Верховний Суд України Верховний Суд України
На першу сторінку Написати листа Пошук Мапа сайту
В архів новин
08/07/2012
Як в Україні, так і в Російській Федерації забезпечення незалежності судової системи є одним із головних завдань діяльності ради суддів

Як в Україні, так і в Російській Федерації забезпечення незалежності судової системи є одним із головних завдань діяльності ради суддів


Про це йшлося під час зустрічі керівництва Верховного Суду України та членів Ради суддів України з делегацією Ради суддів Російської Федерації, яка відбулася у Верховному Суді в рамках робочого візиту делегації в Україну на чолі з головою Ради суддів РФ Юрієм Сидоренком.


Виконуючий обов’язки Голови Верховного Суду України, голова Ради суддів України Ярослав Романюк, вітаючи гостей і від імені Голови Верховного Суду України Петра Пилипчука, який наразі перебуває у плановій відпустці, зауважив, що співробітництво з представниками судової влади Російської Федерації успішно розвивається, і нинішній візит, безперечно, додасть йому нового імпульсу.

Ярослав Романюк відзначив, що за 20 років діяльності Рада суддів Російської Федерації напрацювала суттєвий досвід у різних напрямах забезпечення життєдіяльності судової системи, а зусилля Ради та її багаторічного голови із забезпечення єдності й незалежності судів та суддів заслуговує на особливу увагу.

Цікавим для українських суддів є й досвід російських колег в організаційному забезпеченні діяльності судів, вирішенні фінансових питань, упровадженні досудового врегулювання спорів (медіації), підвищенні рівня виконання судових рішень, сказав Ярослав Романюк. Водночас він поінформував російську делегацію про діяльність Верховного Суду України, про необхідність внесення змін до чинного законодавства у частині розширення повноважень Верховного Суду України як найвищого судового органу країни.

Розповідаючи про діяльність Ради суддів України, Ярослав Романюк закцентував увагу на тому, що з перших днів створення Ради суддів у новому форматі вона зосередила свою увагу на виконанні завдань, визначених Законом України «Про судоустрій і статус суддів» та з’їздом суддів України. Зокрема, з метою відстеження стану незалежності судової системи Рада суддів України здійснює щорічний моніторинг. За результатами моніторингу Рада суддів прийняла відповідні рекомендації щодо здійснення заходів з посилення незалежності суддів й направила їх в органи державної влади й до парламенту. Нещодавно Верховна Рада, повідомив Ярослав Романюк, прийняла ряд законодавчих змін стосовно посилення незалежності судів і суддів.

Голова Ради суддів Російської Федерації Юрій Сидоренко у своєму виступі наголосив на тому, що забезпечення незалежності судової системи є також одним із головних завдань у діяльності Ради суддів Російської Федерації. Досягти відчутних результатів на цьому шляху вдалося, за словами російського гостя, завдяки спільним зусиллям і Ради суддів РФ, і Верховного Суду Російської Федерації, і Вищого арбітражного суду, і Конституційного Суду, всієї суддівської спільноти. Адже у кінці дев’яностих років минулого століття існувала реальна загроза втрати єдності судової системи, надання статусу федеральних тільки вищим судовим органам. Оскільки було очевидним, підкреслив Юрій Сидоренко, що, таким чином, буде розірвано єдиний правовий простір країни і громадяни не зможуть захищати свої права на належному рівні, протест судової влади проти запропонованого законопроекту був сконсолідованим і потужним. У результаті вдалося переконати і законодавця, й уряд у неприпустимості прийняття таких змін.

На сьогодні, сказав Голова Ради суддів Російської Федерації, судова система країни функціонує досить ефективно, фінансування за останні 15 років збільшилося у десятки разів, технічна оснащеність судів відчутно зросла.

Що ж стосується виконання судових рішень, то, за словами заступника голови Саратовського обласного суду у відставці, члена Ради суддів Російської Федерації Римми Волосатих, зрозуміло, що не всі судові рішення можуть бути виконані навіть примусово. Принцип виконуваності має бути закладено у самих судових рішеннях. Російська колега розповіла й про інші законодавчі ініціативи Ради суддів Російської Федерації, відзначивши, що безперечним позитивом є те, що орган суддівської спільноти задіяний у законодавчій діяльності, коли це стосується судової системи.

На важливості участі суддів у творенні законодавчої бази, що визначає діяльність судової системи, наголосив і суддя Верховного Суду України, Голова Верховного Суду України у 2006-2011 роках Василь Онопенко. Він подякував російським колегам за плідну співпрацю упродовж багатьох років, зокрема, й за участь заступника Голови Верховного Суду Російської Федерації Василя Нечаєва у міжнародному круглому столі «Роль верховного суду в захисті прав людини на національному рівні», організованому з ініціативи Верховного Суду України в рамках головування України в Раді Європи у вересні минулого року.

На завершення заходу було підписано Протокол про наміри співробітництва та обміну правовою інформацією між Радою суддів України та Радою суддів Російської Федерації.

У зустрічі взяли участь в.о. начальника відділу міжнародно-правового співробітництва Судового департаменту при Верховному Суді Російської Федерації Анастасія Москаленко, заступник начальника адміністративно-господарського управління судового департаменту при Верховному Суді Російської Федерації Микола Мурга.

Від Верховного Суду України – заступник Голови Верховного Суду України – секретар Судової палати у господарських справах Валентин Барбара, заступник секретаря Судової палати у господарських справах Павло Колесник, заступник секретаря Судової палати у цивільних справах Микола Патрюк, суддя Верховного Суду України Леонід Глос, суддя Верховного Суду України, член Ради суддів України Галина Канигіна, суддя Верховного Суду України Марина Кліменко, суддя Вищого господарського суду України, член Ради суддів України Інна Алєєва, суддя Вищого адміністративного суду України, член Ради суддів України Сергій Амелін, начальник відділу міжнародного співробітництва Ліна Губар, керівник прес-служби Верховного Суду України Людмила Момот.