Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
02/13/2008
Суди на захисті економічних інтересів держави

    23 листопада 2007 р. Президент України Віктор Ющенко після тривалої наради у Службі безпеки України за участю представників правоохоронних, контролюючих та судових органів видав Указ про створення Міжвідомчої робочої групи з питань протидії контрабанді та порушенням митних правил.

    Згідно з цим Указом до складу Міжвідомчої робочої групи було запрошено представників Верховного Суду України. Зважаючи на те, що суди є заключною інстанцією в системі протидії контрабанді та порушенням митних правил, Верховний Суд України за останні три місяці в межах своєї компетенції в черговий раз вжив низку заходів, спрямованих на захист національних інтересів держави у митній сфері.

    З питань розгляду справ про контрабанду та порушення митних правил Верховний Суд України наприкінці листопада минулого року вивчив здійснення правосуддя Малиновським та Приморським районними судами м. Одеси. Аналогічний аналіз у січні 2008 р. був здійснений в Любомльському та Ратнівському районних судах Волинської області. За результатами вивчення в апеляційних судах Одещини та Волині були проведені відповідні наради, під час яких проаналізовано недоліки судочинства та систематизовано практику розгляду “контрабандних” справ.

    Найближчим часом Верховним Судом буде проведено аналогічні вивчення в судах Львівської та Чернівецької областей.

    Як свідчить судова статистика, у першому півріччі 2007 р. кількість розглянутих судами кримінальних справ щодо вчинення контрабанди збільшилася на 63,5 %, вироки постановлено у 83 справах. За вироками, що набрали законної сили, засуджено 74 особи. Важливий факт: на 20 % збільшилася кількість розглянутих судами кримінальних справ щодо незаконного переміщення через кордон наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів. За цією категорією справ засуджено 77 осіб.

    У цей же період на 1795 осіб було накладено стягнення за контрабанду товарів відповідно до Митного кодексу. У 1698 осіб конфісковано вантаж і транспортні засоби, які використовувалися для переміщення контрабанди.

    Під час узагальнення судової практики із вказаних категорій справ було виявлено ряд недоліків у діяльності судів. Так, судами допускаються помилки при вирішенні питань застосування конфіскації предметів контрабанди, застосуванні конфіскації транспортних засобів, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил. Всупереч закону деякі суди приймають до розгляду матеріали про порушення митних правил у тому разі, коли не встановлена особа правопорушника. Не завжди обґрунтованими є судові рішення про закриття справ про порушення митних правил за малозначністю вчиненого правопорушення.

    Недоліки судочинства у справах цих категорій певною мірою обумовлені недосконалістю чинного законодавства.

    Слід, однак, зазначити, що оперативність та якість судового розгляду вказаних справ перебуває в тісному взаємозв’язку з діяльністю Державної митної служби України, органів прокуратури та інших органів досудового слідства. Якість матеріалів, які передаються до суду працівниками митниці, часто викликає істотні зауваження, що призводить до негативних правових наслідків.

    Так, у багатьох випадках задоволення судами скарг на постанови щодо порушення кримінальних справ про контрабанду обумовлюється ненаданням органом досудового слідства до суду у встановлений термін матеріалів, на підставі яких було прийнято рішення про порушення справи (причини такого ненадання можуть мати й суб’єктивний характер). Органами досудового слідства допускається неповнота слідства у справах про контрабанду, яку неможливо усунути у судовому засіданні, що є підставою для повернення справ на додаткове розслідування. Усупереч вимогам кримінально-процесуального закону органами досудового слідства кримінальні справи у випадках встановлення особи, яка вчинила контрабанду, нерідко порушуються не щодо цієї особи, а за фактом вчинення злочину. При вчиненні контрабанди із використанням транспортних засобів такі засоби органами досудового слідства не завжди визнаються знаряддями злочину, що позбавляє суд можливості застосовувати їх конфіскацію. Протоколи про порушення митних правил іноді складаються особами, які не мають на це повноважень. У деяких протоколах не чітко вказується сутність правопорушення, місце його вчинення, кількість і загальна вартість товару, що у подальшому ускладнює постановлення судом відповідного рішення.

    Посадові особи митних органів не завжди складають протоколи про усне опитування громадян при забезпеченні здійснення митного контролю, коли громадяни в усній формі повідомляють про наявність у них певної суми валюти чи товарів. Митними органами допускаються порушення прав осіб, які притягуються до відповідальності: їм не дають можливості скористатися послугами адвоката, іноземним громадянам — послугами перекладача. Численні процедурні помилки призводять до обґрунтованого закриття справи судом.

    Також за пропозицією Верховного Суду головами апеляційних судів та їх заступниками проводиться вивчення розглянутих місцевими судами справ про порушення митних правил, а виявлені ними незаконні або необґрунтовані рішення скасовуються або змінюються.

    На правильність судових рішень впливає і якість підтримання прокурорами державного обвинувачення у кримінальних справах про контрабанду. Негативним прикладом є резонансна справа про спробу незаконного переміщення через кордон 3 млн доларів США. Двоє громадян України, які приховали вказану суму валюти в обшивці свого автомобіля, були затримані працівниками митниці. Їх дії органами досудового слідства були кваліфіковані як замах на контрабанду, вчинену за попередньою змовою групою осіб (покарання за цей злочин передбачено у виді позбавлення волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією предметів контрабанди та з конфіскацією майна). Однак у судовому засіданні прокурор, який брав участь у розгляді справи, вийшов за межі своїх повноважень і без законних підстав виніс постанову про перекваліфікацію дій обвинувачених з контрабанди на самоправство (покарання за цей злочин передбачено у виді штрафу, виправних робіт або арешту на строк до 3 місяців). Суд першої інстанції постановив вирок за новим обвинуваченням. 25 грудня 2007 р. за касаційним поданням заступника Генерального прокурора зазначену справу розглянула колегія суддів Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду. Подання було задоволено, вирок місцевого суду скасовано, а справу направлено прокурору Луганської області для проведення додаткового розслідування.

    На підставі цього узагальнення Верховним Судом України підготовлено зміни до законодавства, які повинні вдосконалити розгляд справ про порушення митних правил. Апеляційним судам буде направлено витяги з узагальнення з рекомендаціями провести навчання з суддями щодо забезпечення правильного застосування закону при розгляді справ про контрабанду та порушення митних правил.

    Про вжиті заходи та їх результати Верховний Суд України поінформував Президента України. Інформацію з цих питань направлено співголовам Міжвідомчої робочої групи з питань протидії контрабанді та порушенням митних правил Генеральному прокурору України О.І. Медведьку та в.о. Голови Служби безпеки України В.О. Наливайченку. Підготовлено відповідний лист до Державної митної служби, в якому звертається увага на необхідність усунення недоліків у діяльності митних органів.