-П. Жугеле та іншими членами цієї установи. Представники Верховного Суду України ознайомилися зі структурою та повноваженнями Державної ради Франції, обговорили окремі актуальні питання здійснення судочинства в адміністративних справах.

Візит відбувся за підтримки Проекту ОБСЄ «Сприяння здійсненню реформи кримінального правосуддя в Україні». До складу делегації українських суддів увійшли національний радник з юридичних питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні Станіслав Шевчук та працівник Проекту «Сприяння здійсненню реформи кримінального правосуддя в Україні» Водянніков Олександр.  

Верховний Суд України висловлює також подяку Посольству Франції в Україні та технічному раднику при Міністерстві юстиції України, судді Крістін Пільтан.