Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
02/26/2008
За участю Голови Верховного Суду України відбулося обговорення підсумків розгляду цивільних справ за касаційними скаргами апеляційними судами України
Нещодавно у Верховному Суді України відбулася нарада заступників голів апеляційних судів за підсумками розгляду касаційних скарг по цивільних справах, що у 2007 р. були передані на розгляд апеляційним судам Верховним Судом України.

Участь у нараді взяв Голова Верховного Суду України Василь Онопенко. Вирішивши не обмежуватись лише вивченням і аналізом роботи, яку виконали апеляційні суди протягом минулого року, Голова ВСУ безпосередньо поспілкувався з представниками судів, обговоривши з ними проблемні питання, з якими довелося зіткнутися.

Звертаючись до присутніх, Голова ВСУ передусім повідомив, що Верховним Судом України передано Президентові України Віктору Ющенку підготовлену низку законопроектів про вдосконалення процесуального законодавства, в тому числі касаційного перегляду судових рішень, з метою внесення їх Президентом на розгляд Верховної Ради.

Зокрема, Василь Онопенко подякував присутнім суддям за плідну й продуктивну роботу, яку виконали апеляційні суди, не зважаючи на значне навантаження.

— Що б не говорили про суди і скільки б не виливали бруду, ми з впевненістю можемо сказати, що виконуємо титанічну роботу. Безперечно, що були вагання, адже апеляційні суди ніколи не розглядали касацію і наперед ніхто не був впевнений, що вони впораються з покладеним на них завданням. Однак (і я цим пишаюся) завдяки нашим спільним із вами зусиллям протягом 2007 р. було розглянуто (не враховуючи повернених та повторного розгляду справ) 56 тис. касаційних скарг, справ за касаційними скаргами, — зазначив Голова Верховного Суду.

Нагадаємо, Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій України” від 22 лютого 2007 р. № 697-V щодо забезпечення касаційного розгляду цивільних справ, який зобов’язав здійснювати розгляд касаційних скарг апеляційними судами, був сприйнятий багатьма неоднозначно. Дехто говорив, що апеляційні суди через брак досвіду не впораються з покладеними на них обов’язками, дехто звинувачував ВСУ в недієздатності щодо покладених на нього завдань, а деякі ЗМІ, висвітлюючи підсумки розглянутих касаційних справ, скарг, заяв апеляційними судами роком поспіль стверджували, що зрушень у розгляді касаційних справ таким чином все рівно не відбулося.

Що ж насправді?

Після малої судової реформи, яка відбулася в 2001 р., Верховний Суд України, як і Верховні Суди інших пострадянських держав, зіткнувся з проблемою накопичення касаційних скарг по цивільних справах що роками залишалися без розгляду, і вже станом на 1 січня 2007 р. таких становило 39,1 тис.

Аналіз кількості справ, що надходили до Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України в порядку касаційного розгляду за попередні роки (2002 р. — 19 тис., 2003 р. — 24 тис., 2004 р. — 28 тис., 2005 р. — 35 тис., 2006 р. — 37 тис., а у 2007 р. перебувало (з урахуванням попередніх залишків) – 74,5 тис.) вказує на ризик постійного зростання нерозглянутих справ, й відповідно, — на неминучість тривалого очікування громадянами судового рішення.

Задля розв’язання проблеми, що склалася у Верховному Суді України, було прийнято вищезгаданий Закон і, як виявилося, не даремно. За словами Василя Онопенка, цей Закон мав розвантажити Судову палату у цивільних справах для її подальшої продуктивної роботи. Адже йшлося насамперед про захист інтересів громадян, які з не відомих для них причин роками очікували судового рішення.

— Коли ми говоримо про реформу судової системи, то у тому числі маємо на увазі й комплексний підхід до розгляду звернень громадян. І ми всіма силами намагаємося це робити і робитимемо в подальшому, — наголосив В. Онопенко.

Аналіз практики розгляду скарг у касаційному порядку апеляційними судами України за 2007 р., який підготував заступник Голови Верховного Суду України Анатолій Ярема, засвідчив, що робота у забезпеченні касаційного розгляду цивільних справ виявилася плідною і продуктивною, оскільки з 39 тис. касаційних скарг та справ, переданих на розгляд апеляційним судам України минулого року, залишилися нерозглянутими (на теперішній час) лише близько 3 тис. Враховуючи ж запевнення заступників голів апеляційних судів, — вищезгаданий залишок нерозглянутих скарг буде опрацьований вже найближчим часом.