Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
02/21/2012
Проблема навантаження на українських суддів потребує вивчення
Проблема навантаження на українських суддів потребує вивчення

Про це йшлося на зустрічі Першого заступника Голови Верховного Суду України, Голови Ради суддів України Ярослава Романюка та представників Ради суддів України з експертом США з питань визначення навантаження на суддів Елізабет Віггінс.

Пані Віггінс перебуває в Україні на запрошення Агентства США з міжнародного розвитку в Україні/Київ (USAID) у рамках реалізації його проекту «Україна: справедливе правосуддя».

Ярослав Романюк подякував американській гості за готовність допомогти українським суддям вивчити цю важливу проблему, яка безпосередньо пов’язана з якістю здійснюваного ними правосуддя. Адже обсяги навантаження на суддів – навіть у рамках одного регіону – часто суттєво різняться, і знати ці обсяги необхідно як для визначення оптимальної кількості суддів в окремо взятому суді, так і для визначення рівня оплати праці кожного судді з урахуванням його навантаження. Надзвичайно важливо, зауважив Ярослав Романюк, визначити той критичний показник навантаження, після якого суддя просто фізично не здатен якісно здійснювати правосуддя.
.


Пані Віггінс, яка побувала у багатьох країнах і має значний досвід у вивченні цієї проблеми, зазначила, що з цікавістю знайомиться і з українською системою правосуддя. Експерт висловила сподівання, що її напрацювання (а цією проблематикою Елізабет Віггінс займається з 1999 року) стануть у пригоді й українським суддям.

Методи, які визначають ступінь навантаження на суддів, у різних експертів різні, зауважила пані Віггінс, однак усі вони грунтуються на понятті «коефіцієнт навантаження», що визначає кількість часу, який конкретний суддя витрачає на вирішення конкретної справи. У США такі дослідження проводять для кожного рівня судів. Зокрема, за словами Елізабет Віггінс, для судів нижчих інстанцій – кожні десять років.

При визначенні навантаження на українських суддів американський експерт пропонує поєднати два, досить поширені, методи підрахунку коефіцієнта навантаження: дослідження реального часу, що витрачається на розгляд певного типу справ, та опитування суддів. Пані Віггінс підкреслила, що вже перше знайомство з українською судовою системою засвідчує, що типи справ, приміром, у місцевих судах дуже різні, а відтак, і затрати часу та внутрішніх ресурсів судді під час їх розгляду закономірно різні.

Під час зустрічі, на якій були присутні члени Ради суддів України суддя Верховного Суду України Галина Канигіна, суддя Вищого господарського суду України Інна Алєєва, суддя Вищого адміністративного суду України Сергій Амєлін, обговорено також інші аспекти порушеної проблеми, можливості застосування світового досвіду в українській судовій системі.

У зустрічі також узяли участь спеціаліст із питань права та судового адміністрування проекту USAID «Україна: справедливе правосуддя» Сергій Сученко та начальник відділу міжнародного співробітництва Верховного Суду України Ліна Губар.