Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
10/15/2012
Представники Генерального директорату прав людини та верховенства права Ради Європи відвідали Верховний Суд України

Представники Генерального директорату
прав людини та верховенства права Ради Європи
відвідали Верховний Суд України

У Верховному Суді України відбулася зустріч із делегацією Ради Європи у складі керівника підрозділу з питань гендерної рівності та боротьби з насильством щодо жінок Генерального директорату прав людини та верховенства права Ради Європи пані Лірі Копачі-ді Мікеле та експертів Ради Європи Хіларі Фішер і Дороти Пудзяновські.

Планом дій Ради Європи для України на 2011–2014 роки передбачено реалізацію в Україні Проекту «Запобігання насильству проти жінок і насильству в сім’ї та боротьба з ними», основною метою якого є посилення потенціалу національних інститутів у запобіганні й боротьбі з насильством проти жінок та насильством у сім’ї, а також підвищення рівня поінформованості про ці соціальні явища.

Тому пані Лірі Копачі-ді Мікеле цікавилася ситуацією в Україні стосовно насильства проти жінок та питаннями гармонізації українського законодавства із стандартами Ради Європи у цій сфері.

Суддя Верховного Суду України Наталія Лященко, подякувавши гостям за плідне співробітництво Ради Європи з Верховним Судом України, яке охоплює різні аспекти судочинства, зауважила, що проблема насильства проти жінок залишається гострою в нашій державі, незважаючи на те, що Україна була однією з перших пострадянських країн, яка розробила і прийняла Закон «Про попередження насильства в сім’ї» (2001 рік). Цей Закон спрямовано на вирішення проблеми домашнього насильства.

З осені 2011 року на розгляді Кабінету Міністрів України перебуває новий проект Закону «Про попередження насильства в сім’ї», який передбачає відхід від поняття «насильство у сім’ї» до поняття «домашнє насильство», а також захист особистості. Крім того, він криміналізує відповідальність за домашнє насильство замість накладення штрафу на злочинця та забезпечить кращу підтримку жертвам.

Ці заходи повинні наблизити українське законодавство на крок до європейських стандартів, зокрема тих, що містяться в Конвенції Ради Європи про попередження та боротьбу з насильством щодо жінок та домашнім насильством (Стамбульська конвенція), підписаній від імені України у 2011 році.

Погоджуючись зі своєю колегою щодо актуальності даної проблеми, суддя Верховного Суду України Тетяна Таран наголосила на тому, що проблема не тільки у відсутності окремого законодавства, яке б передбачало покарання за насильство в сім’ї та узгоджувалося з положеннями Стамбульської конвенції, а й в економічній залежності жінки від чоловіка та соціально-економічному становищі сімей.

На прохання експертів Ради Європи Хіларі Фішер і Дороти Пудзяновські судді Верховного Суду України Тетяна Таран та Віктор Школяров поінформували про порядок розгляду органами влади заяв про вчинення насильства щодо жінок та прокоментували деякі статті чинного Кримінального кодексу України, які передбачають кримінальну відповідальність за сексуальне насильство.

Після конструктивного обговорення цих та інших проблем сторони обговорили форми майбутнього співробітництва та домовилися плідно співпрацювати в рамках зазначеного Проекту, необхідність запровадження якого, за словами Наталії Лященко, викликано наявністю в суспільстві фактів різних форм насильства над жінками у всіх державах-членах Ради Європи.

У зустрічі також узяли участь менеджер зазначеного Проекту Тетяна Куликовська, радник Департаменту міжнародних організацій Міністерства закордонних справ України Наталія Костенко, та заступник начальника відділу міжнародного співробітництва Верховного Суду України Оксана Гунько.

7 листопада 2011 року Міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко підписав Конвенцію Ради Європи про попередження та боротьбу з насильством щодо жінок та домашнім насильством. Ця Конвенція є новим правовим інструментом РЄ, відкритим для підписання 11 травня 2011 року в рамках 121-го міністерського засідання Комітету міністрів РЄ у Стамбулі. Зазначена Конвенція створює всеохоплюючі правові рамки захисту жінок від усіх форм насильства та спрямована на попередження та ліквідацію цього явища, а також передбачає міжнародний механізм моніторингу імплементації її положень на національному рівні. Україна стала 17-ю державою, яка приєдналася до цього важливого міжнародно-правового інструменту. Приєднання до вказаної Конвенції сприятиме здійсненню відповідних заходів для створення інтегрованого підходу з ліквідації насильства щодо жінок та домашнього насильства шляхом подальшого застосування положень Конвенції на національному рівні (http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=244679884&cat_id=244276429)