Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
06/22/2011
Василь Онопенко: «Від діяльності Верховного Суду значною мірою залежить якість українського правосуддя»

Від діяльності Верховного Суду значною мірою залежить якість українського правосуддя

На цьому Голова Верховного Суду України Василь Онопенко наголосив під час виступу на Міжнародній конференції «Удосконалення функціонування суду», яка проходить у Києві 21-22 червня 2011 року.
-
-

Організатори заходу – Проект USAID «Україна: верховенство права», Міжнародний консорціум досконалості суду, Верховний Суд України, Рада суддів України, Комітет Верховної Ради України з питань правосуддя, програма USAID «Об’єднуємося заради реформ» (UNITER), Посольство Великої Британії в Україні.

Голова Верховного Суду, відзначивши ту велику й потрібну для українського правосуддя, а отже, і для українського суспільства роботу, яку упродовж багатьох років здійснює проект «Україна: верховенство права», зауважив, що проект вирізняє й проведення актуальних та змістовних заходів, спрямованих на поліпшення ситуації у сфері українського судочинства.

І нинішній захід, наголосив Василь Онопенко, – тому підтвердження, адже ключовою його метою є вироблення рекомендацій для підвищення якості суду в Україні, яка, як відомо, виявляється у неупередженому та оперативному розгляді ним справи й постановленні справедливого і законного рішення.

У суспільній свідомості якість суду відображається у ставленні громадян до суду, у сприйнятті його рішень, у рівні довіри до суду як правового і суспільного арбітра.

Якщо за вказаними критеріями оцінювати якість вітчизняного суду, то, констатував В. Онопенко, результати такого оцінювання загалом будуть невтішними: вони не відповідатимуть суспільним очікуванням і міжнародним стандартам досконалості суду. Про це красномовно свідчать і результати проведеного Проектом пілотного дослідження.

Голова Верховного Суду зазначив, що ці результати підтверджують наявність певних проблем у діяльності вітчизняних судів, які потребують невідкладного вирішення. Одна частина таких проблем безпосередньо обумовлена діяльністю судів і суддів, друга пов’язана з діяльністю інших суб’єктів.

На переконання Василя Онопенка, основною проблемою була і є проблема розуміння ролі суду у суспільному житті. Розуміння того, що альтернативи незалежному і справедливому суду у сучасній державі немає. І саме на цьому мають базуватися усі державні рішення щодо судової влади. Відрадно, що в останні роки у цьому питанні відбулися позитивні зрушення, сказав Голова Верховного Суду. І в процесі судової реформи, і за її результатами усе більше людей, зокрема й політиків найвищого рівня, починають розуміти важливість суду як найвищого правового арбітра в державі.

Ще один магістральний напрям поліпшення якості суду – удосконалення законодавчої бази його діяльності. У цьому сенсі Василь Онопенко зауважив, що попри кардинальну зміну законодавчого регулювання вітчизняного судочинства, яка відбулася торік у зв’язку з прийняттям Закону «Про судоустрій і статус суддів», наразі є багато проблем, котрі потребують законодавчого вирішення. Зокрема, йдеться про удосконалення процесу розгляду судових справ, його спрощення, уніфікації, забезпечення більшої зрозумілості та оперативності, зменшення завантаженості суддів.

Голова Верховного Суду також переконаний, що окремим напрямом законодавчої роботи є реалізація парламентом рекомендацій Венеціанської комісії щодо ухвалених законів, які в Україні називають судовою реформою. Зокрема, в частині відновлення конституційного статусу Верховного Суду України, від діяльності якого значною мірою залежить якість українського правосуддя. Адже за своїм призначенням Верховний Суд, наголосив його Голова, має забезпечувати однакову судову практику, виробляти правові позиції з розгляду типових і найскладніших справ, ухвалювати фактично прецедентні судові рішення, виступати останньою судовою інстанцією, яка на національному рівні ставить правову крапку у будь-якій справі.

Іншими словами – Верховний Суд має бути повноцінним найвищим судовим органом держави, як це передбачено Конституцією України, адже без цього забезпечити якісне правосуддя неможливо, констатував Василь Онопенко.

Надзвичайно важливим, на думку В.Онопенка, є і те, що відсутність у Верховного Суду належних процесуальних повноважень позбавляє громадян України ефективного національного інструментарію захисту їхніх прав, що обумовлює збільшення кількості їхніх звернень до міжнародних судових органів, зокрема, Європейського суду з прав людини.